Kdy se stabilně oteplí?

()

Na otázku kdy se stabilně oteplí se odpovídá v dubnu docela těžko. Zvláště při proměnlivosti počasí, která se vyskytuje letos. Je možné říci, kdy se oteplí vůči současnému studenému počasí. Ale zda to bude definitivní přesně říci nelze. Tam můžeme nastínit pravděpodobný vývoj. Nejbližší dny budou stále ve znamení studeného a hodně oblačného počasí od středních poloh určitě se sněhovými srážkami. Ráno bude tedy slabě mrznout a odpoledne bude teplota dosahovat 7-8°C. Na přelomu týdnů se oteplí, ale zatím spíše mírně. Tak vysoké hodnoty teploty, které se v posledních dvou týdnech krátce vyskytly čekat nelze.

Kolem 10°C bude až v neděli

Nejbližší dny budou stále ve znamení studeného proudění, které bude také vlhké. Více srážek spadne na východě země, od vyšších výšek půjde o příděl nového sněhu. Zejména v Beskydech napadne i 30-40cm nového sněhu. Ve čtvrtek se spíše ještě slabě ochladí, neboť zesílí příliv studeného vzduchu od severozápadu až severu. Východ území bude stále ovlivňovat zvlněné frontální rozhraní, které bude vykazovat pomalý postup. Stále se bude vlnit nad východním Polskem až Ukrajinou (obr. 1). Nad jihovýchodem Evropy bude ležet střed tlakové níže.

Kdy se stabilně oteplí? Synoptická situace na 15.4.2021 14 hodin.

Obr. 1 Předpovědní synoptická situace na 15.4.2021 14 SELČ, zdroj: chmi.cz

Kolem cyklony a zmíněného rozhraní bude postupně až od severu pronikat do centrální Evropy studený vzduch. Proto bude ke konci pracovního části tohoto týdne studenější sever ČR než jih. Na konci týdne se cyklona a rozhraní odsunou dále k východu a až v neděli se dočkáme změny cirkulace. Proudění se v ČR změní na teplejší, zásadní změnu počasí ale čekat nelze.

Kdy se stabilně oteplí? Maxima teploty na 15.4.2021.

Obr. 2 Maxima teploty na pátek 15.4.2021 dle modelu GFS, zdroj: wetter3.de

Maxima a minima teploty vzduchu a její trend

Očekávaná maxima teploty vzduchu v dalších dnech:

St 14.4.: 3 až 8°C

Čt 15.4.: 2 až 6°C, na jihu 9°C

Pá 16.4.: 1 až 6°C, na jihu 8°C

So 17.4.: 5 až 10°C

Ne 18.4: 7 až 11°C

Nejchladnějším bude většinou pátek, vyjma jižní části území. Příliš přes 10°C nebude teplota stoupat ani v dalším týdnu. Noční minima teploty budou v dohledné době i v nižších výškách klesat pod nulu. Díky převážně velké oblačnosti nebude mráz tak významný. Ve středu může být přesto na západě i -5°C, ve čtvrtek to budou minima 0 až -5°C, v pátek +1 až -3°C a při vyjasnění -5°C. V sobotu by měla být minima teploty již slabě kladná či na 0°C.

Varianty vývoje teploty pro další dny vykazují poměrně dobrou shodu, ještě před několika týdny tomu tak nebylo. Teplot se nyní vrátí k normálu, jak bylo již uvedeno žádné velké teplo nebude. Ale na druhou stranu nebude docházet už k tak razantním změnám teploty jako v posledních dvou až třech týdnech.

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Shrnutí článku
Kdy se stabilně oteplí?
Název
Kdy se stabilně oteplí?
Popis
Kdy se stabilně oteplí? Předpověď teploty n nejbližší dny a pravděpodobnost jejího stabilního vývoje. Očekávaná maxima a minima teploty.
Autor