Hydrometeorologie

Efekt siluety slibuje příchod velké oblačnosti, ale klame

Hodnocení článku

Je v dáli více oblačnosti než nad místem, v němž stojíme, nebo ne? Naším pohledem za určitých podmínek určitě ano, ale jak to je doopravdy? To odhalí tento krátký text. Jde totiž o jev nazývaný jako efekt siluety. Vlivem toho nám připadá za určité situace na obloze v dálce více oblačnosti než je nad našimi hlavami. Tedy nad místem, kde se nacházíme. Objasníme nyní efekt siluety, který při pozorování oblohy i značně klame.

Pakliže stojíte na určitém místě a hledíte vzhůru na oblohu. A v četných případech panuje nad Vámi obloha značně modřejší než když se podíváte do dálky, resp. mají oblaky mezi sebou větší rozestupy. Či mezery a je dosti pravděpodobné, že pršet nebude. Na rozdíl od vzdálenějších míst, kde jsou oblaky blízko sebe či dokonce splývají a modrá obloha není vidět vůbec. Tento jev vzniká při výskytu převládajících oblačných druhů Cumulus. Čekáte, že postupující mohutnější oblaky Cumulus ve směru k Vám přijdou. Nad Vámi se též obloha více zatáhne či přijde dokonce i nějaká přeháňka a nebo se oblačnost spojí do celistvé vrstvy a začne pršet delší dobu. Nicméně opak je pravdou, jen nad Vámi je stále obloha více projasněná než v dálce. Za předpokladu, že skutečně z daného směru nepřijde více oblačnosti, bude tomu tak stále. Nicméně je to mýtus.

Efekt siluety

Zde hovoříme o tzv. efektu siluety. Vše je jen na úhlu pohledu. Pokud se totiž vydáte směrem ke vzdálenějším místům, (ve vztahu k původnímu místu pozorování). Obloha bude vypadat nad Vámi stejně jako na původním místě (méně oblačná). A v dálce se bude stále zdát až zatažená a tak tomu bude i v případě, že dorazíte na to nejvzdálenější místo. Kdy se z původního místa zdálo že panuje zcela zataženo.  A to zajisté za předpokladu stálosti počasí. Efekt siluety spočívá v tom, že oblak pozorovaný přímo nad námi zakrývá menší plochu než oblaky nacházející se ve větší vzdálenosti. Ty nám vlivem úhlu pohledu začínají z daného místo splývat, námi viditelná obloha je stále menší. To vidíte na náčrtu:

Efekt siluety.

Náčrt pozorování efektu siluety (zjednodušeně)