Evropa a SvětExtrémní počasí

Hurikán Julia v Karibiku

Hodnocení článku

Hurikán Julia v Karibiku včera dosáhl pobřeží Nikaraguy a přesunul se nad pevninu. Zatímco nad oceánem zesílil na hurikán, nad pevninou opět zeslábl do podoby tropické bouře. Národní středisko pro hurikány varovalo před nebezpečím přívalových lijáků a sesuvů půdy v oblasti Střední Ameriky a jižního Mexika. Upozornění na tyto extrémy spojení s tropickou cyklonou platí do zítra. Tropická bouře se blížila k Nikarague již během soboty.

V oblasti Venezuely bouře zabíjela

Bouře se přehnala nejdříve přes Venezuelu, kde se jednalo právě o hurikán. Extrémy byly počasí zde byly významnější a bohužel tomu odpovídají i důsledky. V oblasti města Las Tejerías došlo k sesuvu půdy. V důsledku toho přišlo o život 22 lidí, více než 50 lidí se pohřešuje. Několik řek se v oblasti rozvodnilo a voda se dostala mimo jejich koryta. V uvedeném města za sebou bouře zanechala nánosy bláta, stromů, zničené domy a obchody. Bouře toto město zničila. Město se nachází více ve vnitrozemí Venezuely, tedy dále od pobřeží. Najdeme ho kousek od známého Caracasu, který leží kousek od pobřeží Karibiku.

Hurikány a silné tropické bouře ke klimatu a počasí této oblasti patří. Teplý oceán vytváří vhodné podmínky pro jejich vznik. Rozsáhlá plocha o teplotě vody 25-26°C i více a vhodné cirkulační podmínky. Po spojení těchto dochází ke vzniku podobně silných bouří, které nabírají při postupu nad oceánem na síle. A to dalším nasáváním energie v podobě vlhkostí získané intenzivním vypařováním velkého množství vody z velké vodní plochy. Následně vstoupí nad pevninu. Byť začnou slábnout, neboť odpadne jejich zdroj energie, tak mají extrémní projevy počasí. Zejména na pobřeží a nedaleko od něj. O slabé bouřek nejde ani dále od pobřeží, jak se můžeme u tohoto příkladu přesvědčit.

Hurikán Julia v Karibiku. Hurikán Ida pokořil Katrinu. Vylidněné město v USA.

Bouře postoupí na sever

Tropická bouře zasáhla tamní město Laguna de Perlas a z oblasti přicházejí zprávy o stržených střechách a popadaných stromech. V důsledku těchto extrémů počasí došlo též k přerušení dodávek elektrické energie a preventivně bylo z oblasti i okolních měst evakuováno 6 000 lidí. mírné škody způsobila bouře v Kolumbii, na ostrovech Providencia a San Andrés vyskytujících se nedaleko Nikaraguy. Bouře Julia se přesune dále k severu Tichomořím podél pobřeží Hondurasu a Guatemaly. V oblastech které bouře zasáhne, nutno čekat též přívalové lijáky a silné poryv větru.

Zdroj: ČTK, NHC