Pršelo v celé ČR, spadlo až 26mm

Hodnocení článku

Po delší době se objevily v ČR plošné srážky trvalého deště a pršelo na celém území. Tyto srážky nejen v létě a v září, ale i v říjnu chyběly. Vlivem teplého počasí jsme se setkali s prudkými srážkami i  prvních říjnových dnech. Následně bylo pro změnu srážek málo, v posledním týdnu října žádné. Nyní zapršelo na zvlněné studené frontě včera večer, zejména pak v noci na dnešek a zpočátku dnešního dne. Nejvíce srážek spadlo v pásu jihozápadní až severozápadní Čechy. Maximum srážek spadlo v Krušných horách, podobné úhrny srážek zaznamenala Šumava. V nejvyšších českých polohách šlo postupně sněžení i s tvorbou slabé pokrývky. Srážky byly v Čechách obecně poměrně vyrovnané (obr. 1). Na Moravě, zejména v jejím severním výběžku a také ve Slezsku nebo na opačné straně republiky v ašském výběžku šlo o srážky velmi slabé.

Většinou spadlo 8 až 20mm, na JZ a SZ od vyšších poloh více

Za posledních 24 hodin, tedy přesněji konkrétně od pondělního odpoledne, kdy se srážky začaly vyskytovat na západě, do dnešního rána. Srážková činnost zlepšilo místy i dosti nízké průtoky vodních toků, na kterých bylo případně i zaznamenáno sucho nebo stav této hodnotě blízký.

Pršelo v celé ČR. Úhrny srážek za den do 2.11.2021 8h.

Obr. 1 Denní úhrny srážek v ČR do 2.11.2021 8h, zdroj: hydro.chmi.cz

Nejvyšší úhrny:

26.1mm Petrovice – Krásný Les

24.5mm Tisá

22.8mm Dubí a Sněžník

22.6mm Bučina

22.4mm Hrob – Křižanov

22.2mm Klíny

21.9mm Jelení – Nová Pec

21.7mm Radošice

Tyto srážkové úhrny by v teplé části roku nebyly nijak vysoké. Ale na současné období jsou velmi slušné a přinesly pozitivní vývoj hydrologické situace, zejména doplnění vláhy do svrchní vrstvy půdy. 

Další srážková činnost ve čtvrtek

Jak bylo již uvedeno v článku Srážky ve dvou vlnách, tak další vlna srážek nás čeká ve čtvrtek. Spojena bude se zesilujícím prouděním a ohledně synoptické příčiny s přechodem tlakové níže. Na cyklonu je vázán frontální systém a ovlivní počasí u nás. Ve středu odpoledne se od západu opět zatáhne, po přechodném protrhání oblačnosti. Srážky na sebe nenechají dlouho čekat. Pršet začne později večer a v noci na čtvrtek. Místy budou srážky trvalejší, vydatnější zejména od vyšších poloh. V Čechách lze čekat v těchto oblastech často sněhové srážky. Úhrny by měly být podobné jako v první vlně, jen nelze čekat tak plošně vyrovnané srážky v nižších nadmořských výškách.

Více informací v případném předpovědním článku.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1074 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality