Prognózy počasíSezónní výhledy

Listopad 2021 bude vlhčí a teplejší

Hodnocení článku

Poslední podzimní měsíc listopad 2021 bude vlhčí a teplejší. Ukazuje to klimatický výhled souhrnných odchylek teploty a srážek. Zásadní a pravděpodobně hlavní srážky si odbudeme hned v prvním týdnu, ten lze čekat velmi vlhký. Poté by se měly srážky vyskytovat méně často a být méně významné, ale na současnou dobu stále průměrné. Teplota se ustálí na průměrných hodnotách pro začátek listopadu hned v úvodu měsíce. Pravděpodobně se ale během měsíce vystřídají teplejší a chladnější období. Klimatický model CFS (obr. 1 a 2) slibuje mírně teplotně nadprůměrné počasí a srážkově též. Nicméně nebývá to časté, ale srážkovými odchylkami si je model netradičně podstatně více jist než teplotními.

Odchylky teploty vzduchu podle modelu CFS na listopad 2021.

Obr. 1 Listopad 2021 bude vlhčí. Odchylky teploty vzduchu na listopad 2021 podle modelu CFS, zdroj: cpc.ncep.noaa.gov

Odchylky srážek podle modelu CFS na listopad 2021.

Obr. 2 Listopad 2021 bude vlhčí. Odchylky srážek na listopad 2021 podle modelu CFS, zdroj: cpc.ncep.noaa.gov

Vlhké počasí díky prvním dnům měsíce

První dny měsíce přinesou po delší době významnější srážky, proto bude měsíc jako celek spíše vlhčí. Půjde o dvě hlavní epizody místy trvalého deště, který může být i vydatnější. Lze očekávat, že půjde o hlavní srážky měsíce. Směrem k polovině měsíce jich lze čekat naopak dosti málo. Poté je málo pravděpodobné, že se objeví nějaké významnější srážky. Tyto lze čekat spíše místy a ne významné. Model CFS vykazuje větší jistotu v případě odhadu odchylek srážek právě proto, že zásadní srážky jsou blízko. Tedy jsou předmětem střednědobé předpovědi počasí do 7-10 dnů. Vývoj teploty na další dny měsíce je zatím samozřejmě nejistý. Tyto spadlé srážky v prvních dnech měsíce doplní vláhu v oblastech, kde je po sušším počasí tato nižší. Vláha vzhledem k období již zůstane, výpar je v listopadu minimální či případně žádný.

Listopad 2021 bude vlhčí a teplejší podle modelů, zcela průměrné počasí podle dlouhodobé předpovědi ČHMÚ

Průměrná teplota vzduchu v listopadu stále klesá. Podle statistické předpovědi ČHMÚ se letos bude teplota v jednotlivých listopadových týdnech pohybovat stále přesně v mezích normálu. Takže proto můžeme očekávat, že nejtepleji je nyní na začátku měsíce. A naopak nejchladnější počasí připadne na jeho konec. Stále půjde o hodnoty teploty odpovídající běžným hodnotám pro dané období v listopadu.

Srážkově to je podobné, jen s výchylkami. Po suchém konci října počítá výhled s potvrzením střednědobé předpovědi se srážkově bohatým začátkem listopadu. Poté s průměrnými úhrny srážek, které lze čekat v průměru kolem 10mm za týden.

Konkrétní chod teploty a případné výkyvy ovšem odhalí střednědobá předpověď den po dni, totéž platí o srážkách.