Tragicky podané články o počasí na českém internetu

()

„Počasí o víkendu? TRAGÉDIE!“ To je jeden z mnoha bulvárních nadpisů článků na českém internetu, počasí nikoli, ale on sám je tedy tragický. Jaký průběh počasí si můžeme pod tímto nadpisem asi pro období konce první listopadové dekády představit? Bude mlhavo? Bude pršet? Bude spíše chladněji než teplo, bude od středních poloh třeba i sněžit? Nebo nás čeká něco skutečně neobvyklého? Pod takovýmto nadpisem si můžeme představit minimálně to, že se blíží významná tlaková níže typu „Kyrill“ a přinese skutečně extrémní projevy počasí. Jak je to ale ve skutečnosti? Podíváme se na obsah tohoto konkrétního článku. Jaké jsou tragicky podané články o počasí na českém internetu?

Příklady nevhodně napsaných článků o počasí

V úvodu se dozvíme, že minulý víkend byl relativně teplý. Nyní spadnou teploty přes den k 6°C, v noci klesnou téměř k nule. Dalším obsahem tohoto článku poté je přímo předpověď, která je podle odkazu v článku od ČHMÚ. A tam se dozvíme teprve pravdu a zjistíme, že se teplotně počasí od minulého víkendu tak moc lišit nebude. V pátek se dočteme, že budou teploty stoupat do 10°C a na východě až do 12°C. V sobotu dokonce až na 11°C a na východě na 13°C, teploty jsou psány v rozmezí, na neděli třeba 6 až 11°C.

Jak bylo minulý víkend? V sobotu se vyskytl déšť po přechodu frontální vlny v podobě teplé fronty, byla velká oblačnost a teploty stoupaly v denních maximech na 10 až 15°C, jen krátce v neděli na JV/V byly vyšší, až ke 20°C. Přes Čechy už postupovala studená fronta a oblačnosti bylo hodně, poté se přidal opět déšť.

V předpovědi ve zmíněném článku se objevuje déšť, na neděli mlhy a místy též srážky. Autor textu si asi listopadové počasí v našich podmínkách představuje poněkud jinak. Měl snad touto dobou v minulých letech zavřené oči a nyní zjistil, že je touto dobou dosti sychravé počasí? A co minulý týden, kdy přišlo v posledních dnech října citelné ochlazení a denní teploty skutečně „spadly“ na 6-7°C – v horní části rozmezí, tj. 2 až 6°C, resp. 3 až 7°C, což byla středeční a čtvrteční denní maxima.

Článek vyšel na serveru stars24.cz, jak už z názvu webu vyplývá, tento server by se měl raději věnovat psaní článků jen na témata týkající se drbů ze šoubyznysu a ne kazit pověst českým meteorologům a takto nesmyslně komentovat jejich prognózy.

Tragicky podané články o počasí: Problém je v nadpisech článků a způsobu interpretace předpovědi

Tyto servery umějí vymyslet na každou předpověď, i zcela běžnou která neříká žádné extrémy a významné vybočení z normálu teplot a srážek, dramatický nadpis a podat alespoň v prvních větách informace tak, aby vypadala předpověď dramaticky, že nás čeká neobvyklé počasí, přitom je tomu naopak. Příkladem může být třeba interpretace dlouhodobého výhledu ČHMÚ z této soboty (2.11.) od shodného serveru.

Nadpis nás jistě upoutá „Počasí v listopadu? Meteorologové novou předpovědí šokují!“, cíl je tedy splněn. A teď každého zajímá, co přinese počasí tak zásadního a neobvyklého pro listopad? Tyto typicky bulvárně podané články lze poznat na první pohled. V uvedeném článku se v první větě dozvíme, že to nebude zdaleka nic velkého a že v listopadu nás čekají spíše průměrné teploty i srážky pro dané období. Na konci měsíce se ale čekají nadprůměrné teploty a za touto větou nesmí chybět vykřičník. Autor textu ovšem nepočítá s tím, že nadprůměrné teploty na konci listopadu se nerovnají zdaleka takovým hodnotám jako jsou třeba průměrné teploty pro konec října. Takže zde je velká senzace, ale i když může být o něco tepleji než v některých jiných obdobích měsíce, tak rozhodně to nebude žádné velké teplo. Ve zbývajícím textu článku už je prakticky převzatý text předpovědi od ČHMÚ.

Dobrá rada na závěr:

Pokud uvidíte na internetu podobný nadpis článku a název serveru znějící typicky bulvárně, nemusíte ho vůbec otevírat, pro předpověď si zajděte nejlépe rovnou na webové stránky ČHMÚ

METEO AKTUALITY

Dobrý a bulvární text

Příklad jak poznáme běžný a bulvární text, což se bude dnes určitě hodit:

Seriózní interpretace – nadpis

O víkendu se ochladí a sněžit bude i v nížinách

METEO AKTUALITY – PŘÍKLAD

Bulvární interpretace – nadpis

Zima je tady! Na víkend chystá počasí citelné ochlazení, hrozí kalamita.

METEO AKTUALITY – PŘÍKLAD

Též velmi doporučujeme náš základní přehled seriózních a bulvárních serverů a obecně médií ve vztahu k informacím o počasí v článku Seriózní informace o počasí, kde je najdu? O serióznost informací se snaží náš projekt od počátku a často uvádíme podobné věci na pravou míru. Podobných článků a výroků jako jsou zde uvedeny je dnes mnoho a nejen ve vztahu k počasí si budou bulvární média „žít stále vlastním životem“ a to dokud bude dostatek lidí, kteří je budou „živit“. Nicméně občas je nutné na velké perly speciálně upozornit.

A teď popravdě. Přečtete si raději bulvárně nadepsaný článek nebo ten seriózně? Třeba dle výše uvedených příkladů, byť onen rozdíl mezi typy nadpisů článků je v mnohých příkladech i větší než je zde uvedeno a podle známého pořekadla by spíše platilo, že dané servery činí „z mravence dinosaura“. ZAPOJTE SE KLIDNĚ DO DISKUZE ZDE NEBO NA NAŠEM FACEBOOKU.

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Shrnutí článku
Název
Tragicky podané články o počasí na českém internetu
Popis
Tragicky podané články o počasí na českém internetu. Výběr bulvárních perel ve vztahu k předpovědi počasí. Příklady informací.
Autor

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt pro informace o počasí a souvisejících oborech. S cílem poskytovat vlastní informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Vzhledem k velkému množství nepodložených a nepřesných až bulvárních informací ve vztahu k počasí v českých médiích, směřuji tento projekt od počátku k serióznímu podávání informací. To zda se mi daří plnit tyto cíle musíte posoudit vy, milí čtenáři.