Předpověď srážekPrognózy počasí

Srážky ve dvou vlnách

Hodnocení článku

Tento týden nás po suchých posledních říjnových dnech čeká více srážek. Ty mohou být místy i trvalejší a vydatnější. Srážky se odehrají ve dvou základních vlnách trvalejšího deště. První pás srážek směřuje právě nyní do ČR od západu až jihozápadu. Srážková činnost se vyskytne od dneška, přes noc na úterý a dále v úterý. Během dne můžeme čekat od západu slábnutí a ustávání srážek. Středa přinese srážky spíše ojediněle, jejich přibývání můžeme čekat opět během večera. Vydatnější srážky spadnou ve čtvrtek a místy v noci na pátek. Poté srážková činnost pravděpodobně zcela ustane na několik dnů. Tak to vypadá podle aktuálně střednědobé předpovědi.

  • První srážková vlna 1. – 2.11.2021
  • Příčinou bude přechod zvlněné studené fronty
  • Spadne v ČR většinou 5 až 15mm, místy 25mm srážek
  • Na českých horách začne sněžit
  • Druhá srážková vlna 4.11.2021
  • Příčinu bude přechod tlakové níže přes střední Evropu a s ní spojeného systému front
  • Spadne v ČR většinou do 8-10mm, na horách na S/SV i 15mm srážek
  • Na JZ/Z a horách půjde postupně o smíšené či sněhové srážky

Srážky ve dvou vlnách: První srážková vlna na zvlněné studené frontě

Srážky ve dvou vlnách. Akumulace srážek na 48h do 2.11.2021 19h podle modelu GFS.

Obr. 1 Akumulace srážek za dva dny do 2.11.2021 19h podle modelu GFS, zdroj: wetter3.de

Suché inverzní a tedy místy velmi teplé počasí ukončí od západu přechod zvlněné studené fronty. Ta přinese po delší době plošné a významnější srážky na celé území. Srážky se objevují od západu až jihozápadu od odpoledne. Rozšiřují se na zbytek území. Později večera a v noci lze čekat déšť na většině území ČR. Podobná situace přetrvá i zpočátku zítřka.

Za srážkovou epizodu by mělo spadnout v ČR většinou od 5 do 30mm srážek s tím, že s konkrétními čísly a rozložením srážek modely ještě manipulují. Podstatně více srážek se očekává v Rakousku, zejména v alpské oblasti.

Srážky ve dvou vlnách: Druhá srážková vlna v oblasti cyklony

Se vyskytne během čtvrtka. Srážková činnost by měla být opět plošnější a místy trvalejší. Kolik přesně spadne srážek je zatím otázkou, dvojnásob to platí o tom, kde kolik srážek spadne. Modely slibují úhrny většinou do 10-15mm, v posledních výstupech by srážky měly být vydatnější od vyšších poloh na severu a východě země. Srážková činnost se odehraje za rychlejšího proudění.

Příčinou výskytu srážek bude přechod tlakové níže a s ní spojeného systému front.

Očekávané srážky ve čtvrtek pravděpodobně nebudou tak vydatné jako v úterý. Vydatnější budou od vyšších poloh. Sledujte aktuální modelovou předpověď srážek na 48-72 hodin na naší stránce Předpověď srážek.