Předpověď srážekPrognózy počasí

Vydatný déšť a s ním zima

Hodnocení článku

V tomto týdnu nás čeká vydatný déšť a s ním zima. Počasí zatím nebude odpovídat začátku druhé poloviny května. Čeká nás vlhké počasí s tím, že místy půjde o dlouhotrvající a vydatné srážky. Zejména při celodenním dešti očekávejme skutečně nízkou teplotu. Teplota v R se očekává v polovině týdne mírně až významně podprůměrná. Dnešní déšť přejde během dne v přeháňky a ojedinělé bouřky, kdy některé z nich mohou být lokálně srážkově intenzivnější. Zítra nás čeká hlavní srážková událost, jejíž pokračování se čeká zpočátku středy. objeví se i vydatný déšť a kde spadne nejvíce srážek? Jaké se očekávají hydrologické odezvy na tocích? Hrozí povodňová situace jako přesně před měsícem? Tyto otázky odpovídá další obsah tohoto článku.

Povodeň může nastat na jihu Čech a na Vysočině, vydatný déšť se blíží a s ním zima

Tam totiž spadne do středečního večera místy 60 až 90mm srážek, ojediněle i více. To postačí na významnou hydrologickou odezvu v poměrně nasyceném území zejména Českomoravské vrchoviny, ale i některých míst na jihu Čech. Současně dojde ke zlepšení vláhové bilance v nižších nadmořských výškách na četných místech naší republiky. Vodní toky v uvedených oblastech mohou rychle vystoupat na povodňové stavy a také tomu tak podle současné předpovědi srážek bude. Četné vodní toky na jihu Čech, Moravy, na Vysočině a na jihovýchodě Čech zareagují na významné srážky do středy rychlými vzestupy stavů/průtoků. Vyloučit nelze krátké dosažení nejvyšších povodňových stupňů.

Vydatný déšť a a ním zima. Využitelná vodní kapacita v půdě k 14.5.2023.

Obr. 1 Využitelná vodní kapacita v půdě v hloubce do 20cm pod porostem k 14.5.2023, aneb kde by byl potřeba vydatný déšť, zdroj: chmi.cz

Nejvíce srážek spadne podle předpovědi v pásu, kde se vyskytuje spíše vyšší nasycení i vodní kapacita v půdě. Vydatný déšť tak nespadne úplně na správnou “půdu”. S výjimkou jihovýchodní Moravy, kde spadne srážek sice méně, ale stále půjde o vydatný déšť. Ten zlepší půdní vláhu a nasycení právě v oblasti jižní až střední Moravy. S přihlédnutím k vyššímu nasycení oblasti, kde má spadnout nejvíce srážek, nutno čekat výskyt dřívějších a rychlejších reakcí toků na srážkovou činnost.

Určitě můžeme čekat významné vzestupy hladin toků v povodí Otavy, horní a střední Vltavy, Lužnice, Nežárky, Sázavy, Moravské Dyje, Dyje a případně dalších toků na jihu Moravy.

TIP: Sledujte naší stránku Hydrologická situace s přehledem o ukazatelích sucha i případné povodňové situace. Nic nezkazíte ani když se podíváme jak numerické modely vidí očekávaný spad srážek a jejich rozložení na stránce Předpověď srážek.

Při vydatném dešti nemusí být ani 10°C v maximech

Teplota vzduchu se očekává po většinu týdne více pod dlouhodobým normálem, bude na současné období tedy poměrně zima. Většinou čekejme v týdnu 10 až 15°C, jen ojediněle při počasí bez srážek až 18°C a to zejména dnes na severozápadě. Tam spadne srážek totiž nejméně z celé republiky. Velmi studené počasí musíme čekat v případě, že se vyskytne celodenní vydatný déšť. Maxima teploty vystoupí v takových oblastech do 10°C, tzn. že někde zůstanou celý den pod hodnotou 10°C. Teplota vzduchu se očekává tedy mírně až silně podprůměrná. Počasí nám to pravděpodobně vynahradí od konce týdne, kdy se citelně oteplí a teplota se dostane naopak mírně nad dlouhodobý průměr.