Prognózy počasíTýdenní výhledy

I konec února proměnlivý

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Čeká nás i konec února proměnlivý se stálou převahou západního proudění. Na tom se shodují modely i klimatické vyhlídky. Oscilace Atlantik-Evropa zůstane na kladných hodnotách. Teplotu očekávejme stále proměnlivou vlivem postupu frontálních systémů spojených s cyklonami od západu. Od vyšších poloh očekávejme převážně sněžení, jen krátce tam dojde k oblevě, například hned na počátku týdne. Mimo hory se naopak sněžení objeví spíše krátce. V noci klesne teplota ve studeném vzduchu zejména při zmenšení oblačnosti i v nížinách pod nulu hlavně na konci týdne. I konec února tedy bude proměnlivý.

Týden 21. až 27.2.2022

Předpověď

I konec února proměnlivý. Nízká oblačnost a vodní plocha.

Hodně oblačnosti čekáme v prvních dnech týdne, také spadnou v ČR hlavní srážky tohoto týdne. Ty čekejme vydatné od vyšších poloh, zejména na severních a severovýchodních či jihozápadních horách. Krátce půjde i o déšť, ale jinak převážně o sněžení s akumulací sněhové pokrývky. Obleva na začátku týdne způsobí opětovné zakolísání průtoků vodních toků krátce i na nižší povodňové stavy. Krátkou oblevu čekáme na horách také na konci pracovní části týdne.

Poté se ochladí a hranice sněžení sníží stabilněji do výšek 200-500m n. m. Výhledově to ovšem vypadá, že na počátku dalšího týdne se začne oteplovat a hranice sněžení zvyšovat. Ani teplejší, ani chladnější ráz počasí zatím nevydrží nijak dlouho. Proměnlivost počasí čekejme značnou a v horizontu střednědobé předpovědi určitě žádná změna zatím není. Zpočátku týdne čekáme výskyt čerstvého až silného západního větru. Na návětří hor srážková činnost vlivem tohoto faktu tedy zesílí.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 7 až 2°C v Po, postupně 4 až -2°C a ke konci týdne při malé oblačnosti -5°C
  • Nejvyšší teplota: 4 až 10°C, krátce 12°C, ke konci týdne 2 až 8°C
  • Průměrná teplota: 2 až 5°C, odchylka období: nadprůměrné.
  • Celkové srážky: 220mm/cm, hory 2050cm, odchylka období: průměrné.

Synoptická situace a závěr: I konec února proměnlivý

Pokračování přechodu systémů front ve stabilním západní proudění čekejme i nadále. Zpočátku půjde i o silné proudění. Přechody systémů vystřídají jen krátkodobé výběžky vyššího tlaku vzduchu. Po přechodu studené fronty systému během čtvrtka v pátek pronikne na naše území při nastupujícím vlivu vysokého tlaku vzduchu chladnější vzduch a tento příliv očekáváme již do konce týdne.

Počasí nedozná žádných větších změn ani na konci února. Významné uplatňování se západního přenosu teplejšího a vlhčího vzduchu přetrvá. Oblačné systémy se srážkami od sebe oddělí jen krátkodobé výběžky tlakové výše. Teplejší proudění též přeruší jen krátce příliv studenějšího vzduchu z až severozápadního směru. V polohách pod 600m půjde o sněžení či jinou formu tuhých srážek jen krátce. Na horách se očekává sněžení, naopak krátce přerušení oblevou a výskytem deště a to na počátku týdne a ke konci jeho pracovní části. Více srážek spadne opět na horách, místy i podstatně více. Nejtepleji bude ve čtvrtek a na východě či jihovýchodě země ještě v pátek. Další informace o detailním vývoji počasí připravujeme třikrát týdne na stránce Výhled na týden. Na modelové mapy se lze podívat i na serveru pivotalweather.com.