Leden 2020 bude teplý a sušší

Hodnocení článku

Předpovědi na další zimní měsíc klimatologické zimy 2019/2020 slibují též  spíše kladné teplotní odchylky. Nelze říci, že se neodehraje kratší zimní epizoda, ale pravděpodobnost jejího výskytu je nižší. Současně je také pravděpodobné, že nepotrvá dlouho a nebude jinak výrazná. Předpověď tak nedává příliš nadějí, že by v nižších polohách napadlo více sněhu a tento se udržel více dní. Epizody se sněhem a mrazem během dne budou krátké a více sněhu může napadnout spíše lokálně, podobně jako loni. Předpověď počasí na měsíc leden vyšla na našem webu tradičně právě dnes. Leden 2020 bude teplý a sušší.

Teploty lze čekat v lednu spíše mírně nadnormální. Některé klimatické modely (zejména CFS) ukazují již delší dobu i významněji kladné teplotní odchylky. Jistota výhledu je nyní docela vysoká, u teplot se pohybuje až kolem 90%. U srážek je nižší. Těch by v lednu mělo spadnout méně než je obvyklé, zejména v prvních několika dnech se obejdeme zcela nebo téměř zcela bez srážek. Případné srážky budou spíše slabé. Klimatické modely se posledních dnech obracejí spíše k významnějšímu srážkovému pod normálu než naopak.

Podle vyhlídky teplotních a srážkových charakteristik si nelze nic konkrétně plánovat, jde pouze o pravděpodobností vývoj

I když řekneme, že bude leden teplotně více nadprůměrný, neznamená to, že bude celý měsíc hodně teplo. To je už ohledně dlouhodobých výhledů známo. Nemůžeme si tedy naplánovat zimní dovolenou s ideálními sněhovými podmínkami na horách například na 20. až 27. ledna. Pravděpodobnostně lze předpokládat, jak se budou teploty a srážky v tuto dobu asi vyvíjet. Nicméně riziko, že tomu bude nakonec jinak je velké.

Ohledně ledna 2020 platí, že poměrně chladnější počasí lze čekat kolem poloviny a po polovině měsíce, kdy bude současně také více srážek. Naopak méně srážek by mělo být právě v prvních dnech měsíce. To už nám potvrzují i současné střednědobé předpovědi. A je tedy pravděpodobnost, že případné studené epizody budou méně významné a kratší. Čím vyšší odchylky, tak tím je tato pravděpodobnost zpravidla vyšší. Při významnějších přílivech teplého vzduch a inverzích může docházet k oblevám i na horách.

Do ledna před deseti lety tak bude mít tento pravděpodobně hodně daleko. Sněhovou pokrývku nad 40cm v nížinách po vydatném sněžení při vlivu tlakové níže „Daisy“ asi dlouho nezažijeme. I když v počasí nikdo nikdy neví.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1072 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality