Horké počasí i nadále

Hodnocení článku

Čeká nás horké počasí i nadále s krátkými pauzami. Teplota vzduchu vystoupila v týdnu opět míst nad 35°C a podobné hodnoty teploty můžeme čekat i v příštím týdne. Dnes se od západu v souvislosti se studenou frontou ochlazuje. Avšak nikoli na dlouho, maxima teploty i přesáhnou 35°C opět v pondělí. Poté nás čeká další zmírnění horka, avšak příliv velmi teplého vzduchu se brzy po přechodu další studené fronty opět vrátí. Takže i do dalších dnů to vypadá, že převáží horké počasí i nadále, krátce půjde i o extrémní teplotu. Jak na tom bude zbytek Evropy, zejména jihozápadní a západní?

Španělsko opět okusí teplotu přes 40°C

Horké počasí i nadále. Maxima teploty v Evropě na 26.7.2022.

Obr. 1 Maxima teploty vzduchu na 26.7.2022 v Evropě, zdroj: meteociel.fr

Na přelomu týdnů se stále bude udržovat v Evropě četně horký vzduch. Teplota vystoupí na extrémní hodnoty v jihozápadní Evropě, daleko do takových nebude ani v Evropě střední. Ve Španělsku teplota přesáhne v pondělí 40°C. V Británii už ale bude co do tropů klid a počasí tam bude spíše takové, jaké ho tam známe a znají hlavně místní. Teplota vzduchu dosáhne letní hodnoty jen na východě ostrovů, na západě se očekává 15 až 20°C. A chladnější vzduch se následně dostane do Evropy centrální.

Zatímco v úterý se ve střední Evropě ochladí na letní hodnoty, extrémní teplota zůstane stále ve Španělsku s maximy místy i kolem 40°C. Horký vzduch se přesune do východní Evropy a částečně do východní části střední Evropy. Oblasti s horkým vzduchem vidíme na obrázku 1, předpovědi teplotního pole na úterý 26.7.2022. Podobné rozložení teploty se očekává i v dalších dnech týdne s tím, že v centru Evropy se začne opět oteplovat i na tropické hodnoty a těch teplota dosáhne právě ve čtvrtek a v pátek. Nejvíce horký vzduch se bude stále udržovat ve východní části Evropy, částečně zasáhne do východní části centrální Evropy.

Evropa se zatím tedy horkého počasí nezbaví. U nás občasné přechody studených front horké počasí zmírní. Stále ovšem půjde o teplotu blízkou tropickým hodnotám. Krátce se teplota dostane i více nad tropických 30°C a to hned v pondělí a poté zřejmě v pátek. Teplota dosáhne místy 35°C.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1105 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality