Prognózy počasíTýdenní výhledy

Počasí na 23. týden 2023

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí na 23. týden 2023 a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně odchylek od dlouhodobého normálu na území ČR jako celku. Převážně mírně letní až postupně letní počasí přinese první čistě červnový týden. Zcela slunečné počasí a hlavně bez srážek jako ten minulý, přelomový, nebude. Očekává se výskyt místní konvekce hlavně kolem poloviny týdne, kdy spadnou hlavní srážky tohoto týdne. Vyšší úhrny lze čekat vzhledem k charakteru srážek a období jen lokálně. Stále zůstanou místa, kde se objeví jen zanedbatelné srážky a tam nutno počítat s přetrvání sucha s rizikem vzniku požárů. Sucho se tedy zmírní pouze velmi lokálně.

Konvekční období začíná. Počasí na 23. týden 2023. Na vedro i tornáda si zvykejme. Další silné bouřky a ochlazení. Konvekční oblačnost.

Týden: 5. až 11.6.2023

Předpověď počasí na 23. týden 2023

Více oblačnosti a s tím spojené chladnější počasí musíme čekat v úterý a ve středu. Během druhé poloviny týdne se oteplí zpět na letní hodnoty. Srážková činnost se očekává během pondělí místy, v úterý a ve středu na četnějších místech. Poté se začne počasí vylepšovat, zcela slunečné celodenně ovšem nebude. I v závěru týdne se vyskytnou lokální denní přeháňky nebo vzhledem k vyšší teplotě také bouřky. Tyto srážky přinesou snížení deficitu vláhy pouze místy a nepůjde tak o dostatečnou kompenzaci suchého období. Avšak k určitému zlepšení vláhové bilance při vyšších úhrny srážek v daných oblastech dojde. Půjde podle prognóz hlavně o jih a jihovýchod či severovýchod našeho území.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 13 až 8°C, v závěru týdne 15 až 10°C
  • Nejvyšší teplota: 17 až 22°C a místy při slunečním svitu 25°C, v závěru týdne 22 až 27°C
  • Průměrná teplota: 14 až 17°C, odchylka období: průměrné.
  • Celkové srážky: 520mm, místy 40-50mm (lokální rozdíly), odchylka období: průměrné až podprůměrné.

Synoptická situace

V první polovině týdne po odsunutí se anticyklony k severovýchodu začne určovat počasí u nás brázda nízkého tlaku vzduchu. S touto k nám pronikne vlhký vzduch. V závěru týdne by měl proudit do centra Evropy teplý a mírně vlhčí vzduch od východu až jihovýchodu.

TIP: Sledujte na naší stránce Předpověď konvekce a také na stránce Předpověď srážek podmínky pro vznik bouřkové činnosti. Pro sledování podmínek vzniku konvekce doporučujeme stránku meteomodel.pl.