Květen 2020 bude odpovídat normálu

Hodnocení článku

Poslední měsíc klimatologického jara je tedy. Prognóza očekávaného vývoje teploty a srážek či průběhu počasí obecně je poměrně příznivá. Po suchém dubnu s četným slunečním svitem by mělo být počasí takové, jaké v tomto období být má. Teplotně i srážkově by měl květen 2020 odpovídat normálu. Srážky budou častější a rovnoměrnější než tomu bylo v posledních týdnech. Teplejší období se budou dále střídat s chladnějšími, ale zatím by neměla teplota stoupat nijak vysoko.

Sucho nebude bez významnějšího mírného deště zažehnáno

I přesto, že bude počasí odpovídat normálu a zatím nebude horko plus bude průběžně pršet, nebude srážkově deficit a tedy ani sucho nijak zmírněno. K tomu by byl potřeba trvalý mírný déšť a to nejlépe ve více vlnách s určitými rozestupy. To zatím střednědobé předpovědi nenaznačují. Z dlouhodobého hlediska by bylo příznivější, kdyby bylo počasí dlouhodoběji srážkově nadnormální. To také zatím nevypadá, nadnormální by měl být začátek měsíce po velmi suchém dubnu. To ovšem bude částečně nahrazovat srážky právě z dubna.

Obr. 1 Očekávané odchylky srážek na květen 2020 dle modelu CFS, předpověď vykazuje nízkou míru jistoty, zdroj: cpc.ncep.noaa.gov

První týdny měsíce by měly být vlhké, poté bude srážek mírně ubývat. Ke konci měsíce by jich mělo opět přibývat. Teplota by měla mít rovnoměrnější trend, chladnější by měl být začátek měsíce a poté období po polovině května. Ke konci měsíce by se mělo opět oteplovat. Lze čekat střídání chladnějších a teplejších epizod, ale nijak vysoko by teplota zatím stoupat neměla. Vypadá to, že průběh počasí v květnu letošního roku bude období jako tomu bylo loni. Počasí bude zejména v první polovině měsíce chladnější a vlhčí. Setkáme se také se studenými rány, které k první polovině května ještě zcela jistě patří. Připomenout si předpověď na loňský květen můžete v článku V květnu 2019 se teploty zmírní.

Předpověď byla vydána poslední den měsíce minulého na stránce Výhled na měsíc a na stránce Výhled na týden bude formou střednědobých předpovědí pravidelně upřesňována. Další informace budou k dispozici průběžně ve vydaných článcích.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1072 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality