Efekt siluety slibuje příchod velké oblačnosti, ale klame

()

Je v dáli více oblačnosti než nad místem, v němž stojíme, nebo ne? Naším pohledem za určitých podmínek určitě ano, ale jak to je doopravdy? To odhalí tento krátký text. Jde totiž o jev nazývaný jako efekt siluety. Vlivem toho nám připadá za určité situace na obloze v dálce více oblačnosti než je nad našimi hlavami. Tedy nad místem, kde se nacházíme. Objasníme nyní efekt siluety, který při pozorování oblohy i značně klame.

Pakliže stojíte na určitém místě a hledíte vzhůru na oblohu. A v četných případech panuje nad Vámi obloha značně modřejší než když se podíváte do dálky, resp. mají oblaky mezi sebou větší rozestupy. Či mezery a je dosti pravděpodobné, že pršet nebude. Na rozdíl od vzdálenějších míst, kde jsou oblaky blízko sebe či dokonce splývají a modrá obloha není vidět vůbec. Tento jev vzniká při výskytu převládajících oblačných druhů Cumulus. Čekáte, že postupující mohutnější oblaky Cumulus ve směru k Vám přijdou. Nad Vámi se též obloha více zatáhne či přijde dokonce i nějaká přeháňka a nebo se oblačnost spojí do celistvé vrstvy a bude pršet déle. Nicméně opak je pravdou, jen nad Vámi je stále obloha více projasněná než v dálce. Za předpokladu, že skutečně z daného směru nepřijde více oblačnosti, bude tomu tak stále. Nicméně je to mýtus.

Efekt siluety

Zde hovoříme o tzv. efektu siluety. Vše je jen na úhlu pohledu. Pokud se totiž vydáte směrem ke vzdálenějším místům, (ve vztahu k původnímu místu pozorování). Obloha bude vypadat nad Vámi stejně jako na původním místě (méně oblačná). A v dálce se bude stále zdát až zatažená a tak tomu bude i v případě, že dorazíte na to nejvzdálenější místo. Kdy se z původního místa zdálo že panuje zcela zataženo.  A to zajisté za předpokladu stálosti počasí. Efekt siluety spočívá v tom, že oblak pozorovaný přímo nad námi zakrývá menší plochu než oblaky nacházející se ve větší vzdálenosti. Ty nám vlivem úhlu pohledu začínají z daného místo splývat, námi viditelná obloha je stále menší. To vidíte na náčrtu:

b99e926fa2_100126069_o2

Náčrt pozorování efektu siluety (zjednodušeně)

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Shrnutí článku
Efekt siluety slibuje příchod velké oblačnosti, ale klame
Název
Efekt siluety slibuje příchod velké oblačnosti, ale klame
Popis
Efekt siluety slibuje příchod velké oblačnosti, ale klame. Objasnění efektu vyskytujícího se při pozorování kupovité oblačnosti na obloze.
Autor

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt pro informace o počasí a souvisejících oborech. S cílem poskytovat vlastní informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Vzhledem k velkému množství nepodložených a nepřesných až bulvárních informací ve vztahu k počasí v českých médiích, směřuji tento projekt od počátku k serióznímu podávání informací. To zda se mi daří plnit tyto cíle musíte posoudit vy, milí čtenáři.