Evropa a SvětExtrémní počasí

Hurikán na Kubě a Floridě

Hodnocení článku

Právě se vyskytuje hurikán na Kubě a Floridě. Tropická cyklona nazývaná v oblasti hurikánem se jménem “Ian” se přibližuje k západní části Kuby a následně dorazí na Floridu. Včera tropická bouře zesílila na hurikán první kategorie. V bouři se vyskytuje silný vítr a také extrémní srážky. V důsledku extrémních prudkých srážek se očekávají bleskové povodně a sesuvy bahna ve vyšších nadmořských výškách. To platí pro oblast Kuby a postupně během týdne i Floridy. Včera bouře postupovala rychlostí asi 20km/h a vítr v něm dosahuje rychlosti 120km/h. Zdůrazňujeme, že jde o průměrnou stálou rychlost větru a nikoli o vítr v nárazech.

Na Floridě stav ohrožení, testovací mise rakety SLS mise Artemis I odložena

Na Floridě došlo k vyhlášení stavu ohrožení s výzvou pro obyvatele k přípravě na bouři, která zasáhne většinu státu. V bouři dominuje silný vítr a déšť. Na Floridě se v důsledku těchto prudkých lijáků očekávají v polovině týdne bleskové povodně. Hurikán na Kubě a Floridě také opět odloží vzlet rakety na testovací misi. Raketa SLS měla vzlétnout bez posádky již na konci srpna. Nejnovější termín vzletu je právě dnes, ale již před několika dny bylo vesmírnou agenturou NASA oznámeno, že start rakety se musí kvůli hurikánu opět odložit. Raketa se přesunula dnes ráno našeho času zpět do hangáru.

Včera se odehrálo rychlé zesílení tropické cyklony. Před hurikánem vyhlásila Kuba též výstrahu. Od včerejšího večera se zde vyskytují bouřkové vlny a extrémní vítr. Včera byla přerušena výuka ve školách a zahájena evakuace obyvatel.

27.9.2022: Dnes zesilování cyklony pokračuje a intenzita hurikánu dosáhla třetího stupně. Hurikán doputoval do západní oblasti Kuby. Do zítřka meteorologové předpovídají jeho zesílení až na 4. stupeň a přesun nad západní pobřeží Floridy. V oblasti spadne až 250mm srážek a hladina moře se zvýší až o 3 metry.

Na opačné straně Země se přehnala tropická bouře, v asijských zemích nazývaná tajfun, přes Filipíny. Tento lze označit za letos nejsilnější tajfun, který zasáhla ostrovní zemi na východě Asie. Po přechodu přes pobřeží tajfun zeslábnul a překlenul ostrov Luzon. V důsledku extrémů počasí ve spojitosti s přechodem tajfunu zemřelo pět záchranářů. Tito jeli v člunu zachránit obyvatele v zasažené oblasti. Do nouzových obydlí se přesunuly tisíce lidí.

Zdroj: ČTK.