Mrznout bude více pokud oblačnost dovolí

Hodnocení článku

Studenější počasí nás tento týden čeká, to už nastínila předpověď na konci minulého týdne. A zřejmé to bylo už před týdnem. Ale mrznout bude více pokud oblačnost dovolí. To platí o nočních hodinách. Teplotu vzduchu v chladné části roku totiž zásadně ovlivňuje oblačnost. Ať už frontální nebo nízká inverzní, která vzniká během noci po rozpadu ostatní oblačnosti. Lépe řečeno při jasné obloze bez jiné oblačnosti. Mnohdy se frontální oblačnost postupně transformuje na nízkou. V takovém případě teplota vzduchu celou noc prakticky stagnuje. Vyjasnění poznáme velmi dobře, teplota až strmě klesá. Samozřejmě záleží na místě. Například v centru města půjde o pomalejší pokles, ve volné krajině pod svahem bude pokles o poznání rychlejší.

Každodenní noční mráz, silnější jen při vyjasnění

V dalších dnech musíme počítat s tím, že záporná teplota bude na celém území každý den. To ostatně není v prosinci nic výjimečného. Naopak v minulých letech bylo výjimečné, když byly v prosinci noci bez mrazu a přes den klidně 10°C. Letos přichází zimní ráz počasí přeci jen dříve a můžeme říci, že včas. Dnes na celém území ČR již mrzlo, opět ale významněji pouze místy. Stejně tomu tak bude zítra, kdy zůstane místy malá oblačnost a naopak někde vzniknou mlhy či nízká oblačnost. Teplota klesne ale pod nulu, proto půjde o mlhy mrznoucí. Ty mohou tvořit námrazu mimo jiné i na površích silnic či chodníků. to je při jízdě a pohybu často značně nebezpečné. Nejde tedy o výskyt náledí z tajícího sněhu nebo při namočených površích po srážkách. Nejde ani o ledovku vzniklou při namrzání kapalných srážek. Hůře pozorovatelná, ale také kluzká, je námraza.

Mrznout bude více pokud oblačnost dovolí. Minima teploty vzduchu na 8.12.2021.

Obr. 1 Celková oblačnost (vlevo) a minimální teplota vzduchu (vpravo) na 8.12.2021, zdroj: chmi.cz

Očekávaná minima teploty vzduchu na další dny:

St 8.12.: 0 až -5°C, na V -9°C

Čt 9.12.: 0 až -5°C

Pá 10.12.: -1 až -5°C, při vyjasnění -10°C

So 11.12.: 0 až -4°C, místy při vyjasnění -9°C

Ne 12.12.: 0 až -5°C

Větší mráz čekejme při vyjasnění ve středu, což se týká východu země. A i v dalších dnech můžeme počítat s tím, že východ země bude mít chladnější počasí. A to nejen v noci, ale i přes den. Na SV/V země nutno čekat v některých dnech i celý den zápornou teplotu. O něco teplejší ráno nás čeká ve čtvrtek, to čekejme na celém území zataženou oblohu a postupně na většině území sněžení. I sněžení čekáme na východě vydatnější a podmínky pro tvorbu sněhové pokrývky budou v této oblasti co se teploty týče také vhodnější. Přechodně napadne sníh ale i v Čechách.

TIP: Sledujte náš Výhled na týden s přehled očekávaného počasí den po dni.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1074 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality