Předpověď srážekPrognózy počasí

Mnohde počasí stále bez srážek

Hodnocení článku

Mnohde počasí stále bez srážek vydrží i v příštím týdnu. Srážkovou činnost očekáváme především v úterý, ale týkat se bude jižní až jihovýchodní části území zejména Moravy. Jinde se čekají spíše ojedinělé přeháňky nebo bouřky. Na četných místech se tedy srážky stále nevyskytnou. Zejména se bude jednat o oblasti, kde máme nejvyšší srážkový deficit, tím pádem nejnižší vlhkost půdy a hrozí tam nejvíce i závažné požáry. Z tohoto důvodu stále zůstane v oblasti středních až západních a severozápadních Čech v platnosti upozornění před rizikem vzniku požárů. Včetně platnosti důrazného doporučení předcházet vzniku požárů. Srážky, které se do budoucna případě očekávají budou mít lokální charakter a rozběhlé sucho určitě neukončí.

Mnohde počasí stále bez srážek. Vodní kapacita v půdě k 3.6.2023.

Obr. 1 Vodní kapacita v půdě v hloubce do 20cm pod povrchem, zdroj: chmi.cz

Jižní Morava má lepší půdní vláhu a dostane srážky, mnohde bude počasí stále bez srážek

Počasí se neřídí tím, jak je kde potřeba srážek a podobně. I proto přinese nejvýznamnější srážky do oblasti jihovýchodu našeho území. Tedy na jižní Moravu, kde spadne v úterý místy i 30mm srážek za den. Půdní vláha je zde v současné době neobvykle lepší a tedy vyšší či dokonce podstatně vyšší než na mnohých místech Čech, byť se tento týden úměrně snižuje. Počasí do oblasti jižní Moravy přinese ale v příštích dnech nejvíce srážek z celé republiky.

Na jihu Moravy se očekávají plošněji vyšší úhrny srážek. Místy se vyskytnou úhrny i kolem 30mm za den. V oblasti očekávají přeháňky a místy bouřky. V bouřkách může spadnout za kratší čas i větší množství srážek. Srážková činnost se očekává i jinde na Moravě a ve Slezsku (obr. 2). V Čechách však půjde pouze o ojedinělé přeháňky či případně bouřky. Tyto nijak nezmění půdní vláhu a neovlivní hrozící přírodní požáry (vztah k obr. 1).

Mnohde počasí stále bez srážek. Předpověď srážek na 24 hodin do 6.6.2023 8h.

Obr. 2 Mnohde počasí stále bez srážek. Očekávaná akumulace srážek za den do 6.6.2023 8h, zdroj: chmi.cz

Vyjma jihu Moravy a částečně zbytku území Moravy se očekává v dalších dnech prohlubování sucha. Značný rozdíl ve vodní kapacitě vidíme mezi nejnižšími oblastmi niv velkých českých řek a vyššími polohami. Na Moravě čekáváme slabé zlepšení půdní vláhy, v jižní a jihovýchodní části tohoto území místy i významnější zvýšení a tím zlepšení půdní vláhy a případně slabě zlepšení průtoků vodních toků.