Žádné babí léto na dohled

Hodnocení článku

V dalších dnech na přelomu měsíců očekáváme hodně oblačné, vlhké a chladnější počasí. Takže není žádné babí léto na dohled. Synoptická situace, která se očekává počasí babího léta nepřinese ani v prvních říjnových dnech. Poté už začne být na pravé babí léto pozdě. Proto můžeme již říci, že se tento druh singularity v podobě ustáleného slunného a přes den teplého počasí letos nevyskytne. Znaky tohoto počasí v dalších dnech skutečně nepůjde pozorovat. vliv nízkého tlaku vzduchu způsobí opačný druh počasí. Vysoký tlak vzduchu se v dohledné době nad centrem Evropy neustálí.

Babí léto nemusí nutně proběhnout

I když během září asi většina z Vás očekává taková to poslední teplo před příchodem zimy. Byť tedy jen krátké denní teplo se slunečním svitem, kdy sluníčko ještě dokáže ohřát, hlavně na osluněných stranách bývá tedy horko. K takovému počasí ovšem musí být patřičná synoptická situace. Na konci září a počátku října mu říkáme u nás babí léto. O jeho znacích pojednáváme dostatečně v jiných článcích. Takováto synoptická situace se vyskytuje v tomto období sice často, ale nemusí proběhnout nutně každý rok. Někdy vhodné podmínky prostě neexistují a výjimkou je právě letošní rok. Střední Evropu ovlivní nízký tlak vzduchu a s ním spojené frontální rozhraní.

Očekávat lze počasí:

  • Hodně oblačné a každý den s poměrně čestnými srážkami
  • Přes den vlivem oblačnosti a srážek chladnější
  • S malým rozdílem mezi noční/ranní a denní teplotou
  • Spíše s rychlejším větrem

Zde vidíme znaky, které považujeme za zcela antonymické oproti znakům počasí babího léta. Půjde o znaky počasí dalších dnů.

Maxima teploty vzduchu a pravděpodobnost výskytu srážek

Očekávaná maxima teploty vzduchu v dalších dnech:

Čt 29.9.: 10 až 14°C

Pá 30.9.: 12 až 16°C, při srážkách kolem 11°C

So 1.10.: 13 až 17°C, na Z ochlazení

Ne 2.10.: 11 až 15°C

Po 3.10.: 10 až 14°C

TIP: Sledujte u nás modelovou Předpověď teploty.

Teplota vzduchu lehce přesáhne v maximech 15°C pouze krátce a to v sobotu na první říjen. V pátek očekáváme takovou tepotu pravděpodobně jen na severozápadě Čech. Půjde o místa bez výskytu srážek a s protrhanou oblačností. jinde čekejme i v pátek zataženo a časté srážky. Pravděpodobnost výskytu srážek očekávejme celkově spíše vysokou. Oblačnosti na obloze zůstane i nadále hodně, tato se protrhá jen krátce a o jejím vyloženě zmenšování nebude moci být řeč.

Srážky přináší nízký tlak vzduchu a s ním spojené frontální rozhraní nad střední Evropou. Rozhraní se udrží v závěru týdne jihovýchodně od našeho území. Další frontální rozhraní ovšem postoupí od severozápadu přes střední Evropu během víkendu. Proto dojde v neděli opětovně k ochlazování. Počasí čekáme stále hodně oblačné a zejména na frontě s četnými srážkami. Ani na víkend to tedy nevypadá na vhodné podmínky pro výlet a pobyt v přírodě. Počasí nebude samozřejmě přát ani pracím na zahradách. Srážky se nevyskytnou zcela trvale a souvisle, aby se nenašla chvíle na nějaké venkovní činnosti, ale poměrně četně ano.

Pravděpodobnost výskytu srážek v ČR v dalších dnech:

Čt 29.9.: 35%

Pá 30.9.: 85%

So 1.10.: 70%

Ne 2.10.: 85%

Po 3.10.: 50%

TIP: Sledujte u nás modelovou Předpověď srážek.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1105 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality