PočasíPředpověď teplotyPrognózy počasí

Letní počasí opět krátce

Hodnocení článku

Někteří stále netrpělivě vyhlížejí léto, tedy stabilnější letní počasí. To je pro naše klima typičtější ke konci července. Nyní máme již začátek druhé poloviny července, jak vypadá současný výhled? Zatím se počasí nebude nijak měnit ve smyslu jeho ustálení. Výhled stále slibuje krátkodobé přílivy teplého vzduchu, které budou střídány o něco delšími přílivy studeného vzduchu. Letní počasí nás čeká i v dohledné době pouze krátce. Teplota vzduchu bude překračovat letních 25°C pouze mírně a po dobu několika málo dnů. Tropické hodnoty zatím nedosáhne, jen maximálně krátce v období vrcholu přílivu teplého vzduchu.

Teplejší počasí na přelomu týdnů

Jak bylo už také avizováno ve výhled počasí, tak ani během druhé poloviny července nás nečeká žádné stálejší počasí. Střídat se budou mírně sušší období a vlhčími a teplá období s chladnými. Krátké přílivy teplého vzduchu budou ukončovat v prosazujícím se západním proudění postupující studené fronty. První přešla naše území během středy a včera. Za ní k nám proniká chladnější a vlhčí vzduch od západu až severozápadu. O víkendu se nyní ale cirkulace změní, proudění se otočí na východní a pronikat k nám začne teplý vzduch. Znát to bude na víkendové teplotě nejen přes den, ale i v noci. Noci nebudou oproti týdnu tak studené. Na počátku týdne v horských údolích každý den mírně mrzlo. Přes den se dočkáme letní teploty, místy se budou hodnoty teploty pohybovat více nad letními 25°C a mohou ojediněle dosáhnout i 30°C.

To zejména příští pondělí, kdy bude na naše území vrcholit příliv teplého vzduchu od východu až jihovýchodu před další studenou frontou. Tato začne počasí u nás během dne již ovlivňovat a tvořit se tak budou opět četnější přeháňky a místy bouřky. Ochlazení bude od úterý opět znát, maxima teploty klesnou na hodnoty kolem 20°C. V nočních minimech zejména při malé oblačnosti lze čekat hodnoty opět i pod 10°C.

Očekávaná maxima teploty vzduchu podle nejnovějších předpovědí:

So 18.7.: 19 až 23°C, na J/JV/V kolem 16°C

Ne 19.7.: 22 až 26°C

Po 20.7.: 24 až 28°C

Út 21.7.: 18 až 22°C

St 22.7.: 16 až 20°C

Podle prognózy vidíme jasný přechod studené fronty během pondělí, potvrzují to i dnešní ranní výstupy numerických modelů (obr. 1). Opět k nám tedy pronikne studený vzduch v chladném a vlhkém severozápadním proudění. Současné výstupy modelů nepředpokládají žádné větší oteplení ani dále během příštího týdne. Spíše bude převládat chladnější a vlhčí počasí. Pokud se oteplí, tak ne nijak výrazně a určitě ne na dlouho. Současné prognózy toto oteplení slibují až na konec dalšího týdne.

Střídavé a převážně chladné počasí nepřeje mnoha aktivitám, ale hledejme v něm i pozitiva

Léto není jen o opalování a koupání. Proto přizpůsobme se letošnímu počasí. Aktivity lze plánovat tak, aby vyhovovaly jednak vám a jednak aby byly v souladu s počasím. Pokud venku prší a je opravdu chladno, není to rozhodně “příšerné počasí” jak ho mnozí nazývají. Změňte proto své plány a aktivity podle počasí. Věčně pršet nebude a pokud nebude teplo a slunečno, určitě se nebraňte vyrazit na výlet. Chladnější počasí je totiž velmi vhodné pro jízdu na kole i pěší výlet. Nebo vám vyhovuje například pro pořádnou procházku s návštěvou nějakého zajímavého místa, ke kterému je nutné jít o vysokého kopce, snad horké počasí?

Pokud bude po dešti, ale zároveň už nebude čerstvě nemočeno. Určitě oceníte svěží přírodu a cesty bez mas prachu. Taková procházka nebo projížďka na kole je poté velmi příjemná. Zároveň máme dostatek srážkové vody, například pro zalévání zahrady v případě nástupu suššího počasí. Během takového období můžeme plodinám srážky nahradit a použijeme pro to přímo spadlou srážkovou vodu. Díky tomu, že není horké počasí dlouho bez srážek se poté v případě výskytu pěkného a teplého počasí můžeme koupat v kvalitnější vodě. Oproti rokům kdy bylo slunečno a velmi horko od rána do večera dlouho v kuse. Současný průběh počasí v létě prospívá všem.

A kdy budou dobré podmínky pro koupání a obecně aktivity u vody? Nově připravujeme předpověď těchto podmínek na stránce Počasí k vodě. Věříme, že vám rozhodování o aktivitách usnadní.

Na toto téma (chladné a vlhčí letní počasí) připravujeme speciální článek a v naší facebookové skupině Počasí (https://www.facebook.com/groups/pocasi.ma/) se vás ptáme, jak vám vyhovuje letošní zatím chladnější a vlhčí či celkově střídavější počasí. Určitě neváhejte i diskutovat, třeba ve zdejší diskuzi na webu. V článku budou publikovány výsledky hlasování.