Na Šumavě napršelo přes 50mm

Hodnocení článku

Na Šumavě napršelo přes 50mm srážek při přechodu bouřkové činnosti a následně deště v neděli večer, v noci na pondělí a zpočátku pondělního dne. Významnější srážky spadly v pásu jihozápad až sever Čech s tím, že vydatné byly tyto v oblasti Šumavy a Českého lesa. Tam napršelo za den místy přes 50mm srážek. Významnější srážky vypadly i v severním pohraničí, avšak nikoli tak plošně jako na jihozápadě. V bouřkové činnosti na jihu Čech až na západě jižní Moravy to bylo lokálně přes 20mm srážek. Jinde se úhrny pohybovaly maximálně kolem 15mm a to v centrální části Čech. Nejednalo se o jediné významnější srážky tohoto týdne, kdy mnohá místa po týdnech s lokálními srážkami vykazují spíše sucho. Dnes registrujeme venku další srážkovou vlnu. Srážky souvisí  vlnící se studenou frontou přecházející přes střed Evropy.

Filipova Huť hlásí 57mm srážek za den

V noci spadlo na této stanici za hodinu až 15mm a to před půlnoci na pondělí, kdy byly srážky prudké a ještě v podobě bouřkové činnosti. Bleskové výboje se rychle ztrácely, neboť v tuto dobu nebyla na území ČR již dostatečná energie (pozn. CAPE, viz článek Podstata energie CAPE ve vztahu k bouřkám). Srážková činnost tak přešla do trvalejšího deště. Na východ území se tyto srážky nedostaly. Kolem 40mm srážek spadlo ojediněle i v Jizerských horách. Vzhledem k suššímu počasí posledních týdnů a nižším vodnostem toků došlo v zasažených oblastech k doplnění deficitu vláhy a průtoku.

Na Šumavě napršelo přes 50mm. Srážkové úhrny za den do 6.6.2022 14h.

Obr. 1 Denní úhrny srážek v ČR do 6.6.2022 14 SELČ, zdroj: hydro.chmi.cz

Nejvyšší denní úhrny srážek v ČR do 6.6.2022 8h:

  • 57.0mm Filipova Huť
  • 54.1mm Boubín, vrchol
  • 51.2mm Šumavské Hoštice
  • 50.9mm Husinec
  • 48.1mm Bučina u Kvildy
  • 46.6mm Vimperk
  • 45.5mm Březník, hřeben
  • 43.6mm Strašín
  • 42.2mm Borová Lada
  • 40.1mm Jablonné v Podještědí

Další srážky vedle dneška ve čtvrtek

Dnes se vyskytují místy trvalejší a intenzivnější srážky s úhrny až 25mm za den. Zítra půjde o lokální srážky v podobě deště či přeháněk, odpoledne i bouřek. Významnější srážky a to hlavně plošnější čekáme v noci na čtvrtek a zpočátku čtvrtečního dne. Opět se objeví déšť nebo přeháňky a odpoledne ojediněle bouřky. Na konci týdne srážek přechodně ubude. Totéž bude platit o oblačnosti. V noci na čtvrtek a ve čtvrtek spadne místy opět 20-25mm srážek a to pravděpodobně častěji na severovýchodě a východě naší země.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1105 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality