Extrémy teplotyHistorie počasíKlimatologieZměna klimatu

V Británii bylo poprvé přes 40°C

Hodnocení článku

Jak se očekávalo, v Británii bylo poprvé přes 40°C a překonán byl teplotní rekord 38.7°C z roku 2019. V historii měření v této zemi takovou hodnotu nenajdeme. V této oblasti můžeme prohlásit takovou teplotu za zcela neobvyklou. Britské klima je chladné a hlavně vlhké, neboť sousední s atlantickým oceánem, odkud proniká do oblasti četná vlhkost a chladnější vzduch. Horké počasí způsobilo četné problémy v dopravě, včetně té letecké. A nejen tam, většina budou není vybavena klimatizací, neboť takové horko se v oblasti nevyskytuje. Opět nám klima ukazuje, že se mění a změna postupuje rychleji, než se očekávalo. I v některých částech Francie teplota na začátku týdne překročila 40°C. Ve střední Evropě se setkáváme s o něco nižší teplotou, i když dnes maxima teploty dosáhnou 37°C a ojediněle vyšší hodnoty. Jde pro nás o významné horko a nutno též dodržovat doporučení pro zmírnění negativních dopadů tohoto počasí.

V Británii bylo poprvé přes 40°C: Hodně časté vlny veder v Evropě, co je příčinou?

V budoucnu, minimálně do roku 2060, se očekávají podobné či horší vlny veder v Evropě častěji. V Evropě se setkáváme s přibýváním vln veder oproti ostatním kontinentům, tyto vlny zde jsou také intenzivnější. Vlny veder čekejme v budoucnu podstatně častější a to bez ohledu na to, zda budeme s mírněním klimatické změny úspěšní nebo nikoli. Celé oteplování planety, která má o 1.1°C vyšší teplotu než na konci 19. století, stojí na stále větším vypouštění skleníkových plynů do ovzduší. Tím se skleníkový efekt zesiluje, tzn. plyny zadržují teplo. Nutno ale dodat, že nejde pouze o tento vliv. Vln veder jsou také výsledkem specifické atmosférické cirkulace a to vzdušné i oceánské. Evropa se může sát ohniskem vln veder.

Synoptická příčina současné vlny veder

V Británii bylo poprvé přes 40°C. Odchylky teploty vzduchu na 20.7.2022.

Obr. 1 Odchylky teploty vzduchu na 20.7.2022 dle modelu GFS, zdroj: wetterzentrale.de

V Británii bylo poprvé přes 40°C. Odchylky teploty vzduchu na 25.7.2022.

Obr. 2 Odchylky teploty vzduchu na 20.7.2022 dle modelu GFS, zdroj: wetterzentrale.de

Nízký tlak vzduchu nacházející se v zóně na jihozápadě Evropy přitahuje tropický vzduchu z Afriky směrem do Evropy. Tato doslova pumpuje horký vzduch k severu. V Evropě přibylo v posledních čtyřiceti letech vln veder, minimálně částečně za tento nárůst odpovídají změny tryskového proudění. V četným vlnám veder na evropském kontinentu dochází v situaci rozdělení se tryskového proudění na dvě větve, mezi nimiž se vyskytuje slabý vítr s vysokým tlakem vzduchu, zde se teplo shromažďuje. Nad Evropou tato “dvojitá” cirkulace trvá již asi dva týdny. V Británii bylo vlivem ní poprvé přes 40°C.

Ohledně nadcházejících dnů, vlna veder v Evropě nyní kolem poloviny týdne většinou vrcholí. Teplota zůstane ale podle předpovědi nadprůměrná do poloviny příštího týdne. Na obrázku 1 vidíme, že se horký vzduch přesunul více k severovýchodu až východu, proto zažíváme horké počasí od včera i u nás. A včera se jednalo hlavně o západ země, zítra půjde pro změnu hlavně o východ. Současně přeruší horké počasí u nás přechod studené fronty místy s bouřkami, podobně jako před týdnem. Na konci týdne se vrátí vliv vysokého tlaku vzduchu a obnoví se horké proudění. Horký vzduch se očekává opět zejména ve Španělsku, Francii a na východě Británie (obr. 2). I tato vlna horkého počasí postoupí příští týden k severovýchodu až východu a od jihozápadu až západu se začne ochlazovat. V západní části Evropy se objeví i lehce podprůměrná teplota. Mapy ukazují odchylky teploty od dlouhodobého normálu, které dobře ukazují polohu nejvíce horkého vzduchu.

TIP: Sledujte naší stránku Předpověď teploty s předpovědními mapami modelů, případně pro střednědobý horizont stránku Výhled teploty.

Reference

ČTK. Zprávy. V Británii padl teplotní rekord, meteorologové naměřili přes 40 stupňů Celsia. Online, 2022. Dostupné na ceskenoviny.cz.

METOFFICE. Meteorologická služba Velké Británie. Online, www.metoffice.gov.uk.