Předpověď srážekPrognózy počasí

Kde spadnou vydatné srážky?

Hodnocení článku

Kde spadnou vydatné srážky? Počasí u nás očekávejme tento týden velmi vlhké, místy půjde o trvalé a vydatnější srážky. První srážky přinesla okluzní fronta, za níž se mírně ochladilo, včera. Během dnešního dne přibývá od západu oblačnost dalšího systému front spojeného s tlakovou níží. Takže další srážky se dostaví během dne a očekávejme je i zítra, v pátek a minimálně zpočátku víkendu. V těchto dnech půjde i o trvalé srážky se spadem několika desítek milimetrů. Numerické modely vykazují samozřejmě jako vždy v podobných komplikovaných situacích rozdíly a to mezi sebou i ve svých jednotlivých výstupech. Jisté ovšem máme to, že další dny přinesou co do počasí časté a poměrně výrazné srážky. Otázkou nezůstává ani tak kolik jich spadne jako kde jich kolik spadne a kde nejvíce.

Kde spadnou vydatné srážky: Na východě i v centru republiky zaprší pravděpodobně více

Podle posledních modelů se jeví významnější srážky právě jednak ve východní a severovýchodní části republiky a také v té centrální části. Předpověď vykazuje ale zatím dosti velkou nejistotu zejména mezi jednotlivými výstupy modelů. Variant vývoje spadu srážek existuje více. Většinou se ovšem modely shodují na vydatném srážkovém pásmu, táhnoucímu se od jihu přes Vysočinu k severovýchodu Čech. Zde mohou být srážky skutečně vydatné a zvyšovat hladiny vodních toků na povodňové stavy. Jisté je, že nejméně srážek spadne v západní, severozápadní a částečně jihozápadní části území, přibližně po Šumavu a okolí. Tam už by měly být srážky významnější. Otázkou je, jak se předpověď nakonec vyvine ohledně posunu pásma vydatnějších srážek k západu. Podle toho se budou odvíjet úhrny srážek například ve střední a částečně severní části republiky.

Mapy numerických modelů s předpovědí akumulace srážek do soboty 16.4.2023:

Kde spadnou vydatné srážky? Akumulace srážek do 15.4.2023 podle modelu GFS.

Obr. 1 Akumulace srážek do 15.4.2023 podle modelu GFS, zdroj: pivotalweather.com

Kde spadnou vydatné srážky? Akumulace srážek do 15.4.2023 podle modelu GEM.

Obr. 2 Akumulace srážek do 15.4.2023 podle modelu GEM, zdroj: wetterzentrale.de

Kde spadnou vydatné srážky? Akumulace srážek do 15.4.2023 podle modelu CFS.

Obr. 3 Akumulace srážek do 15.4.2023 podle modelu CFS, zdroj: pivotalweather.com

Akumulace srážek do 15.4.2023 podle modelu ECMWF.

Obr. 4 Akumulace srážek do 15.4.2023 podle modelu ECMWF, zdroj: pivotalweather.com

Kde spadnou vydatné srážky? Akumulace srážek do 15.4.2023 podle modelu GDPS.

Obr. 5 Akumulace srážek do 15.4.2023 podle modelu GDPS, zdroj: pivotalweather.com

Komentář modelové prognózy a závěr, kde spadnou vydatné srážky?

Pět různých globálních předpovědních modelů s předpovědí akumulace srážek na několik dnů dopředu a tedy pět různých map se zobrazením rozložení vydatných srážek u nás a v okolí na obrázcích 1 až 5. Modely předpokládají pás vydatných srážek, který se táhne jak již uvádíme od jihu k severovýchodu. Poloha tohoto pásu se v různých výstupech či případně u různých modelů mírně či v některých případech i výrazněji liší.

A to co se týče posunu západněji nebo východněji. to záleží na poloze a postupu cyklony a s ní spojeného frontálního rozhraní, které setrvá v dalších dnech nad centrální Evropou a východně od našeho území. Značně ovlivní počasí u nás od čtvrtka do neděle, nejvýrazněji v pátek a v sobotu. Jen zvolna se začne odsouvat dále na východ, ztrácet vliv na počasí u nás. Před tím systém okluduje. V souvislosti s tím začnou jen zvolna slábnout projevy počasí s touto situací spojené (viz obr. 6).

Synoptická situace na 14.4.2023.

Obr. 6 Synoptická situace – předpověď, poloha cyklony a okludovaného systému východně od našeho území v pátek 14.4.2023, zdroj: dwd.de