Prognózy počasíTýdenní výhledy

Jaro vystřídá opět zima

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Jaro vystřídá opět zima. Asi není překvapující, že v březnu se dokáže více oteplit, ale vzápětí opět ochladit. Přesně takové počasí nás čeká v dalším březnovém týdnu. Počátek týdne přinese krátce i jarní teplotu, která dosáhne až 15°C. Závěr týdne ovšem teplotu zimní s tuhými srážkami i v nížinách. Právě v závěru týdne máme astronomicky první jarní den a v posledních letech bývá tento často ve znamení zimního počasí. Podle výhledu numerických modelů nebude letošní rok výjimkou.

Týden 14. až 20.3.2022

Předpověď

Hodně oblačnosti můžeme čekat v úterý a ve středu, kdy také spadnou jediné srážky týdne. Během druhé poloviny týdne oblaků opět ubude, ale počasí čekáme ve znamení studeného proudění. Zatímco do středy počítáme s přílivem teplého vzduchu od jihovýchodu. Teplé proudění poznamenalo za vlády tlakové výše již konec týdne minulého. S příchodem frontální oblačnosti a srážek musíme počítat v pondělí během odpoledne a večera od západu. Zejména úterý přinese místy srážky, dešťové i na horách. Teplota totiž dosáhne jarní hodnoty. Ve středu se ale opět ochladí, další ochlazení se očekává v pátek a na závěr týdne. Opravdu vyšší teplota stabilně ještě nezůstane, odehrají se vpády studeného vzduchu.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 3 až -2°C, v polovině týdne kolem 4°C, v závěru -1 až -7°C
  • Nejvyšší teplota: 8 až 15°C, po polovině týdne 4 až 9°C, v závěru 1 až 7°C
  • Průměrná teplota: 2 až 5°C, odchylka období: průměrné.
  • Celkové srážky: 213mm, odchylka období: mírně podprůměrné.

Synoptická situace a závěr

Vysoký tlak vzduchu se odsune do východní Evropy. Od západu na počátku týdne postoupí do střední Evropy frontální systém. Za studenou frontou systém k nám pronikne studený vzduch od západu až severozápadu. V další postupující rozsáhlé tlakové výši tento příliv v závěru týdne zesílí.

Zpočátku týdne teplotně nadprůměrné, na konci podprůměrné počasí. Teplota vzduchu oproti minulým dvěma týdnům dozná větších změn. Střídat se budou teplejší proudění od jihovýchodu se studeným severozápadním, jak bývá v tomto období zvykem. Srážkové činnost čekáme opět málo, po většinu týdne převáží suché počasí s vlivem vysokého tlaku vzduchu. Modelové mapy najdete například na stránce modellzentrale.de.