Kdy přestane silně foukat?
Kdy přestane silně foukat? Taková otázka asi nyní zajímá mnoho z vás, protože silný vítr trvá s přestávkami už opravdu dlouho. A v některých případech působil opět i extrémní projevy. Vedle popadaných stromů s vlivem na důležitá odvětví, jako jsou doprava a energetika nebo samotné lesnictví, se jednalo i o poškození střech a nebezpečné pohyby dalších předmětů. Nehledě na to, že při pohybu patří silný vítr mezi nepříjemné projevy počasí. Velmi silný vítr chůzi či dokonce jízdu na kole značně ztěžuje, často se musí omezit i jízda automobilem. Někdy se stává automobil i neovladatelným a může dojít k převrácení vysokých nákladních vozidel. Vedle větru se vyskytují také oblevy a intenzivní srážky na horách které působí lokální povodňové situace.
Kdy přestane silně foukat? Silného větru se zbavíme po polovině týdne
Obr. 1 Kdy přestane silně foukat? Nárazy větru podle modelu GFS na 23.2.2022, zdroj: wetter3.de
Dnes v noci a ráno opět velmi silně foukalo při několikáté vlně větru v tomto období. Větrné počasí musíme ještě nějakou dobu vydržet a to s přestávkami zítra a ve středu. Poté vítr zeslábne a i když nebude ihned vítr přímo mírný, tak do konce týdne se skutečně hodně uklidní. Západní přenos totiž zeslábne. Do pátku ještě přejdou naše území další frontální systémy, v jejichž oblasti čerstvý vítr čekat musíme. Vyloženě silně foukat už ale nebude. Nejsilnější vítr máme za sebou z minulého čtvrtka, pátku, noci na neděli a poté i z noci na dnešek. Nyní postupně přestane silně foukat.
Druhá polovině tohoto týdne se očekává už co do počasí klidnější. I srážky se objeví méně často, rozhodně už nepůjde ani na horách o žádné vydatné srážky. Takže i povodňová situace na horských tocích, kterou dnes máme, se rychle uklidní. Krátkodobé oteplení ve čtvrtek by nemělo být spojeno s nijak vydatnou srážkovou činností, takže vodní toky tato situace ovlivní jen mírně. Na konci týdne se ochladí a na horách čekejme trvale mráz. V noci se objeví mráz i v nížinách a to bude důsledkem právě nejen zmenšené oblačnosti, ale také zejména utišení větru. Což o minulých nocích byla teplota většinou dosti vysoko nad nulou právě i vlivem silného větru. Samozřejmě k ochlazení přispěje i příliv studeného vzduchu za studenou frontou v pátek.
Významná převaha Atlantiku, tedy západního přenosu. V tom postupovaly významné cyklony a vlivem rozdílu mezi nízkým tlakem v jejich středech při přesunu přes sever Evropy a vysokým tlakem na J/JZ Evropy docházelo k zesílení proudění v prostoru Evropy střední. Detailně tuto příčinu silného větru popisujeme v článku Specifika severoatlantické oscilace.