Přijde příští týden silnější mráz?

()

Numerické modely v minulých dnech začaly slibovat zesilování přílivu mrazivého vzduchu od severu až severovýchodu. Tento bude pronikat do centrální Evropy kolem další postupující mohutné anticyklony přes střední Evropu. Mrazivé období by mělo trvat spíše jen několik málo dnů v podobě významnějších nočních mrazů a celodenních mrazů ve všech polohách. K zesílení přílivu mrazivého vzduchu by mělo dojít během neděle, kdy se od sebe noční a ranní minima a denní maxima příliš lišit nebudou. Ve většině nadmořských výše by se ovšem jednalo o tzv. holomrazy. Stále ovšem modely nevykazují v předpovědi teplot nijak velkou jistotu. Váhají zda dojde k tomuto přílivu nebo zda se uplatní západní a teplejší složky proudění. Předpověď aktivity západního proudění též není nakloněna žádným větším mrazům a tedy opačným typům cirkulace pro střední Evropu a naše území. Jak to vypadá podle nejnovějších modelů? Přijde příští týden silnější mráz?

Chladnější počasí pouze krátce

Stále není v prognózách dlouhodobější ochlazení. I v nížinách může napadnout během sobotního večera a noci na neděli sníh. Poté bude panovat o něco chladnější počasí a ranními mrazy, ale následně se opět vrátí teplotní inverze. Vyloženě zimní počasí tak dlouho nepotrvá a i na horách lze čekat opět kladné teploty. Ochlazení, které slibovaly modely na počátku tohoto týdne pro počátek týdne dalšího bude mírnější. Mráz nebude tak silný, jak se očekávalo ještě před dvěma či třemi dny. Mrazivější počasí bude pouze při malé oblačnosti v nočních a ranních hodinách. Přes den bude teploty stoupat alespoň slabě nad bod mrazu. Ale opět se během nového týdne objeví místa, kde bude celý den mlhavo. V takových případech bude podstatně chladněji. Na horách se teploty mohou pohybovat i kolem 8°C.

Obr. 1 minimální teploty v ČR a okolí na 7.1.2020 dle modelu GFS, zdroj: wetter3.de

Dnes byla v ČR teplotní inverze významná. V nížinách například středního a dolního Polabí byla teplota odpoledne při četných mlhách kolem -2°C, na horách a dále na severu Moravy bylo téměř jarních 13°C. Šlo tedy i o patnáctistupňový teplotní rozdíl. To je pro zimní inverzi zcela typické. Tato se vrátí příští týden, vypadá to ale, že bude mírnější a v nížinách by nemělo celý den mrznout. Příští týden se jeví chladnější častěji na východě než na západě. Tam bude pronikat o něco teplejší vzduch. Jinak bude platit, že teplejší vzduch bude pronikat hlavně do vysokých poloh.

Předpověď více rozvádí náš tradiční Výhled na týden.

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Shrnutí článku
Přijde příští týden silnější mráz?
Název
Přijde příští týden silnější mráz?
Popis
Aktuální informace o očekávaném silnějším mrazu od 6. ledna 2020. Jak vidí výskyt mrazů předpovědi. Přijde příští týden silnější mráz?
Autor

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt pro informace o počasí a souvisejících oborech. S cílem poskytovat vlastní informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Vzhledem k velkému množství nepodložených a nepřesných až bulvárních informací ve vztahu k počasí v českých médiích, směřuji tento projekt od počátku k serióznímu podávání informací. To zda se mi daří plnit tyto cíle musíte posoudit vy, milí čtenáři.