Hydrologická situace 21.8.2019

()

Popis dosavadního klimatického vývoje, současné hydrologické situace pomocí základních parametrů pro její hodnocení a hodnocení sucha s krátkým výhledem vývoje počasí a hydrologické situace do dalších dnů. Hydrologická situace 21.8.2019.

Dosavadní vývoj

V posledních týdnech se vyskytovaly srážky celkem pravidelně a občas byly i vydatnější. Naposledy včera a v noci na dnešek se v Čechách vyskytl trvalý déšť v pásu jihozápad až severovýchod území. Na východě území byl déšť kombinován zpočátku i s konvekční činností. Teploty méně často dosahovalo tropických 30°C a častěji klesaly v noci pod 15°C. V tomto období díky spadlé vlhkosti vznikaly při vyjasnění četnější rosy a občas i ranní mlhy. Tento průběh počasí vedl zejména ke zvýšení využitelné vodní kapacity ve svrchních částech půdy. Přispěl tak spíše jen místními a krátkému zlepšení průtoků vodních toků.

Aktuální stav

Hydrologické sucho se v ČR téměř nezmírnilo, situace je tedy i nadále špatná. Půdní sucho bylo jak je uvedeno výše zmírněno.

Využitelná vodní kapacita v půdě do hloubky 20cm pod povrchem je v ČR celkově vyšší. Nejnižší hodnoty jsou stále v nížinné oblasti severozápadních Čech a na severu středních Čech. Jde o VVK od 30 do 50%, dále je mimo vyšší a horské polohy VVK většinou v rozmezí 50 až 70%.

Nasycení území je v ČR stále velmi slabé, od vyšších poloh slabé až na úrovni normálu. Na horách je území nasyceno více, tam se pohybuje nasycení od úrovně odpovídající normálu až do silného nasycení a to zejména v oblasti Jeseníků, novohradských hor a též Beskyd.

Vodnosti toků a podzemní vody

Vodnosti toků a jejich průtoky jsou převážně nízké a místy velmi nízké, z hlediska M – denního průtoku je nejhorší situace na drobných tocích, jde především o toky v Polabí. Následně na severozápadě Čech, ale i v jižních Čechách vyjma horských toků, dále též na Vysočině. Vodnosti se pohybují od Q364-355d až po nižší než Q364d. Na Moravě jsou vodnosti o něco lepší, většinou se pohybují od Q330-270d po Q355-330d.

Hladiny podzemních vod jsou převážně silně podnormální, v některých případech i mimořádně. Nejnižší hladiny podzemních vod v mělkých vrtech jsou ve středních, východních a jižních Čechách (lokálně). Dále na severozápadě Čech. U hladin podzemních vod lze stále čekat špatnou situaci, zde by pomohla studenější a na sníh bohatá zima, hlavně v polohách pod 500m.

Očekávaný vývoj

Nejbližší dny přinesou velmi teplé a sušší počasí, na přelomu týdnů se začne vyskytovat lokální konvekce v podobě přeháněk a bouřek. Takže lze čekat spíše zápornou vodní bilanci, pokles půdní vláhy i snižování vodnosti toků. Jen lokálně a spíše krátce dojde ke slabému zvýšení vodní kapacity a průtoků vodních toků na základě výskytu vydatnějších srážek z přeháněk a bouřek. Zásadní změny v hydrologické situaci nenastanou pravděpodobně ani na přelomu srpna a září.

situaci doporučujeme sledovat na naší stránce Hydrologická situace nebo přímo na stránce ČHMÚ s hodnocením sucha https://www.chmi.cz/aktualni-situace/sucho.

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt pro informace o počasí a souvisejících oborech. S cílem poskytovat vlastní informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Vzhledem k velkému množství nepodložených a nepřesných až bulvárních informací ve vztahu k počasí v českých médiích, směřuji tento projekt od počátku k serióznímu podávání informací. To zda se mi daří plnit tyto cíle musíte posoudit vy, milí čtenáři.