PočasíPředpověď teplotyPrognózy počasí

Přijde příští týden silnější mráz?

Hodnocení článku

Numerické modely v minulých dnech začaly slibovat zesilování přílivu mrazivého vzduchu od severu až severovýchodu. Tento bude pronikat do centrální Evropy kolem další postupující mohutné anticyklony přes střední Evropu. Mrazivé období by mělo trvat spíše jen několik málo dnů v podobě významnějších nočních mrazů a celodenních mrazů ve všech polohách. K zesílení přílivu mrazivého vzduchu by mělo dojít během neděle, kdy se od sebe noční a ranní minima a denní maxima příliš lišit nebudou. Ve většině nadmořských výše by se ovšem jednalo o tzv. holomrazy. Stále ovšem modely nevykazují v předpovědi teplot nijak velkou jistotu. Váhají zda dojde k tomuto přílivu nebo zda se uplatní západní a teplejší složky proudění. Předpověď aktivity západního proudění též není nakloněna žádným větším mrazům a tedy opačným typům cirkulace pro střední Evropu a naše území. Jak to vypadá podle nejnovějších modelů? Přijde příští týden silnější mráz?

Chladnější počasí pouze krátce, přijde příští týden silnější mráz?

Stále není v prognózách dlouhodobější ochlazení. I v nížinách může napadnout během sobotního večera a noci na neděli sníh. Poté bude panovat o něco chladnější počasí a ranními mrazy, ale následně se opět vrátí teplotní inverze. Vyloženě zimní počasí tak dlouho nepotrvá a i na horách lze čekat opět kladné teploty. Ochlazení, které slibovaly modely na počátku tohoto týdne pro počátek týdne dalšího bude mírnější. Mráz nebude tak silný, jak se očekávalo ještě před dvěma či třemi dny. Mrazivější počasí bude pouze při malé oblačnosti v nočních a ranních hodinách. Přes den bude teploty stoupat alespoň slabě nad bod mrazu. Ale opět se během nového týdne objeví místa, kde bude celý den mlhavo. V takových případech bude podstatně chladněji. Na horách se teploty mohou pohybovat i kolem 8°C.

Přijde příští týden silnější mráz? Minima teploty na 7.1.2020.

Obr. 1 Přijde příští týden silnější mráz? Minimální teplota v ČR a okolí na 7.1.2020 dle modelu GFS, zdroj: wetter3.de

Dnes byla v ČR teplotní inverze významná. V nížinách například středního a dolního Polabí byla teplota odpoledne při četných mlhách kolem -2°C, na horách a dále na severu Moravy bylo téměř jarních 13°C. Šlo tedy i o patnáctistupňový teplotní rozdíl. To je pro zimní inverzi zcela typické. Tato se vrátí příští týden, vypadá to ale, že bude mírnější a v nížinách by nemělo celý den mrznout. Příští týden se jeví chladnější častěji na východě než na západě. Tam bude pronikat o něco teplejší vzduch. Jinak bude platit, že teplejší vzduch bude pronikat hlavně do vysokých poloh.

Předpověď více rozvádí náš tradiční Výhled na týden.