Ve čtvrtek nárazy větru 90km/h

Hodnocení článku

Větrné počasí, se kterým se setkáváme od včerejšího dne a zejména dnes se po středeční přestávce opět vrátí. Opět nutno čekat ve čtvrtek nárazy větru 90km/h a to v Čechách. Od západu až severozápadu přecházejí střední Evropu jednotlivé systémy front spjatých s cyklonami. V důsledku toho se zvyšuje tlakový rozdíl a opět se tedy setkáváme se zesíleným prouděním. Vítr nedosáhne podobně jako dnes žádných extrémních hodnot. Ale přesto jeho nárazy na horách dosáhnou i 30m/s. Oblačnosti i srážek též během čtvrtka přibude. Celkově tato změna počasí souvisí s přechodem studené fronty systému cyklony. Za touto frontou se po krátce teplejším počasí opět ochladí a hranice sněžení se na závěr týdne sníží.

Ve čtvrtek nárazy větru 90km/h. Jet stream na 7.4.2022.

Obr. 1 Předpověď polohy jet streamu na čtvrtek 7.4.2022, zdroj: netweather.tv

TIP: Sledujte u nás Předpověď větru.

Větrnější počasí i na konci týdne

Vítr by neměl být sice vyloženě silný, ale stále musíme počítat i ve zbytku týdne s čerstvým prouděním. Předpověď polohy jet streamu dobře vystihuje situaci s význačným počasím právě na čtvrtek (obr. 1). Pás silných větrů ve výšce se udrží nad centrální Evropou do konce týdne, proto nutno počítat stále s význačným počasím. Vedle čerstvého proudění půjde i o častých přechod frontálních vln s velkou oblačností a srážkovou činností. Na konci týdne se ocitne naše území pod vlivem studeného proudění od severozápadu. Sněhové srážky se vrátí opět do středních poloh a to krátce i do poloh kolem 400m n.m. Takže víkendové počasí vypadá opět studeně, avšak nikoli tak jako tomu bylo minulý týden.

Ani vítr nečekejme silný, ale pouze čerstvý. Nárazy se sníží a během víkendu se již přestanou vyskytovat. Tryskové proudění začne nad střední Evropou slábnout. Na konci týdne ovlivní počasí ve střední Evropě frontální rozhraní. Na území ČR bude proudit studenější vzduch ze západního až severozápadního směru. Studené proudění by mělo skončit na počátku dalšího týdne, s předpovědí na toto období ale ještě počkejme.

Na střídavost má počasí v podmínkách střední Evropy nárok sice vždy, ale v dubnu, kterému se říká apríl bývá obzvláště nestálé. K tomu patří i významnější poryvy větru a rychlá významná ochlazení s nočním mrazem i v nížinách.