PočasíZajímavosti

Bulvární nebo seriózní informace o počasí, co si přečtete raději?

Hodnocení článku

V listopadu jsme po delší době obměnili naše obecné téma. Tentokrát se věnujeme v reakci na některé mediální perly ohledně interpretací předpovědí počasí tomu, kdo z vás preferuje seriózně podané informace, tedy pravdivé a kdo touží i v tomto ohledu po dramatickém příběhu a raději si přečte “vyšperkovaný” článek, ve kterém se ve výsledku třeba stejně dočte totéž v podobě pravdy, byť “obalené” do slovních hříček tak, aby působila informace dramaticky. Co si přečtete raději, bulvární nebo seriózní informace?

První reakcí na tyto články z naší strany byl článek Tragicky podané články o počasí na českém internetu.

Bulvární nebo seriózní informace? Oblak Altocumulus, počasí na obloze.

Seriózní informace bohužel dnes netáhnou

Platí to obecně a platí to hodně i o informacích o počasí. Seriózní informace bohužel nevyhledává příliš lidí, o tom též svědčí fakt, že je mnoho bulvárních médií a jejich články se na to nejen na českém internetu jen hemží. Seriózní informace ovšem také najdeme a to na mnohých serverech či v jiných médiích, jejich přehled jsme před několika lety vedle těch bulvárních co se základních médií týče sepsali v článku Seriózní informace o počasí, kde je najdu?

Některé servery tedy píší skutečně to, co vyplývá z prognóz, co předpovídají meteorologové ČHMÚ a to bez obalování typickými frázemi, které tyto v základu suché a nijak dramatické informace postaví do zcela jiného světla. Jak je podána seriózní informace by měl vědět každý, jde prostě o tvrzení ať už vlastní nebo převzaté a přepsané vlastními slovy nebo přímo citované. Dejme příklady, jak stručná informace může vypadat na seriózní úrovni. Pro úplnost musíme uvést, že ve vztahu k příkladu jde o zimní období roku, dejme tomu třeba leden nebo únor.

Na konci týdne se významně ochladí, meteorologové upozorňují na vydatné sněžení, zejména na horách.

Informace napsaná vlastními slovy

Na víkend by se mělo citelněji ochladit a bude sněžit ve všech polohách. “Od vyšších poloh budou srážky vydatnější”, upozorňují meteorologové.

Částečně citovaná informace

“O víkendu očekáváme ochlazování, v souvislosti s výskytem trvalých srážek se utvoří sněhová pokrývka. Od vyšších poloh budou srážky vydatnější.”

Plně citovaná/převzatá informace

Bulvárnost informace tkví v dramatickém nadpisu a dramaticky pojatém alespoň uvozujícím textu

Nadpis u bulvárně podaných informací zdobí fráze a na konci nadpisu, nebo pokud sestává tento z více vět se často nachází vykřičník. A někdy nejen jeden, může tam být ale i otazník. Tím autor chce dát najevo například jak to, že v zimě teplota stoupá tak vysoko a podobně. Případně tam dá pisatel rovno oboje, otazník i vykřičník. V obsahu článku pak hlavně zpočátku najdeme další podobné fráze, ale následně se dozvídáme vlastně onu pravdu, i když tato bývá často též obalena do frází a výkřiků a tyto mají za úkol jí “okořenit”, aby informace nepůsobila suše. Opět dáme příklady, platí totéž co v případě příkladu seriózních informací výše.

Na konci týdne přijde prudké ochlazení! Hrozí vydatné sněžení.

Mírně bulvární informace

Zima udeří v plné síle, na celém území se čeká sněhová kalamita!

Typická bulvární informace

Počasí šílí! Česko zavalí přívaly sněhu a pořádně přituhne!

Silně bulvární informace

Dále v textu se mohou objevovat ale informace, které nebudou nijak korespondovat s úvodními větami článku a už vůbec ne s jeho nadpisem. Takže si v článku autor často protiřečí a počasí, které v nadpisu považoval za dramatické a neuvěřitelné nazývá dále zcela běžným.

Příklad a závěr

Například: Jaké počasí přijde v lednu? Hrne se na nás sibiřská zima! (Nadpis)

Podle meteorologů se začátkem ledna konečně začne zima a nebude jen tak obyčejná. Čekají nás silné mrazy a také hodně často sněžení. (Úvodní věty článku)

Počasí bude v lednu podle dlouhodobé předpovědi meteorologů co do teplot odpovídat normálu, srážek spadne průměrné nebo slabě nadprůměrné množství. “V prvním týdnu měsíce se čeká mírně chladněji oproti obvyklé teplotě v tuto dobu a spadne též nejvíce srážek, tyto se čekají kolem normálních hodnot”, doplňují meteorologové. (Další obsah článku)


Tento článek má za úkol jednak uvést do povědomí to, jak vznikají bulvární informace ve vztahu k tématice počasí a také odlišit seriózní a bulvární typy informací. Též má za úkol jako téma zjistit, kdo ze čtenářů preferuje ohledně tématiky počasí seriózní a kdo bulvární informace. A co vy, přijímáte raději bulvární nebo seriózní informace?