Historie počasíSpadlé srážky

Pršelo v celé ČR, spadlo až 26mm

Hodnocení článku

Po delší době se objevily v ČR plošné srážky trvalého deště a pršelo na celém území. Tyto srážky nejen v létě a v září, ale i v říjnu chyběly. Vlivem teplého počasí jsme se setkali s prudkými srážkami i  prvních říjnových dnech. Následně bylo pro změnu srážek málo, v posledním týdnu října žádné. Nyní zapršelo na zvlněné studené frontě včera večer, zejména pak v noci na dnešek a zpočátku dnešního dne. Nejvíce srážek spadlo v pásu jihozápadní až severozápadní Čechy. Maximum srážek spadlo v Krušných horách, podobné úhrny srážek zaznamenala Šumava. V nejvyšších českých polohách šlo postupně sněžení i s tvorbou slabé pokrývky. Srážky byly v Čechách obecně poměrně vyrovnané (obr. 1). Na Moravě, zejména v jejím severním výběžku a také ve Slezsku nebo na opačné straně republiky v ašském výběžku šlo o srážky velmi slabé.

Pršelo v celé ČR a většinou spadlo 8 až 20mm, na JZ a SZ od vyšších poloh více

Za posledních 24 hodin, tedy přesněji konkrétně od pondělního odpoledne, kdy se srážky začaly vyskytovat na západě, do dnešního rána. Srážková činnost zlepšilo místy i dosti nízké průtoky vodních toků, na kterých bylo případně i zaznamenáno sucho nebo stav této hodnotě blízký.

Pršelo v celé ČR. Úhrny srážek za den do 2.11.2021 8h.

Obr. 1 Denní úhrny srážek v ČR do 2.11.2021 8h, zdroj: hydro.chmi.cz

Nejvyšší úhrny:

26.1mm Petrovice – Krásný Les

24.5mm Tisá

22.8mm Dubí a Sněžník

22.6mm Bučina

22.4mm Hrob – Křižanov

22.2mm Klíny

21.9mm Jelení – Nová Pec

21.7mm Radošice

Tyto srážkové úhrny by v teplé části roku nebyly nijak vysoké. Ale na současné období jsou velmi slušné a přinesly pozitivní vývoj hydrologické situace, zejména doplnění vláhy do svrchní vrstvy půdy. 

Další srážková činnost ve čtvrtek

Jak bylo již uvedeno v článku Srážky ve dvou vlnách, tak další vlna srážek nás čeká ve čtvrtek. Spojena bude se zesilujícím prouděním a ohledně synoptické příčiny s přechodem tlakové níže. Na cyklonu je vázán frontální systém a ovlivní počasí u nás. Ve středu odpoledne se od západu opět zatáhne, po přechodném protrhání oblačnosti. Srážky na sebe nenechají dlouho čekat. Pršet začne později večer a v noci na čtvrtek. Místy budou srážky trvalejší, vydatnější zejména od vyšších poloh. V Čechách lze čekat v těchto oblastech často sněhové srážky. Úhrny by měly být podobné jako v první vlně, jen nelze čekat tak plošně vyrovnané srážky v nižších nadmořských výškách.

Více informací v případném předpovědním článku.