Na Šumavě napršelo přes 50mm

Hodnocení článku

Na Šumavě napršelo přes 50mm srážek při přechodu bouřkové činnosti a následně deště v neděli večer, v noci na pondělí a zpočátku pondělního dne. Významnější srážky spadly v pásu jihozápad až sever Čech s tím, že vydatné byly tyto v oblasti Šumavy a Českého lesa. Tam napršelo za den místy přes 50mm srážek. Významnější srážky vypadly i v severním pohraničí, avšak nikoli tak plošně jako na jihozápadě. V bouřkové činnosti na jihu Čech až na západě jižní Moravy to bylo lokálně přes 20mm srážek. Jinde se úhrny pohybovaly maximálně kolem 15mm a to v centrální části Čech. Nejednalo se o jediné významnější srážky tohoto týdne, kdy mnohá místa po týdnech s lokálními srážkami vykazují spíše sucho. Dnes registrujeme venku další srážkovou vlnu. Srážky souvisí  vlnící se studenou frontou přecházející přes střed Evropy.

Filipova Huť hlásí 57mm srážek za den

V noci spadlo na této stanici za hodinu až 15mm a to před půlnoci na pondělí, kdy byly srážky prudké a ještě v podobě bouřkové činnosti. Bleskové výboje se rychle ztrácely, neboť v tuto dobu nebyla na území ČR již dostatečná energie (pozn. CAPE, viz článek Podstata energie CAPE ve vztahu k bouřkám). Srážková činnost tak přešla do trvalejšího deště. Na východ území se tyto srážky nedostaly. Kolem 40mm srážek spadlo ojediněle i v Jizerských horách. Vzhledem k suššímu počasí posledních týdnů a nižším vodnostem toků došlo v zasažených oblastech k doplnění deficitu vláhy a průtoku.

Na Šumavě napršelo přes 50mm. Srážkové úhrny za den do 6.6.2022 14h.

Obr. 1 Denní úhrny srážek v ČR do 6.6.2022 14 SELČ, zdroj: hydro.chmi.cz

Nejvyšší denní úhrny srážek v ČR do 6.6.2022 8h:

  • 57.0mm Filipova Huť
  • 54.1mm Boubín, vrchol
  • 51.2mm Šumavské Hoštice
  • 50.9mm Husinec
  • 48.1mm Bučina u Kvildy
  • 46.6mm Vimperk
  • 45.5mm Březník, hřeben
  • 43.6mm Strašín
  • 42.2mm Borová Lada
  • 40.1mm Jablonné v Podještědí

Další srážky vedle dneška ve čtvrtek

Dnes se vyskytují místy trvalejší a intenzivnější srážky s úhrny až 25mm za den. Zítra půjde o lokální srážky v podobě deště či přeháněk, odpoledne i bouřek. Významnější srážky a to hlavně plošnější čekáme v noci na čtvrtek a zpočátku čtvrtečního dne. Opět se objeví déšť nebo přeháňky a odpoledne ojediněle bouřky. Na konci týdne srážek přechodně ubude. Totéž bude platit o oblačnosti. V noci na čtvrtek a ve čtvrtek spadne místy opět 20-25mm srážek a to pravděpodobně častěji na severovýchodě a východě naší země.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt pro informace o počasí a souvisejících oborech. S cílem poskytovat vlastní informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Vzhledem k velkému množství nepodložených a nepřesných až bulvárních informací ve vztahu k počasí v českých médiích, směřuji tento projekt od počátku k serióznímu podávání informací. To zda se mi daří plnit tyto cíle musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal/a 1037 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality