Prognózy počasíTýdenní výhledy

I příští víkend možná 20°C

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Podle současných prognóz numerických modelů to vypadá, že bude i příští víkend možná 20°C. Teplejší počasí vydrží a to pravděpodobně i dále. V nočních hodinách lze čekat při zmenšené oblačnosti teplotu kolem 5°C a místy přízemní mráz. Během týdne se ovšem oteplí i v noci a zejména při velké oblačnosti či větru lze čekat teplotu i nad 10°C.

I příští víkend možná 20°C Slunečné podzimní počasí u vodní plochy.

Týden 10. až 16.10.2022

Předpověď

Počasí se bude spíše střídat, mírně chladnější dny vystřídají teplejší a stejné to bude s oblačností. Hodně oblačné počasí a místy spíše se slabými srážkami vystřídají slunné či polojasné dny bez srážek. V těchto dnech vzniknou též místní mlhy. S těmi nutno s pokračujícím podzimním období počítat častěji a déle v rámci dne. V týdnu opět převáží anticyklonální počasí, takže dnů s menší oblačností a bez srážek očekáváme více než těch oblačných při přechodech slábnoucích frontálních vln. Teplota vzduchu se tedy udrží též spíše na vyšších hodnotách. I příští víkend tak bude možná 20°C.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 8 až 3°C a místy mrazíky, během týdne 13 až 8°C
  • Nejvyšší teplota: 13 až 18°C, krátce 13°C a na konci období až 21°C
  • Průměrná teplota: 11 až 14°C, odchylka období: nadprůměrné.
  • Celkové srážky: 115mm, odchylka období: podprůměrné.

Synoptická situace a závěr: I příští víkend možná 20°C

Nad střední Evropou se vystřídají dvě základní situace. Anticyklonální s přechodem tlakové výše k východu a přílivem teplejšího vzduchu od jihovýchodu. S cyklonální v podob přechodu v převažujícím vysokém tlaku spíše slábnoucích frontálních vln. Zásadní změnu situace modely neočekávají.

Srážek v ČR spadne méně než by v tomto období mělo, tyto čekáme značně rozdílné. Na některých místech se průměru přiblíží, na některých zůstanou významně pod ním. Hydrologická situace zůstane více méně beze změn, případně dojde k mírnému snížení vodností toků a také půdní vláhy. Tuto mírně kompenzuje ve svrchní vrstvě silnější rosa, případně padající mlha.

TIP: Upřesňující informace o počasí na druhý den dopředu připravujeme denně na stránce Předpověď na den. Mapy numerických modelů najdete například na stránce wetter3.de.