Patnáct let od cyklony Emma

Hodnocení článku

Právě uplynulo přesně patnáct let od cyklony “Emma” s významným vlivem na počasí ve střední Evropě. Rok a necelé dva měsíce po vlivu extrémní Níže Kyrill (2007), se kterou bývá tato často srovnávána. Počasí u nás ovlivnila tato cyklona zásadním způsobem, bohužel podobně jako cyklona Kyrill také zabíjela. Cyklona přinesla nejsilnější poryvy větru od 18. ledna 2007, kdy přecházela přes Evropu níže Kyrill. V tomto článku z meteorologického a synoptického hlediska i co se týče projevů počasí připomeneme jak se situace odehrála. Příčinou bylo významné zonální proudění nad Evropou a vhodné podmínky pro tvorbu cyklon nad severním Atlantikem, příčinou silného větru byl opět významný tlakový rozdíl ve střední Evropě. Mezi hlavní extrémní projevy počasí patřily silné poryvy větru a významné prudké srážky bouřkového charakteru. Důsledky byly v ČR opět mimo jiné i ekologické, kdy bylo poničeno mnoho stromů. Jaký nejvyšší náraz větru se při vlivu cyklony vyskytl?

Co je to zonální proudění? Jde o rovnoběžnou cirkulaci většinou ve směru západ až východ, kdy opačné proudění je označeno běžně za východní nebo také za negativní zonální či anti zonální.

Situace a vývoj počasí v cykloně Emma

významná cyklona Emma ovlivnila počasí ve střední Evropě v pozdním období, neboť většina těchto tlakových útvarů přichází na podzim a do poloviny zimy. Cyklona postupovala z Grónska, přes severní Atlantik a kole Islandu postoupila nad Skandinávii a ovlivnila počasí u nás. Možná se už neví, že nad Skandinávii o něco jižněji postoupil další střed cyklony vzniklé u Norska v podobě a dále, že druhý den (2. března) se projevil ohledně počasí u nás vliv další cyklony, tzv. podružné cyklona zvané Fee. Zde se ještě setkáme v případě větru s malým upřesněním možná někde nesprávně uváděného údaje. Cyklona Emma postuovala severněji než cyklona Kyrill, proto měla mírnější vliv na počasí u nás. Podružná cyklona Fee postupovala o něco jižněji a blíže střední Evropě.

Nárazy větru dosáhly při vlivu cyklony Emma o něco nižších hodnot než tomu bylo při vlivu některých jiných cyklon. Jde o nejvyšší náraz 47m/s na Sněžce, často uváděný náraz 54.1m/s z Labské Boudy pochází právě až z 2. března při přechodu podružné cyklony Fee. Tato, jak bylo řečeno postupovala o něco jižněji a měla významnější vliv na počasí v centru Evropy. Vedle silného větru se vyskytly prudké srážky v bouřkové činnosti. Až 100mm za 48 hodin spadlo na stanici Prášily.

Veškeré informace o průběhu a důsledcích při vlivu této cyklony najdete na stránce: Níže Emma (2008).

Obr. 1 Dráha postupu cyklon Kyrill a Emma nad Evropou, zdroj: chmi.cz

Emma versus Kyrill

Připomeňme i srovnání těchto významných tlakových útvarů s vlivem na počasí u nás a v okolí v novodobé historii. Cyklona Kyrill byla obecně významnější a přinesla do lesů zejména ve výše položených oblastech kalamitu. Cyklona Emma poté dokonala kalamitu a situaci v lesích ještě více zhoršila, včetně pokácení stromů narušených orkánem v roce 2007.

  • Cyklona Emma měla méně významný vliv na počasí u nás (mírnější projevy), neboť postupovala severněji a tedy dále
  • Podružná cyklona Fee (2.3.2008) měla též méně významné projevy než cyklona Kyrill, ale významnější projevy než cyklona Emma, neboť postupovala jižněji
  • Nejvyšší náraz větru 47m/s (cyklona Fee 54.1m/s), cyklona Kyrill 57.8m/s
  • Srážkový úhrn nad 30mm/den na 1 stanici, cyklona Kyrill na 4 stanicích
  • Pokáceno bylo 2.1 mil m3 dřeva, cyklona Kyrill 10 mil m3 dřeva
  • Nejnižší tlak v cykloně 971hPa, cyklona Kyrill 965hPa
  • Rozdíl tlaku vzduchu 4.6hPa/100km, cyklona Kyrill 5.7hPa/100km
  • Rychlost postupu cyklony 35km/h, cyklona Kyrill 103km/h
  • Prošlá vzdálenost 850km, cyklona Kyrill o cca 1 000km více

Co se týče nárazů větru, nutno poznamenat, že na některých stanicích byla rychlost větru v nárazech vyšší než při vlivu cyklony Kyrill.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1100 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality

Napsat komentář