Předpověď teplotyPrognózy počasí

Konec týdne letní?

Hodnocení článku

Bude konec týdne letní? Předpovědní modely to už od konce minulého týdne slibují. Do pátku musíme čekat dosti chladné a teplotně i výrazněji podprůměrné počasí, nejen vlivem častých a místy trvalých srážek. Dnes se tedy věřit, že se maxima teploty vzduchu za několik málo dnů zvýší i o 10°C. V počasí to samozřejmě možné je. Existují rychlá výrazná ochlazení, ale i oteplení. Právě k takové poměrně rychlé změně cirkulace by mělo dojít od víkendu, kdy po pátečním stále studeném počasí nastane počasí připomínající skutečně poslední třetinu jara a postupně i léto. Poměrně dlouho se setkáváme s nízkou teplotou vzduchu, která neodpovídá normálu pro danou dobu. Nyní dojde k posunu a teplota se dostane rychle do nadprůměrných hodnot. Tato změna vykompenzuje současné období, kdy teplota vzduchu zůstává několik dnů více pod průměrem. Příští týden se následně opět vrátí k průměru.

Konec týdne letní. Krátce letní počasí. Slunečné počasí a kvetoucí řepka.

Prvních letních 25°C je velmi pravděpodobných, konec týdne bude letní

Tento týden už zřejmě nikoli, ale hned první den týdne nového by letních 25°C mohlo být i lehce přesaženo. Tomuto je nakloněna současná numerická předpověď. Maxima teploty ale třeba v neděli od letních 25°C daleko na některých místech nebudou. V nížinných nejteplejších oblastech naší země můžeme čekat teplotu 24°C již o tomto víkendu, pravděpodobněji a četněji v neděli. Asi si každý řekne “no vždyť už je načase nebo spíše vždyť je to pět minut po dvanácté”. Teplota vzduchu to bude ovšem nadprůměrná, v současné době by se měla maxima pohybovat spíše kolem 20-21°C, půjde spíše o rychlou změnu a nikoli postupný trend teploty v podobě vzestupu. Na letní počasí je přeci jen ještě čas.

Očekávaná maxima teploty vzduchu v dalších několika dnech:

Čt 18.5.: 13 až 17°C, na samotném východě při oblačnosti/dešti 11°C

Pá 19.5.: 12 až 16°C

So 20.5.: 19 až 23°C

Ne 21.5.: 20 až 24°C

Po 22.5.: 22 až 26°C

Út 23.5.: 22 až 26°C

St 24.5.: 18 až 22°C

TIP: Sledujte u nás modelovou Předpověď teploty.

Noční minima čekejme postupně kolem 11-12°C. Záviset bude na oblačnosti, které by mělo být v nočních hodinách spíše méně. Očekává se tvorba denní kupovité oblačnosti postupně příští týden s tvorbou místních přeháněk a také vzhledem k teplotě již též typicky letních bouřek.

Vypadá to, že se nyní od zmíněné soboty již uplatní teplejší a to až letní ráz počasí s typickými občasnými ochlazeními po přechodu studených front, kdy k nám vždy pronikne o něco chladnější vzduch. Konec týdne a začátku nového bude ale letní Zásadní ochlazení se pravděpodobně již nevyskytne. Potvrzuje to též dlouhodobý odhad vývoje teploty, kdy teplota příští týden oproti tomuto výrazně stoupne a poté se udrží zcela v mezích normálních hodnot pro konec května či poté začátek června. Vypadá to, že se její vzestup poté významně zmírní až zastaví a teplota by se neměla nijak zásadně měnit ani v jednotlivých dnech.