I příští víkend možná 20°C

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Podle současných prognóz numerických modelů to vypadá, že bude i příští víkend možná 20°C. Teplejší počasí vydrží a to pravděpodobně i dále. V nočních hodinách lze čekat při zmenšené oblačnosti teplotu kolem 5°C a místy přízemní mráz. Během týdne se ovšem oteplí i v noci a zejména při velké oblačnosti či větru lze čekat teplotu i nad 10°C.

Týden 10. až 16.10.2022

Předpověď

Počasí se bude spíše střídat, mírně chladnější dny vystřídají teplejší a stejné to bude s oblačností. Hodně oblačné počasí a místy spíše se slabými srážkami vystřídají slunné či polojasné dny bez srážek. V těchto dnech vzniknou též místní mlhy. S těmi nutno s pokračujícím podzimním období počítat častěji a déle v rámci dne. V týdnu opět převáží anticyklonální počasí, takže dnů s menší oblačností a bez srážek očekáváme více než těch oblačných při přechodech slábnoucích frontálních vln. Teplota vzduchu se tedy udrží též spíše na vyšších hodnotách.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 8 až 3°C a místy mrazíky, během týdne 13 až 8°C
  • Nejvyšší teplota: 13 až 18°C, krátce 13°C a na konci období až 21°C
  • Průměrná teplota: 11 až 14°C, odchylka období: nadprůměrné.
  • Celkové srážky: 115mm, odchylka období: podprůměrné.

Synoptická situace a závěr

Nad střední Evropou se vystřídají dvě základní situace. Anticyklonální s přechodem tlakové výše k východu a přílivem teplejšího vzduchu od jihovýchodu. S cyklonální v podob přechodu v převažujícím vysokém tlaku spíše slábnoucích frontálních vln. Zásadní změnu situace modely neočekávají.

Srážek v ČR spadne méně než by v tomto období mělo, tyto čekáme značně rozdílné. Na některých místech se průměru přiblíží, na některých zůstanou významně pod ním. Hydrologická situace zůstane více méně beze změn, případně dojde k mírnému snížení vodností toků a také půdní vláhy. Tuto mírně kompenzuje ve svrchní vrstvě silnější rosa, případně padající mlha.

TIP: Upřesňující informace o počasí na druhý den dopředu připravujeme denně na stránce Předpověď na den. Mapy numerických modelů najdete například na stránce wetter3.de.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1100 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality