Předpověď teplotyPrognózy počasí

Dvacet stupňů jen chvíli

Hodnocení článku

Čeká nás dvacet stupňů jen chvíli. Toto teplé a současně méně oblačné počasí přichází po měsíci, ale dlouho nevydrží. Vzpomínáte, kdy bylo v ČR naposledy až 20°C? Vedle přelomu roků, kdy šlo o velmi netypickou teplotu, jsme se s touto teplotou blížící se případně tedy dosahující 20°C setkali na Meteorologický den. Tedy 23. března 2023 a tuto sobotu 22. dubna, kdy se dvacet stupňů očekává to bude tedy již měsíc.

Od té doby podobně teplo nebylo a často v následujících dnech po 23. březnu panovala teplota, která pro dané období typická nebyla. Šlo o výrazně podprůměrnou tepotu zejména od 3. do 8. dubna, kdy maxima teploty mnohdy dosahovala jen 5°C a v noci výrazně mrzlo. Nyní se tedy po několika týdnech vyskytne oteplení, avšak teplé počasí vydrží jen krátce. Nejteplejším dnem bude sobota, kdy převáží málo oblačnosti bez srážek a maxima teploty dosáhnou 20-21°C. V pátek se již oteplení projeví, avšak zatím ne tak výrazně. A v neděli? Dvacet stupňů vydrží jen chvíli.

Rozdělený víkend co do počasí, dvacet stupňů jen na chvíli

Dvacet stupňů jen chvíli. Významné noční mrazy do středy, na konci týdne jaro. Západ Slunce a vysoká oblačnost.

Odpověď na otázku položenou v předchozím odstavci poskytujeme vlastně již v nadpisu této kapitoly. sobotní počasí by mělo být pěkné a teplé, avšak poté dorazí studená fronta. Typické střídání teplejšího počasí poměrně rychle ukončovaného studenými frontami začíná. Zatím nemůžeme očekávat nějakou stabilitu počasí, to současnému období spíše odporuje. Byť jsme se s ní setkávali v několik minulých letech, není to pro období dubna typické.

I když v některých letech se v dubnu vyskytl rovnou i letní den a maxima teploty tuto hodnotu (25°C) i přesáhla, tak ani v takových letech nebylo počasí zcela stabilní a neobešlo se bez významnějších ochlazení. Velmi teplý byl z posledních let zejména duben 2020, kdy maxima 25°C právě přesáhla (průměrná teplota v Praze dle našeho měření 11.09°C). Dále šlo i o duben 2019 (teplota 11.43°C) a zejména o duben 2018 (teplota 14.93°C). Ale od malé statistiky zpět k hlavnímu předmětu tohoto článku. Jaké počasí čekat v závěru týdne a zda se vrátí teplé počasí.

Stabilně teplé počasí zatím nečekejme, dvacet stupňů vydrží jen chvíli

I když předpověď slibuje oteplení na příjemnější teplotu než se kterou se setkáváme v posledních týdnech a také například dnes. Dnešní den patří mezi nejchladnější tohoto týdne, kdy maxima teploty nedosáhne někde ani 10°C. Ochlazení se dostavilo od západu až severozápadu během včerejšího dne. Jak též ukazuje výhled, tak teplota vzduchu se sníží z nejvyšších hodnot hned v neděli opět od západu. Další ochlazení nastane příští týden opět kolem jeho poloviny. Dojde opět na noční mráz? Aktuální výstupy numerických modelů ukazují, že ano. Skutečně by v období ochlazení za zmenšené oblačnosti mělo za týden v noci a ráno mrznout a to nejen v přízemní vrstvě. Toto berte jako aktuální stav předpovědi a ono riziko, že tomu tak minimálně někde i mimo horské polohy bude.

Očekávaná maxima teploty vzduchu v dalších dnech:

Čt 20.4.: 11 až 15°C, na Z kolem 9°C

Pá 21.4.: 13 až 17°C

So 22.4.: 16 až 20°C

Ne 23.4.: 12 až 17°C, na JZ/Z 10°C a jinde ochlazování během dne

Po 24.4.: 10 až 14°C

Út 25.4.: 8 až 12°C, na JV/V 15°C

Ve středu by mělo být opět nejchladněji s maximy do 10-11°C na celém území. Pro další dny vykazuje předpověď velkou nejistotu a značně odlišné varianty vývoje teploty vzduchu. “Bojují” společně varianta pravého jara a značného oteplení a naopak varianta studeného počasí v opětovném přílivu studeného vzduchu od Z/SZ. Která z nich vyhraje? To nechme zatím doslova s velkým otazníkem. Vypadá to však, že dvacet stupňů bude jen na chvíli.