Hurikán Julia v Karibiku

Hodnocení článku

Hurikán Julia v Karibiku včera dosáhl pobřeží Nikaraguy a přesunul se nad pevninu. Zatímco nad oceánem zesílil na hurikán, nad pevninou opět zeslábl do podoby tropické bouře. Národní středisko pro hurikány varovalo před nebezpečím přívalových lijáků a sesuvů půdy v oblasti Střední Ameriky a jižního Mexika. Upozornění na tyto extrémy spojení s tropickou cyklonou platí do zítra. Tropická bouře se blížila k Nikarague již během soboty.

V oblasti Venezuely bouře zabíjela

Bouře se přehnala nejdříve přes Venezuelu, kde se jednalo právě o hurikán. Extrémy byly počasí zde byly významnější a bohužel tomu odpovídají i důsledky. V oblasti města Las Tejerías došlo k sesuvu půdy. V důsledku toho přišlo o život 22 lidí, více než 50 lidí se pohřešuje. Několik řek se v oblasti rozvodnilo a voda se dostala mimo jejich koryta. V uvedeném města za sebou bouře zanechala nánosy bláta, stromů, zničené domy a obchody. Bouře toto město zničila. Město se nachází více ve vnitrozemí Venezuely, tedy dále od pobřeží. Najdeme ho kousek od známého Caracasu, který leží kousek od pobřeží Karibiku.

Hurikány a silné tropické bouře ke klimatu a počasí této oblasti patří. Teplý oceán vytváří vhodné podmínky pro jejich vznik. Rozsáhlá plocha o teplotě vody 25-26°C i více a vhodné cirkulační podmínky. Po spojení těchto dochází ke vzniku podobně silných bouří, které nabírají při postupu nad oceánem na síle. A to dalším nasáváním energie v podobě vlhkostí získané intenzivním vypařováním velkého množství vody z velké vodní plochy. Následně vstoupí nad pevninu. Byť začnou slábnout, neboť odpadne jejich zdroj energie, tak mají extrémní projevy počasí. Zejména na pobřeží a nedaleko od něj. O slabé bouřek nejde ani dále od pobřeží, jak se můžeme u tohoto příkladu přesvědčit.

Bouře postoupí na sever

Tropická bouře zasáhla tamní město Laguna de Perlas a z oblasti přicházejí zprávy o stržených střechách a popadaných stromech. V důsledku těchto extrémů počasí došlo též k přerušení dodávek elektrické energie a preventivně bylo z oblasti i okolních měst evakuováno 6 000 lidí. mírné škody způsobila bouře v Kolumbii, na ostrovech Providencia a San Andrés vyskytujících se nedaleko Nikaraguy. Bouře Julia se přesune dále k severu Tichomořím podél pobřeží Hondurasu a Guatemaly. V oblastech které bouře zasáhne, nutno čekat též přívalové lijáky a silné poryv větru.

Zdroj: ČTK, NHC

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1101 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality