Umělé zasněžování při suchu

Hodnocení článku

Námětem pro další diskuzi na naší stránce Téma je problematika umělého zasněžování sjezdovek lyžařských areálů v době velkého nedostatku vody, s nímž se potýkáme již několikátým rokem a je to téma velmi diskutované během celé teplé části roku nejen v médiích. Problémem je odběr vody při suchu, který je řešen v posledních letech každé léto. Někdy velmi lokálně, jindy plošněji. Významnější problém s dostatkem zásob vody způsobilo sucho v roce 2015 a nyní v letošním, 2018. Článek pojednává o problému umělé zasněžování při suchu.

V letošním roce máme deficit již významný a nasčítal se od roku 2014, prvního roku se zápornou odchylkou srážkových úhrnů od normálu po vlhkém roce 2013 s povodňovou situací. Více o tomto  shrnuje článek Letos je sucho významnější než před třemi lety. Jak se dokáže počasí a hydrologická situace rychle změnit od povodňového stavu k významnému suchu nám dokázalo počasí již v letech 2002 a 2003. V posledních letech přibývá významných suchých epizod a prognózy v souvislosti se změnou klimatu nejsou příznivé, problém s nedostatkem vody bude častý a může být v budoucnu fatální. Činíme opatření proti drancování zásob vody, ale opravdu veškerá nezbytná?

Na jedné straně nezaléváme, na druhé zasněžujeme

V létě přicházejí při suchu omezení vlivem nutnosti šetření vodou, mnohé obce zakazují používat vodu na mytí aut, ale i na zalévání zahrad a podobné činnosti. Z mnohých vodních toků je z důvodu extrémně nízkého průtoku odběr vody zcela zakázán. Mnohde není odběr ani možný a to jak z povrchových, tak z podzemních vod. V zimě ovšem čerpáme vodu jako o závod jen proto, aby ležel na sjezdovkách v lyžařských areálech sníh a mohly se jednoduše řečeno „točit kšefty“.

To působí ale v delším čase extrémní odběry vody, které navíc nemají smysluplné využití. Když jednoduše počasí nepřeje tomu, aby napadlo dostatečné množství sněhu přírodním způsobem. Tak sníh prostě nebude a nebudou v provozu ani zimní střediska. Proč tedy není možné toto nějakým způsobem zakázat nebo alespoň omezit? Připravíme se jednou kvůli honbě za penězi o to nejcennější, co k životu potřebujeme? Jaký máte názor na tuto problematiku a zakázali byste při enormním suchu umělé zasněžování sjezdovek? Co by dnešní lidé vymysleli v případě, že by došlo k podobné situaci v létě a nebyla dostatečná teplota pro přírodní koupání a tím související aktivity?

Mějme na paměti, že:

Vodu si za peníze nekoupíme, když nemáme navíc odkud ji brát v kvalitní tekuté podobě

Citát

Anketa odhlasována, 19 z 33 by zasněžování rozhodně zakázalo

Anketa byla k 18.3.2019 odhlasována, téma bylo pro diskuzi uzavřeno. Hlasovalo v ní na našem webu nebo po sdílení na sociálních sítích 33 lidí, za což jím děkujeme. Níže uvedený graf ukazuje výsledky. Na otázku zda byste zakázali v případě sucha umělé zasněžování odpovědělo 19 lidí z hlasujících (57.6%) že rozhodně ano. Dále 6 z nich (18.2%) by zasněžování alespoň omezilo a 5 z nich (15.1%) by ho spíše zakázalo. Ale nikoli určitě (jinými slovy je tam jisté váhání).

Obr. 1 Výsledky ankety k tomuto tématu, koláčový graf a hlasující, z aplikace crowdsignal.com

Aktualizace 18.3.2019 20:14

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1074 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality

2 thoughts on “Umělé zasněžování při suchu

  • Mohl byste, prosím, k tématice umělého zasněžování podrobněji a odborně rozebrat následující stručné varianty:
    A (bez zasněžování) – voda z území odteče vodními toky rovnou v zimě
    B (zasněžovníním) – voda z území odteče vodními toky až jaře při tání umělého sněhu

    • Dobrý den. Zatím stručně. Zde je zásadní problém v tom, že odebraná voda na zasněžování se nevrátí do vodních toků zdaleka všechna. Je to podobné jako při závlahách, zde nutno tedy zohlednit výpar. Ten se děje, byť v menší míře, i v zimě. Z tuhého skupenství se přechod nazývá sublimace. Dále musíme brát v potaz aktuální zvýšené odběry v důležitých pramenných oblastech. I když se se tedy část vody vrátí, významnými odběry v těchto důležitých oblastech se hydrologický režim značně mění. To je po suchém roce či skupině několika roků jen poslední kapka a změna je pak výrazná. To jaký vliv má zasněžování na hydrologický režim a jeho srovnání s druhou uvedenou variantou je na studii, podrobnou s co nejširší datovou řadou. Ta patrně vypracována nebude, neboť bohužel není na umělé zasněžování ve vztahu ke klimatu a hydrologii nijak poukazováno.

Komentáře nejsou povoleny.