Listopad 2021 bude vlhčí a teplejší

Hodnocení článku

Poslední podzimní měsíc listopad 2021 bude vlhčí a teplejší. Ukazuje to klimatický výhled souhrnných odchylek teploty a srážek. Zásadní a pravděpodobně hlavní srážky si odbudeme hned v prvním týdnu, ten lze čekat velmi vlhký. Poté by se měly srážky vyskytovat méně často a být méně významné, ale na současnou dobu stále průměrné. Teplota se ustálí na průměrných hodnotách pro začátek listopadu hned v úvodu měsíce. Pravděpodobně se ale během měsíce vystřídají teplejší a chladnější období. Klimatický model CFS (obr. 1 a 2) slibuje mírně teplotně nadprůměrné počasí a srážkově též. Nicméně nebývá to časté, ale srážkovými odchylkami si je model podstatně více jist než teplotními.

Odchylky teploty vzduchu podle modelu CFS na listopad 2021.

Obr. 1 Odchylky teploty vzduchu na listopad 2021 podle modelu CFS, zdroj: cpc.ncep.noaa.gov

Odchylky srážek podle modelu CFS na listopad 2021.

Obr. 2 Odchylky srážek na listopad 2021 podle modelu CFS, zdroj: cpc.ncep.noaa.gov

Vlhké počasí díky prvním dnům měsíce

První dny měsíce přinesou po delší době významnější srážky. Půjde o dvě hlavní epizody místy trvalého deště, který může být i vydatnější. Lze očekávat, že půjde o hlavní srážky měsíce. Směrem k polovině měsíce jich lze čekat naopak dosti málo. Poté je málo pravděpodobné, že se objeví nějaké významnější srážky. Tyto lze čekat spíše místy a ne významné. Model CFS vykazuje větší jistotu v případě odhadu odchylek srážek právě proto, že zásadní srážky jsou blízko. Tedy jsou předmětem střednědobé předpovědi počasí do 7-10 dnů. Vývoj teploty na další dny měsíce je zatím samozřejmě nejistý. Tyto spadlé srážky v prvních dnech měsíce doplní vláhu v oblastech, kde je po sušším počasí tato nižší. Vláha vzhledem k období již zůstane, výpar je v listopadu minimální či případně žádný.

Teplotně zcela průměrné počasí podle dlouhodobé předpovědi ČHMÚ

Průměrná teplota vzduchu v listopadu stále klesá. Podle statistické předpovědi ČHMÚ se letos bude teplota v jednotlivých listopadových týdnech pohybovat stále přesně v mezích normálu. Takže proto můžeme očekávat, že nejtepleji je nyní na začátku měsíce. A naopak nejchladnější počasí připadne na jeho konec. Stále půjde o hodnoty teploty odpovídající běžným hodnotám pro dané období v listopadu.

Srážkově to je podobné, jen s výchylkami. Po suchém konci října počítá výhled s potvrzením střednědobé předpovědi se srážkově bohatým začátkem listopadu. Poté s průměrnými úhrny srážek, které lze čekat v průměru kolem 10mm za týden.

Konkrétní chod teploty a případné výkyvy ovšem odhalí střednědobá předpověď den po dni, totéž platí o srážkách.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1072 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality