PočasíPrognózy počasíSezónní výhledy

Leden 2020 bude teplý a sušší

Hodnocení článku

Předpovědi na další zimní měsíc klimatologické zimy 2019/2020 slibují též  spíše kladné teplotní odchylky. Nelze říci, že se neodehraje kratší zimní epizoda, ale pravděpodobnost jejího výskytu je nižší. Současně je také pravděpodobné, že nepotrvá dlouho a nebude jinak výrazná. Předpověď tak nedává příliš nadějí, že by v nižších polohách napadlo více sněhu a tento se udržel více dní. Epizody se sněhem a mrazem během dne budou krátké a více sněhu může napadnout spíše lokálně, podobně jako loni. Předpověď počasí na měsíc leden vyšla na našem webu tradičně právě dnes. Leden 2020 bude teplý a sušší.

Teploty lze čekat v lednu spíše mírně nadnormální. Některé klimatické modely (zejména CFS) ukazují již delší dobu i významněji kladné teplotní odchylky. Jistota výhledu je nyní docela vysoká, u teplot se pohybuje až kolem 90%. U srážek je nižší. Těch by v lednu mělo spadnout méně než je obvyklé, zejména v prvních několika dnech se obejdeme zcela nebo téměř zcela bez srážek. Případné srážky budou spíše slabé. Klimatické modely se posledních dnech obracejí spíše k významnějšímu srážkovému pod normálu než naopak. Měsíc leden by tak měl být sušší.

Velmi teplo skončí na konci týdne. Leden 2020 bude teplý a sušší. Řeka Berounka v Berouně v teplé zimě.

Leden 2020 bude teplý a sušší: Podle vyhlídky teplotních a srážkových charakteristik si nelze nic konkrétně plánovat, jde pouze o pravděpodobností vývoj

I když řekneme, že bude leden teplotně více nadprůměrný, neznamená to, že bude celý měsíc hodně teplo. To je už ohledně dlouhodobých výhledů známo. Nemůžeme si tedy naplánovat zimní dovolenou s ideálními sněhovými podmínkami na horách například na 20. až 27. ledna. Pravděpodobnostně lze předpokládat, jak se budou teploty a srážky v tuto dobu asi vyvíjet. Nicméně riziko, že tomu bude nakonec jinak je velké.

Ohledně ledna 2020 platí, že poměrně chladnější počasí lze čekat kolem poloviny a po polovině měsíce, kdy bude současně také více srážek. Celkově bude leden 2020 teplý a sušší. Naopak méně srážek by mělo být právě v prvních dnech měsíce. To už nám potvrzují i současné střednědobé předpovědi. A je tedy pravděpodobnost, že případné studené epizody budou méně významné a kratší. Čím vyšší odchylky, tak tím je tato pravděpodobnost zpravidla vyšší. Při významnějších přílivech teplého vzduch a inverzích může docházet k oblevám i na horách.

Do ledna před deseti lety tak bude mít tento pravděpodobně hodně daleko. Sněhovou pokrývku nad 40cm v nížinách po vydatném sněžení při vlivu tlakové níže “Daisy” asi dlouho nezažijeme. I když v počasí nikdo nikdy neví.