Hodně sluníčka a tepla, na konci týdne citelné ochlazení

Stručně

Sucho se prohloubí v ČR i v dalším zářijovém týdnu, který bude většinou také velmi teplý. Na víkend ovšem přijde citelné ochlazení. Minimum oblačnosti je možno čekat v centru tlakové výše do poloviny týdne.

Předpověď

Další zářijový týden bude pokračovat v nadprůměrně teplém a také suchém počasí. Nad naším územím bude často jasno až maximálně malá nevýznamná a také ne rozsáhlá oblačnost. Ráno budou místy vznikat vlivem intenzivního radiačního ochlazování mlhy nebo také nízká oblačnost, které jsou pro toto období již typické. Více oblačnosti nás čeká ke konci týdne, kdy se objeví také jediné srážky za celý týden. Srážky lze čekat hlavně v pátek a zpočátku soboty. Poté by mělo být počasí také spíše oblačné a hlavně dojde k významnějšímu sestupu teplot.

Teploty a srážky

Nejnižší teploty budou klesat počátku týdne na 14 až 8°C, během týdne v teplém vzduchu na 16 až 11°C, o víkendu pak zejména při vyjasnění pod 10°C, celkově na 13 až 5°C.

Nejvyšší teploty očekáváme v rozmezí 22 až 28°C, kolem poloviny týdne krátce až do 30°C. V závěru týdne klesnou na 14 až 19°C, na JV zpočátku až 24°C.

Průměrné teploty budou v rozmezí 14 až 18°C, celkové srážky v intervalu 2 až 15mm, ojediněle 20mm.

Shrnutí

Nadcházející týden bude vlivem velmi teplé pracovní části teplotně nadprůměrný, po většinu týdne se také nebudou vyskytovat žádné srážky. Narůstat tak bude srážkový deficit na našem území a prohloubí se sucho, zejména v oblastech, kde v posledních týdnech spadlo minimum srážek.

Týden 17. až 23.9.2018 bude: Teplotně nadprůměrný, srážkově mírně podprůměrný.

Synoptická situace

Přes naše území se bude zvolna k východu přesouvat tlaková výše. Na naše území bude pronikat teplý vzduch od jihovýchodu. Během pátku se anticyklona odsune dále do východní Evropy a od západu přejde naše území studená fronta. Tato ukončí příliv teplého vzduchu na naše území a ve studeném vzduchu se od západu až jihozápadu pravděpodobně rozšíří do střední Evropy výběžek další tlakové výše.

Meteo Aktuality

Od malička mě fascinuje voda, hydrologie, která je všude okolo a tedy i v atmosféře, kde za spolupůsobení dalších dějů přináší fascinující procesy a jevy. Mnohdy jde o extrémní a o to zajímavější jevy. Ne méně se zabývám klimatologií, která hodnotí dlouhodobý stav počasí - klima. Vazby a vzájemné ovlivňování těchto oborů studuji dnes a denně a rád přináším seriózní informace z oblasti těchto věd. Proto jsem v roce 2011 na internetu založil projekt Meteo Aktuality a nyní jsem majitel a hlavní správce tohoto webu. Ať se vám zde líbí a najdete tu to, co potřebujete a třeba klidně i něco navíc.