Efekt siluety slibuje příchod velké oblačnosti, ale klame

Je v dáli více oblačnosti než nad místem, v němž stojíme, nebo ne? Naším pohledem za určitých podmínek určitě ano, ale jak to je doopravdy? To odhalí tento krátký text. Jde totiž o jev nazývaný jako efekt siluety, vlivem něhož nám připadá za určité situace na obloze v dálce více oblačnosti než je nad našimi hlavami, tedy nad místem, kde se nacházíme.

Pakliže stojíte na určitém místě a hledíte vzhůru na oblohu, v četných případech panuje nad Vámi obloha značně modřejší než když se podíváte do dálky, resp. mají oblaky mezi sebou větší rozestupy, mezery a je dosti pravděpodobné, že pršet nebude. Na rozdíl od vzdálenějších míst, kde jsou oblaky blízko sebe či dokonce splývají a modrá obloha není vidět vůbec. Tento jev vzniká při výskytu převládajících oblačných druhů Cumulus. Čekáte, že postupující mohutnější oblaky Cumulus ve směru k Vám přijdou a nad Vámi se též obloha více zatáhne či přijde dokonce i nějaká přeháňka a nebo se oblačnost spojí do celistvé vrstvy a bude pršet déle. Nicméně opak je pravdou, jen nad Vámi je stále obloha více projasněná než v dálce. a Za předpokladu, že skutečně z daného směru nepřijde více oblačnosti, bude tomu tak stále. Nicméně je to mýtus.

Efekt siluety

Zde hovoříme o tzv. efektu siluety. Vše je jen na úhlu pohledu. Pokud se totiž vydáte směrem ke vzdálenějším místům, (ve vztahu k původnímu místu pozorování) obloha bude vypadat nad Vámi stejně jako na původním místě (méně oblačná) a v dálce se bude stále zdát až zatažená a tak tomu bude i v případě, že dorazíte na to nejvzdálenější místo, kde se z původního místa zdálo že panuje zcela zataženo. (zajisté za předpokladu stálosti počasí) Efekt siluety spočívá v tom, že oblak pozorovaný přímo nad námi zakrývá menší plochu než oblaky nacházející se ve větší vzdálenosti, které nám vlivem úhlu pohledu začínají z daného místo splývat, námi viditelná obloha je stále menší. To vidíte na náčrtu:

b99e926fa2_100126069_o2

Meteo Aktuality

Od malička mě fascinuje voda, hydrologie, která je všude okolo a tedy i v atmosféře, kde za spolupůsobení dalších dějů přináší fascinující procesy a jevy. Mnohdy jde o extrémní a o to zajímavější jevy. Ne méně se zabývám klimatologií, která hodnotí dlouhodobý stav počasí - klima. Vazby a vzájemné ovlivňování těchto oborů studuji dnes a denně a rád přináším seriózní informace z oblasti těchto věd. Proto jsem v roce 2011 na internetu založil projekt Meteo Aktuality a nyní jsem majitel a hlavní správce tohoto webu. Ať se vám zde líbí a najdete tu to, co potřebujete a třeba klidně i něco navíc.