Bulvární nebo seriózní informace o počasí, co si přečtete raději?

()

V listopadu bylo po delší době obměněno naše obecné téma. Tentokrát se věnujeme v reakci na některé mediální perly ohledně interpretací předpovědí počasí tomu, kdo z vás preferuje seriózně podané informace, tedy pravdivé a kdo touží i v tomto ohledu po dramatickém příběhu a raději si přečte „vyšperkovaný“ článek, ve kterém se ve výsledku třeba stejně dočte totéž v podobě pravdy, byť „obalené“ do slovních hříček tak, aby působila informace dramaticky. Co si přečtete raději, bulvární nebo seriózní informace?

První reakcí na tyto články z naší strany byl článek Tragicky podané články o počasí na českém internetu.

Seriózní informace bohužel dnes netáhnou

Platí to obecně a platí to hodně i o informacích o počasí. Seriózní informace bohužel nevyhledává příliš lidí, o tom též svědčí fakt, že je mnoho bulvárních médií a jejich články se na to nejen na českém internetu jen hemží. Seriózní informace ovšem také najdeme a to na mnohých serverech či v jiných médiích, jejich přehled jsme před několika lety vedle těch bulvárních co se základních médií týče sepsali v článku Seriózní informace o počasí, kde je najdu?

Některé servery tedy píší skutečně to, co vyplývá z prognóz, co předpovídají meteorologové ČHMÚ a to bez obalování typickými frázemi, které tyto v základu suché a nijak dramatické informace postaví do zcela jiného světla. Jak je podána seriózní informace by měl vědět každý, jde prostě o tvrzení ať už vlastní nebo převzaté a přepsané vlastními slovy nebo přímo citované. Dejme příklady, jak stručná informace může vypadat na seriózní úrovni. Pro úplnost musíme uvést, že ve vztahu k příkladu jde o zimní období roku, dejme tomu třeba leden nebo únor.

Na konci týdne se významně ochladí, meteorologové upozorňují na vydatné sněžení, zejména na horách.

Informace napsaná vlastními slovy

Na víkend by se mělo citelněji ochladit a bude sněžit ve všech polohách. „Od vyšších poloh budou srážky vydatnější“, upozorňují meteorologové.

Částečně citovaná informace

„O víkendu očekáváme ochlazování, v souvislosti s výskytem trvalých srážek se utvoří sněhová pokrývka. Od vyšších poloh budou srážky vydatnější.“

Plně citovaná/převzatá informace

Bulvárnost informace tkví v dramatickém nadpisu a dramaticky pojatém alespoň uvozujícím textu

Nadpis je u bulvárně podaných informací vyzdobený frázemi a na konci nadpisu, nebo pokud sestává tento z více vět je často vykřičník a někdy nejen jeden, může tam být ale i otazník, kterým autor chce dát najevo například jak je možné, že je v zimě tak teplo a podobně. V obsahu článku pak hlavně zpočátku najdeme další podobné fráze, ale následně se dozvídáme vlastně onu pravdu, i když tato bývá často též obalena do frází a výkřiků a tyto mají za úkol jí „okořenit“, aby informace nepůsobila suše. Opět dáme příklady, platí totéž co v případě příkladu seriózních informací výše.

Na konci týdne přijde prudké ochlazení! Bude vydatně sněžit.

Mírně bulvární informace

Zima udeří v plné síle, na celém území se čeká sněhová kalamita!

Typická bulvární informace

Počasí šílí! Česko zavalí přívaly sněhu a pořádně přituhne!

Silně bulvární informace

Dále v textu se mohou objevovat ale informace, které nebudou nijak korespondovat s úvodními větami článku a už vůbec ne s jeho nadpisem. Takže si v článku autor často protiřečí a počasí, které v nadpisu považoval za dramatické a neuvěřitelné nazývá dále zcela běžným.

Příklad a závěr

Například: Jak bude v lednu? Hrne se na nás sibiřská zima! (Nadpis)

Podle meteorologů se začátkem ledna konečně začne zima a nebude jen tak obyčejná. Čekají nás silné mrazy a bude hodně sněžit. (Úvodní věty článku)

Počasí bude v lednu podle dlouhodobé předpovědi meteorologů co do teplot odpovídat normálu, srážek spadne průměrné nebo slabě nadprůměrné množství. „V prvním týdnu měsíce by mělo být chladněji než je na tuto dobu obvyklé a spadne též nejvíce srážek, tyto se budou pohybovat kolem normálních hodnot“, doplňují meteorologové. (Další obsah článku)


Tento článek má za úkol jednak uvést do povědomí to, jak vznikají bulvární informace ve vztahu k tématice počasí a také odlišit seriózní a bulvární typy informací. Též má za úkol jako téma zjistit, kdo ze čtenářů preferuje ohledně tématiky počasí seriózní a kdo bulvární informace. A co vy, přijímáte raději bulvární nebo seriózní informace?

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Shrnutí článku
Název
Bulvární nebo seriózní informace o počasí, co si přečtete raději?
Popis
Bulvární nebo seriózní informace o počasí, co si přečtete raději? Pojednání o tom, co je pro české příjemce informací přínosnější.
Autor

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt pro informace o počasí a souvisejících oborech. S cílem poskytovat vlastní informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Vzhledem k velkému množství nepodložených a nepřesných až bulvárních informací ve vztahu k počasí v českých médiích, směřuji tento projekt od počátku k serióznímu podávání informací. To zda se mi daří plnit tyto cíle musíte posoudit vy, milí čtenáři.