Předpověď srážekPředpověď teplotyPrognózy počasí

Žádné babí léto na dohled

Hodnocení článku

V dalších dnech na přelomu měsíců očekáváme hodně oblačné, vlhké a chladnější počasí. Takže není žádné babí léto na dohled. Synoptická situace, která se očekává počasí babího léta nepřinese ani v prvních říjnových dnech. Poté už začne být na pravé babí léto pozdě. Proto můžeme již říci, že se tento druh singularity v podobě ustáleného slunného a přes den teplého počasí letos nevyskytne. Znaky tohoto počasí v dalších dnech skutečně nepůjde pozorovat. vliv nízkého tlaku vzduchu způsobí opačný druh počasí. Vysoký tlak vzduchu se v dohledné době nad centrem Evropy neustálí.

Babí léto nemusí nutně proběhnout

I když během září asi většina z Vás očekává takové to poslední teplo před příchodem zimy. Byť tedy jen krátké denní teplo se slunečním svitem, kdy sluníčko ještě dokáže ohřát, hlavně na osluněných stranách bývá tedy horko. K takovému počasí ovšem musí být patřičná synoptická situace. Na konci září a počátku října mu říkáme u nás babí léto. O jeho znacích pojednáváme dostatečně v jiných článcích. Takováto synoptická situace se vyskytuje v tomto období sice často, ale nemusí proběhnout nutně každý rok. Někdy vhodné podmínky prostě neexistují a výjimkou je právě letošní rok. Střední Evropu ovlivní nízký tlak vzduchu a s ním spojené frontální rozhraní. Žádné babí léto tedy není na dohled.

Očekávat lze počasí:

  • Hodně oblačné a každý den s poměrně čestnými srážkami
  • Přes den vlivem oblačnosti a srážek chladnější
  • S malým rozdílem mezi noční/ranní a denní teplotou
  • Spíše s rychlejším větrem

Zde vidíme znaky, které považujeme za zcela antonymické oproti znakům počasí babího léta. Půjde o znaky počasí dalších dnů.

Uplatní se medardovské počasí? Žádné babí léto. Konec srpna bude chladnější. Chladný a vlhký začátek srpna. Na konci měsíce výrazná změna počasí. Usazené srážky, kapky na rostlině

Maxima teploty vzduchu a pravděpodobnost výskytu srážek

Očekávaná maxima teploty vzduchu v dalších dnech:

Čt 29.9.: 10 až 14°C

Pá 30.9.: 12 až 16°C, při srážkách kolem 11°C

So 1.10.: 13 až 17°C, na Z ochlazení

Ne 2.10.: 11 až 15°C

Po 3.10.: 10 až 14°C

TIP: Sledujte u nás modelovou Předpověď teploty.

Teplota vzduchu lehce přesáhne v maximech 15°C pouze krátce a to v sobotu na první říjen. V pátek očekáváme takovou tepotu pravděpodobně jen na severozápadě Čech. Půjde o místa bez výskytu srážek a s protrhanou oblačností. jinde čekejme i v pátek zataženo a časté srážky. Pravděpodobnost výskytu srážek očekávejme celkově spíše vysokou. Oblačnosti na obloze zůstane i nadále hodně, tato se protrhá jen krátce a o jejím vyloženě zmenšování nebude moci být řeč.

Srážky přináší nízký tlak vzduchu a s ním spojené frontální rozhraní nad střední Evropou. Rozhraní se udrží v závěru týdne jihovýchodně od našeho území. Další frontální rozhraní ovšem postoupí od severozápadu přes střední Evropu během víkendu. Proto dojde v neděli opětovně k ochlazování. Počasí čekáme stále hodně oblačné a zejména na frontě s četnými srážkami. Ani na víkend to tedy nevypadá na vhodné podmínky pro výlet a pobyt v přírodě. Počasí nebude samozřejmě přát ani pracím na zahradách. Srážky se nevyskytnou zcela trvale a souvisle, aby se nenašla chvíle na nějaké venkovní činnosti, ale poměrně četně ano.

Pravděpodobnost výskytu srážek v ČR v dalších dnech:

Čt 29.9.: 35%

Pá 30.9.: 85%

So 1.10.: 70%

Ne 2.10.: 85%

Po 3.10.: 50%

TIP: Sledujte u nás modelovou Předpověď srážek.