Jak dlouho vydrží horké počasí?

Hodnocení článku

Jak dlouho vydrží horké počasí? To je opět poměrně těžká otázka pro numerické modely. Dnes máme letní počasí po několikadenní pauze, kdy na obloze bylo na většině území zataženo a v posledních dnech s deštěm. Tyto srážky ale místy významně doplnily deficit vláhy a zlepšily průtoky vodních toků. Oteplování očekáváme oproti počátku týdne významnější a to již na konci jeho pracovní části. Teplota vzduchu se přiblíží zítra tropickým 30°C a v pátek tuto hodnotu slabě přesáhne. Slunečné počasí ale očekávat nelze, naopak se během dne objeví při oblačné obloze místy přeháňky nebo bouřky. O víkendu to platí též teplotu vzduchu tyto lokálně tedy ovlivní. Očekává se ochlazení nebo teplota kolem 30°C i o víkendu? Numerické modely to vidí zatím nejistě.

Přes 30°C očekávejme určitě v pátek a kromě západu v sobotu

Krátce teplota mírně přesáhne tropických 30°C a to v pátek a na počátku víkendu. místy přeháňky nebo bouřky se očekávají v pátek hlavně na západě, kde teplotu vzduchu ovlivní. Na zbytku území vystoupí nejčastěji na 28 až 32°C. Večer se objeví bouřková činnost i jinde v republice, kromě Moravy a Slezska, kde se očekává velmi ojediněle. V sobotu se bude týkat jihozápadu a západu Čech, kde teplota nedosáhne tak vysokých hodnot. Na zbytku území dosáhne 30°C, na JV/V 32°C. Nedělní počasí se jeví nejistě, ale zatím se podle modelů dotkne oblačnost s přeháňkami či bouřkami opět jen jihozápadní a západní části ČR. Tam očekávejme nižší teplotu a na zbytku území vyšší. V Čechách do 29°C, na Moravě a ve Slezsku, kde lze čekat více slunečního svitu tak i 31°C. Důvodem je výskyt brázdy nízkého tlaku vzduchu nad Čechami a přibližování se v ní postupující studené fronty.

Na počátku týdne shoda mezi modely a jejich výstupy nepanuje, ale obecně tam dávají tyto ochlazení. Přes ČR přejde studená fronta od západu, na které se očekává četnější bouřková činnost. A vedle toho určité snížení teploty, jak významné je zatím nejisté. Obecně se přesnější běhy modelů shodují tedy na snížení teploty v pondělí s maxima 20 až 26°C nejčastěji. Tím by mělo období s teplotou až slabě nad 31°C tedy skončit.

Jak ale uvádíme v naše článku Proč se často mění předpověď počasí? S přibývajícím časem úspěšnost předpovědi klesá a objevují se nejistoty, které vyjadřují jednotlivé varianty předpovědi ve výstupech modelů. Těch variant na 5. až 7. den dopředu bývá zvláště při některých povětrnostních situacích už hodně. A současná očekávaná cyklonální situace s postupem frontálního rozhraní a výskytem teplotního rozhraní patří mezi situace zvyšující nejistotu takové předpovědi.

Maxima teploty na 26.8.2022 v Evropě.

Obr. 1 Maxima teploty vzduchu v Evropě na pátek 26.8.2022 podle modelu GFS, zdroj: pivotalweather.com

Kdy a kde čekat slunečno a horko a naopak?

Teplota vzduchu vystoupí na vyšší hodnoty spíše na východě )území, neboť na Čechy bude mít vliv výše uvedená brázda nízkého tlaku vzduchu a následně postupující studená fronta. Ta následně ovlivní počasí v celé ČR a tedy i teplotu vzduchu, avšak je otázkou kdy se tak přesně stane. Takže nejtepleji v rámci celé ČR čekejme v pátek a poté ještě v sobotu. Co do maxim teploty přibližně v této podobě:

Čt 25.8.: 25 až 30°C

Pá 26.8.: 28 až 32°C, na JZ/Z 27°C

So 27.8.: 25 až 30°C, na JV/V 32°C

Ne 28.8.: 22 až 28°C (nejméně na JZ/Z) a až 31°C na JV/V

TIP: Sledujte průběžně modelovou předpověď teploty na nejbližší dobu na naší stránce Předpověď teploty.

Ten větší kontrast teploty v době přechodu fronty ještě více zvyšuje nejistotu prognózy, proto nutno na konci týdne očekávat ze strany předpovědi změny v rozložení teploty. Vidět to lze i na bězích modelů, kdy některé předpokládají vysokou teplotu pro většinu území, jiné pouze pro JV/V republiky a další dokonce již sníženou teplotu po ochlazení pro celé naše území. Celkově lze konstatovat, že teplota se udrží v průměru na nadprůměrných hodnotách s postupným poklesem od konce týdne a přibližováním se průměru období let 1981-2010.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1072 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality