Hodně srážek a velké teplotní změny

Stručně

Po delší době bude počasí v ČR vlhké, v prvním prosincovém týdnu spadne tolik srážek, kolik za týden nespadlo minimálně celý podzim. Srážky se budou vyskytovat každý den, občas budou i intenzivní a trvalejší. Také bude ale převážně teplé počasí, i když se budou během týdne teploty hodně střídat, což souvisí s očekávaným synoptickým vývojem (viz dole). Na horách bude občas sněžit, ale i zde bude docházet k oblevám. První nastává již během dnešního dne.

Předpověď

Hodně oblačnosti, která bude často přinášet srážky a tyto nebudou nijak zanedbatelné. Takové počasí nás čeká na obloze po celý první prosincový týden. Při poklesu teplot k bodu mrazu během nočních hodin je nutno čekat tvorbu náledí či zmrazků, hlavně od středních poloh. Srážky budou přinášet jednotlivé systémy front, s jejich přechody budou souviset i teplotní změny. Vzhledem k cirkulaci bude počasí teplejší, zimní ráz počasí mimo hory očekávat nelze. Stabilně teplé počasí ovšem také čekat nelze, budou se střídat období teplá a chladnější. Toto platí nejen v horizontu jednotlivých dnů, ale i týdnů. Chladnější počasí lze čekat zpravidla na Moravě a ve Slezsku než v Čechách.

TEPLOTY

Nejnižší teploty 10 až 4°C, v chladnějších vpádech 6 až -1°C a na SV/V zpočátku až -3°C.

Nejvyšší teploty: 3 až 9°C (na SV/V občas i kolem 3°C), v teplejších obdobích 7 až 12°C.

Průměrné teploty 4 až 10°C, na východě 1 až 5°C.

SRÁŽKY

Celkové srážky 30 až 50mm, místy 70 až 80mm (zejména Šumava).

Shrnutí

Srážkově se bude týden od minulých značně lišit, vlivem intenzivní převahy západního proudění, kdy nebude nic bránit postupu systémů front. Srážkově bude počasí bohaté, teploty budou nad dlouhodobým normálem. Čeká nás ale častější rozdíl v teplotách mezi západem a východem země. Oproti posledním deseti dnům bude počasí o poznání teplejší.

Týden 3. až 9.12.2018 bude teplotně mírně nadprůměrný (na východě slabě) a srážkově nadprůměrný.

Synoptická situace

Po celý týden budou přes střední Evropu a naše území putovat v západním proudění jednotlivé systémy front, spojené s významnými tlakovými nížemi nad severním Atlantikem. Tyto budou přinášet časté výměny vzduchových hmot nad naším územím a to i v horizontu jednoho dne. Na konci týdne k nám bude pronikat od severozápadu o něco chladnější, stále také vlhčí, vzduch.

0 0 hlasů
Article Rating

Meteo Aktuality

Od malička mě fascinuje voda, hydrologie, která je všude okolo a tedy i v atmosféře, kde za spolupůsobení dalších dějů přináší fascinující procesy a jevy. Mnohdy jde o extrémní a o to zajímavější jevy. Ne méně se zabývám klimatologií, která hodnotí dlouhodobý stav počasí - klima. Vazby a vzájemné ovlivňování těchto oborů studuji dnes a denně a rád přináším seriózní informace z oblasti těchto věd. Proto jsem v roce 2011 na internetu založil projekt Meteo Aktuality a nyní jsem majitel a hlavní správce tohoto webu. Ať se vám zde líbí a najdete tu to, co potřebujete a třeba klidně i něco navíc.

Odběry
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Líbí se vám text, máte názor nebo doplnění? Sdělte to nám i ostatním v komentáři!x
()
x
%d bloggers like this: