Jarní teploty a vidina první konvekce

Hodnocení článku

Již lze potvrdit to, že počasí udělá do konce týdne zásadní obrat. V prvních dvou dnech týdne mělo zimní ráz, i v nížinách se utvořila sněhová pokrývka (někde byla možná i nejvyšší za celou studenou část roku). A počasí bylo celkově hodně oblačné se srážkami. Ke konci týdne ukáže svoji druhou tvář. Dojde k významnému oteplení a krátce bude i polojasná obloha, což bude v kombinaci působit jaksi „jarně“. Teploty vzduchu stoupnou na hodnoty, které za jarní považovat jistě lze. Čekají nás jarní teploty a vidina první konvekce.

Maxima slibují současné modely předpovídající na delší dobu dopředu mezi 10 až 15°C a není vyloučeno, že bude ojediněle i o něco více. Rozhodně to ale nepřehánějte s odkládáním oblečení, přeci jen nedávno skončily mrazy. Vegetace, která vlivem teplého počasí zejména během ledna začínala fenofáze pučení a následně tyto její produkty při mrazu odumřely začne tuto fázi postupně obnovovat. Srážek bude v nejbližších dnech opět o něco méně a přechodně se objeví i zmenšená oblačnost. Noční teploty budou klesat k nule, nejčastěji na +3 až -2°C. V závěru týdne by ovšem vyjma hor nemělo mrznout ani v noci. I ve vyšších polohách dojde k přílivu teplého vzduchu a případné srážky tam budou přes den kapalné. Obleva se tedy bude přechodně týkat i hor. Tání sněhu lze čekat a tím i zvýšení průtoků ve vodních tocích s možností krátkého dosažení SPA, ale rozhodně se není nutno obávat vzniku povodňové situace jako takové.

První konvekce možná příští týden

Po výskytu vysokých teplot je naděje, že se objeví na následně přecházející studené frontě konvekční srážky. Ty budou během jarního častější než srážky plošné v podobě deště. Konvekční srážky nemusí mít jen podobu přeháněk, ale objevit se mohou též první slabé jarní bouřky. Ty jsou s obdobím kolem poloviny března spojeny a nejsou žádnou výjimkou, ani když ještě před týdnem mrzlo a ležel sníh. Půjde ovšem o typickou velmi slabou konvekci. Jarní teploty a vidina první konvekce, typický začátek jara u nás.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1072 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality