Na Vánoce 2021 (ne)bude teplo

Hodnocení článku

Na Vánoce (ne)bude teplo. Asi tak by bylo možné nyní předpovědět, jaké počasí nás čeká na Vánoce. Počasí na Vánoce je totiž dosti sledované a mnoho z vás si přeje, aby připomínalo pravou zimu. Zvláště v tomto období tomu tak ale většinou nebývá, zejména v minulých letech rozhodně ne. Uplatňuje se totiž známá pranostika “Na Adama a Evu, čekej oblevu”. Pokud tedy v tu dobu má vůbec co odtávat. V posledních letech nemělo a to kolikrát ani ve vyšších polohách. Letos začala zima podstatně dříve a už i v nížinách byl přechodně sníh.

Může se zdát, že zimní počasí vyjde i na vánoční svátky. Nebo naopak skončí studenější období a přijde opět teplé. To zatím nelze říci, dovolíme si připomenout náš loňský článek O Vánocích bude sníh. Ten vyšel chvíli před svátky a trochu nešťastně navnadil mnohé, kteří se těší na bílé Vánoce. Nicméně i takto krátce před tímto obdobím to vypadalo, že budou vhodné podmínky pro sněžení a tvorbu pokrývky i v nižších nadmořských výškách. Sníh tedy byl, nicméně nikoli v nižších polohách. Ochlazovat se začalo až po svátcích, což je též dosti častá situace.

Počasí na Vánoce zatím jen pravděpodobnostně

Vánoce jsou za více než 14 dní, tam modely většinou zatím nepředpovídají. Nemůžeme proto sestavit žádnou věrohodnou předpověď, ve smyslu, že tento den bude tolik a tolik stupňů. Nebo v období Vánoc bude tak a tak. Zatím máme k dispozici jen pravděpodobnostní výhled na delší období, který ovšem také nemusí zcela vyjít. Dlouhodobý výhled ukazuje ale, že současné mírně chladnější počasí skončí. Teplota se udržovala kolem normálu. Tento týden klesla slabě pod něj. V dalších týdnech se ovšem dostane naopak nad průměr. Platí to i o týdnu, který zakončí vánoční svátky. Tam by mohlo být v maximu 7-8°C. Poté se slabě ochladí.

Střednědobá předpověď ukazuje též, že další týdne přinesou mírně teplejší počasí. A toto pravděpodobně skutečně vydrží, často má totiž tendenci vydržet ještě právě v období Vánoc. Situace se může ještě dosti změnit a vyvinout skutečně jinak. Důkazem toho je i minulý dlouhodobý výhled, který ukazoval na týden s vánočními svátky naopak mírné ochlazení oproti tomu předchozímu. Zatím ovšem nemá smysl sestavovat žádnou prognózu na toto období.

Závěrem – zatím to vypadá na převahu mírně teplejšího počasí oproti současnému. V týdnu s vánočními svátky se průměrná teplota očekává v horní hranici normálu pro toto období. Změny vývoje jsou ale hodně pravděpodobné.

Aktuální předpověď na počátek Vánoc

Potvrzuje velkou nejistotu v modelování počasí na toto období. Jaká varianta proudění převládne? Studenější, teplejší nebo ani ne studená, ani vyloženě teplá? Jako příklad si vezměme model GFS, který začíná nyní předpovídat na hlavní vánoční den 24. prosinec 2021. Jednak v podobě výstupu maximální teploty dne ve 13 SEČ podle výstupů modelu GFS z 8.12. 12UTC, 9.12. 00UTC a 9.12. 06UTC. Brát v potaz můžeme hlavně výstup z 00UTC, spíše nepřesný bývá výstup z 06UTC. Dále se podíváme na vývoj teploty a srážek v Praze podle jednotlivých variant vývoje modelu GFS z dnešních (9.12.) 00UTC. A uvidíme proč model nedokáže zatím určit jaká teplota v tuto dobu v ČR bude.

a)

Na Vánoce 2021 (ne)bude teplo. Maxima teploty vzduchu na 24.12.2021 podle modelu GFS z 8.12.2021 12UTC.

b)

Na Vánoce 2021 (ne)bude teplo. Maxima teploty vzduchu na 24.12.2021 podle modelu GFS z 9.12.2021 00UTC.

c)

Obr. 1 Maximální teplota vzduchu podle modelu GFS na 24.12.2021 podle výstupů z 8.12.2021 12UTC (a), 9.12.2021 00UTC (b) a 9.12.2021 06UTC (c), zdroj: wetterzentrale.de

Obr. 2 Ensemble modelu GFS na dalších 14 dní z 9.12.2021 00UTC, zdroj: wetterzentrale.de

Stručný komentář: Výstup z 06UTC je samozřejmě odlišný, neboť tam se uplatňuje jiná varianta proudění. Tam model předpovídá celodenní mráz. Ostatní prezentované výstupy ukazují maxima teplota 1 až 6°C. A vzhledem k tomu, že tyto hodnoty zatím převažují i v ostatních výstupech jiných dnů, jde o jistou variantu. Ensemble modelu GFS ukazuje nejistotu a potvrzuje či objasňuje, proč se předpověď mění, bude měnit a vykazuje nejistotu. Na druhou stranu aktuální z 00UTC naznačuje před obdobím svátků ochlazení a průměrnou teplotu (bílá silná čára) pod dlouhodobým normálem (červená silná čára). Jde o průměr rozkolísané předpovědi dalších variant a průměr výstupu/ů je důležitý poté při předpovědi počasí. Zatím je na ní ale příliš brzy. Za cca týden už půjde říci více.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1105 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality