Prognózy počasí

Jarní teploty a vidina první konvekce

Hodnocení článku

Již lze potvrdit to, že počasí udělá do konce týdne zásadní obrat. V prvních dvou dnech týdne mělo zimní ráz, i v nížinách se utvořila sněhová pokrývka (někde byla možná i nejvyšší za celou studenou část roku). A počasí bylo celkově hodně oblačné se srážkami. Ke konci týdne ukáže svoji druhou tvář. Dojde k významnému oteplení a krátce bude i polojasná obloha, což bude v kombinaci působit jaksi “jarně”. Teploty vzduchu stoupnou na hodnoty, které za jarní považovat jistě lze. Čekají nás jarní teploty a vidina první konvekce.

Maxima slibují současné modely předpovídající na delší dobu dopředu mezi 10 až 15°C a není vyloučeno, že teplota dosáhne i vyšší hodnoty. Rozhodně to ale nepřehánějte s odkládáním oblečení, přeci jen nedávno skončily mrazy. Vegetace, která vlivem teplého počasí zejména během ledna začínala fenofáze pučení a následně tyto její produkty při mrazu odumřely začne tuto fázi postupně obnovovat. Srážek spadne v nejbližších dnech opět o něco méně a přechodně se objeví i zmenšená oblačnost.

Noční teploty klesnou k nule, nejčastěji na +3 až -2°C. V závěru týdne by ovšem vyjma hor nemělo mrznout ani v noci. I ve vyšších polohách dojde k přílivu teplého vzduchu a případné srážky tam budou přes den kapalné. Obleva se tedy přechodně dotkne i hor. Tání sněhu lze čekat a tím i zvýšení průtoků ve vodních tocích s možností krátkého dosažení SPA, ale rozhodně se není nutno obávat vzniku povodňové situace jako takové.

První konvekce možná příští týden

Po výskytu vysokých teplot je naděje, že se objeví na následně přecházející studené frontě konvekční srážky. Ty budou během jarního častější než srážky plošné v podobě deště. Konvekční srážky nemusí mít jen podobu přeháněk, ale objevit se mohou též první slabé jarní bouřky. Ty jsou s obdobím kolem poloviny března spojeny a nejsou žádnou výjimkou, ani když ještě před týdnem mrzlo a ležel sníh. Půjde ovšem o typickou velmi slabou konvekci. Jarní teploty a vidina první konvekce, typický začátek jara u nás.