Tragicky podané články o počasí na českém internetu
“Počasí o víkendu? TRAGÉDIE!” To je jeden z mnoha bulvárních nadpisů článků na českém internetu, počasí nikoli, ale on sám je tedy tragický. Jaký průběh počasí si můžeme pod tímto nadpisem asi pro období konce první listopadové dekády představit? Bude mlhavo? Bude pršet? Nebo se počasí vyvine jinak a čeká nás chladněji než teplo, můžeme čekat od středních poloh třeba i sněžení? Nebo nás čeká něco skutečně neobvyklého? Pod takovýmto nadpisem si můžeme představit minimálně to, že se blíží významná tlaková níže typu “Kyrill” a přinese skutečně extrémní projevy počasí. Jak je to ale ve skutečnosti? Podíváme se na obsah tohoto konkrétního článku. Jaké jsou tragicky podané články o počasí na českém internetu?
Příklady nevhodně napsaných článků o počasí, tragicky podané články o počasí na internetu
V úvodu se dozvíme, že minulý víkend byl relativně teplý. Nyní spadnou teploty přes den k 6°C, v noci klesnou téměř k nule. Dalším obsahem tohoto článku poté je přímo předpověď, která je podle odkazu v článku od ČHMÚ. A tam se dozvíme teprve pravdu a zjistíme, že se teplotně počasí od minulého víkendu tak moc lišit nebude. V pátek se dočteme, že budou teploty stoupat do 10°C a na východě až do 12°C. V sobotu dokonce až na 11°C a na východě na 13°C, teploty jsou psány v rozmezí, na neděli třeba 6 až 11°C.
Jak bylo minulý víkend? V sobotu se vyskytl déšť po přechodu frontální vlny v podobě teplé fronty, vládla velká oblačnost a teploty stoupaly v denních maximech na 10 až 15°C. Jen krátce v neděli na JV/V na vyšší hodnoty, až ke 20°C. Přes Čechy už postupovala studená fronta a oblačnosti panovalo hodně, poté se přidal opět déšť.
V předpovědi ve zmíněném článku se objevuje déšť, na neděli mlhy a místy též srážky. Autor textu si asi listopadové počasí v našich podmínkách představuje poněkud jinak. Měl snad touto dobou v minulých letech zavřené oči a nyní zjistil, že touto dobou bývá dosti sychravé počasí? A co minulý týden, kdy přišlo v posledních dnech října citelné ochlazení a denní teploty skutečně “spadly” na 6-7°C – v horní části rozmezí, tj. 2 až 6°C, resp. 3 až 7°C, což byla středeční a čtvrteční denní maxima.
Článek vyšel na serveru stars24.cz, jak už z názvu webu vyplývá, tento server by se měl raději věnovat psaní článků jen na témata týkající se drbů ze šoubyznysu a ne kazit pověst českým meteorologům a takto nesmyslně komentovat jejich prognózy.
Tragicky podané články o počasí: Problém tkví v nadpisech článků a způsobu interpretace předpovědi
Tyto servery umějí vymyslet na každou předpověď, i zcela běžnou která neříká žádné extrémy a významné vybočení z normálu teplot a srážek, dramatický nadpis a podat alespoň v prvních větách informace tak, aby vypadala předpověď dramaticky, že nás čeká neobvyklé počasí, přitom je tomu naopak. Příkladem může být třeba interpretace dlouhodobého výhledu ČHMÚ z této soboty (2.11.) od shodného serveru.
Nadpis nás jistě upoutá “Počasí v listopadu? Meteorologové novou předpovědí šokují!”, cíl je tedy splněn. A teď každého zajímá, co přinese počasí tak zásadního a neobvyklého pro listopad? Tyto typicky bulvárně podané články lze poznat na první pohled. V uvedeném článku se v první větě dozvíme, že to nebude zdaleka nic velkého a že v listopadu nás čekají spíše průměrné teploty i srážky pro dané období. Na konci měsíce se ale čekají nadprůměrné teploty a za touto větou nesmí chybět vykřičník. Autor textu ovšem nepočítá s tím, že nadprůměrné teploty na konci listopadu se nerovnají zdaleka takovým hodnotám jako jsou třeba průměrné teploty pro konec října. Takže zde je velká senzace, ale i když může být o něco tepleji než v některých jiných obdobích měsíce, tak rozhodně to nebude žádné velké teplo. Ve zbývajícím textu článku už je prakticky převzatý text předpovědi od ČHMÚ.
Dobrá rada na závěr:
Dobrý a bulvární text, aneb jak poznat tragicky podané články o počasí
Příklad jak poznáme běžný a bulvární text, což se dnes určitě hodí:
Seriózní interpretace – nadpis
Bulvární interpretace – nadpis
Též velmi doporučujeme náš základní přehled seriózních a bulvárních serverů a obecně médií ve vztahu k informacím o počasí v článku Seriózní informace o počasí, kde je najdu? O serióznost informací se snaží náš projekt od počátku a často uvádíme podobné věci na pravou míru. Podobných článků a výroků jako zde uvádíme existuje dnes mnoho a nejen ve vztahu k počasí si budou bulvární média “žít stále vlastním životem”. A to dokud se vždy najde dostatek lidí, co tyto”živit”. Nicméně občas nutno na velké perly speciálně upozornit.
A teď popravdě. Přečtete si raději bulvárně nadepsaný článek nebo ten seriózně? Třeba dle výše uvedených příkladů, byť onen rozdíl mezi typy nadpisů článků je v mnohých příkladech i větší než je zde uvedeno a podle známého pořekadla by spíše platilo, že dané servery činí “z mravence dinosaura”. ZAPOJTE SE KLIDNĚ DO DISKUZE ZDE NEBO NA NAŠEM FACEBOOKU.