I konec února proměnlivý

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Čeká nás i konec února proměnlivý se stálou převahou západního proudění. Na tom se shodují modely i klimatické vyhlídky. Oscilace Atlantik-Evropa zůstane na kladných hodnotách. Teplotu očekávejme stále proměnlivou vlivem postupu frontálních systémů spojených s cyklonami od západu. Od vyšších poloh očekávejme převážně sněžení, jen krátce tam dojde k oblevě, například hned na počátku týdne. Mimo hory se naopak sněžení objeví spíše krátce. V noci klesne teplota ve studeném vzduchu zejména při zmenšení oblačnosti i v nížinách pod nulu hlavně na konci týdne.

Týden 21. až 27.2.2022

Předpověď

Hodně oblačnosti čekáme v prvních dnech týdne, také spadnou v ČR hlavní srážky tohoto týdne. Ty čekejme vydatné od vyšších poloh, zejména na severních a severovýchodních či jihozápadních horách. Krátce půjde i o déšť, ale jinak převážně o sněžení s akumulací sněhové pokrývky. Obleva na začátku týdne způsobí opětovné zakolísání průtoků vodních toků krátce i na nižší povodňové stavy. Krátkou oblevu čekáme na horách také na konci pracovní části týdne.

Poté se ochladí a hranice sněžení sníží stabilněji do výšek 200-500m n. m. Výhledově to ovšem vypadá, že na počátku dalšího týdne se začne oteplovat a hranice sněžení zvyšovat. Ani teplejší, ani chladnější ráz počasí zatím nevydrží nijak dlouho. Proměnlivost počasí čekejme značnou a v horizontu střednědobé předpovědi určitě žádná změna zatím není. Zpočátku týdne čekáme výskyt čerstvého až silného západního větru. Na návětří hor srážková činnost vlivem tohoto faktu tedy zesílí.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 7 až 2°C v Po, postupně 4 až -2°C a ke konci týdne při malé oblačnosti -5°C
  • Nejvyšší teplota: 4 až 10°C, krátce 12°C, ke konci týdne 2 až 8°C
  • Průměrná teplota: 2 až 5°C, odchylka období: nadprůměrné.
  • Celkové srážky: 220mm/cm, hory 2050cm, odchylka období: průměrné.

Synoptická situace a závěr

Pokračování přechodu systémů front ve stabilním západní proudění čekejme i nadále. Zpočátku půjde i o silné proudění. Přechody systémů vystřídají jen krátkodobé výběžky vyššího tlaku vzduchu. Po přechodu studené fronty systému během čtvrtka v pátek pronikne na naše území při nastupujícím vlivu vysokého tlaku vzduchu chladnější vzduch a tento příliv očekáváme již do konce týdne.

Počasí nedozná žádných větších změn ani na konci února. Významné uplatňování se západního přenosu teplejšího a vlhčího vzduchu přetrvá. Oblačné systémy se srážkami od sebe oddělí jen krátkodobé výběžky tlakové výše. Teplejší proudění též přeruší jen krátce příliv studenějšího vzduchu z až severozápadního směru. V polohách pod 600m půjde o sněžení či jinou formu tuhých srážek jen krátce. Na horách se očekává sněžení, naopak krátce přerušení oblevou a výskytem deště a to na počátku týdne a ke konci jeho pracovní části. Více srážek spadne opět na horách, místy i podstatně více. Nejtepleji bude ve čtvrtek a na východě či jihovýchodě země ještě v pátek. Další informace o detailním vývoji počasí připravujeme třikrát týdne na stránce Výhled na týden. Na modelové mapy se lze podívat i na serveru pivotalweather.com.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1101 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality