Prognózy počasíTýdenní výhledy

V nížinách teplota kolem nuly

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Zimní ráz počasí pokračuje. V nížinách teplota kolem nuly, tedy v noci slabě pod nulou a přes den slabě nad nulou. Jen místy při menší oblačnosti a to zejména na východě půjde o silnější noční mráz. Srážek čekejme oproti minulému týdnu méně, častější srážky na horách a na východě země. Převážně sněhové, jen přes den pod 300-400m smíšené srážky. Ke konci týdne pravděpodobně napadne více sněhu na Moravě a ve Slezsku a to včetně nížin.

Týden 6. až 12.12.2021

Předpověď

Víkend ve znamení sněžení. V nížinách teplota kolem nuly. Další ochlazení a noční mrazy. Sníh na keřích.

Nadále můžeme čekat hodně oblačnosti a to frontální, v případě vlivu vysokého tlaku vzduchu pak i mlhy, často mrznoucí nebo nízká oblačnost. Jen místy přechodně protrhávání oblačnosti. Srážek spadne o něco méně a tyto budou v ČR rozdílné. Více jich spadne na východě území a také na horách. Od středních poloh půjde o sněžení s akumulací sněhu. Níže napadne sníh opět jako v prvních dnech prosince pouze přechodně. Teplota se mimo vyšší polohy udrží v blízkosti nuly. Často proto hrozí při tání sněhu nebo srážkách s důsledkem namočení povrch náledí a zmrazky. První riziko jejich vzniku je hned nyní na přelomu týdnů.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 0 až -6°C, při vyjasnění hl. na východě uprostřed týdne krátce -6 až -12°C
  • Nejvyšší teplota: -2 až +3°C, krátce kolem -2°C
  • Průměrná teplota: 0 až -3°C, odchylka období: průměrné až podprůměrné
  • Celkové srážky: 215mm/cm, na východě 1230mm/cm, odchylka období: podprůměrné

Synoptická situace a závěr: V nížinách teplota kolem nuly

Zpočátku týdne přetrvá vliv nízkého tlaku vzduchu společně s okluzní frontou na počasí střední Evropy. V polovině týdne se rozšíří nejprve výběžkem od jihozápadu vyšší tlak vzduchu. Ke konci týdne ovlivní frontální vlny spojené s cyklonami hlavně východní část republiky. Pronikat k nám bude převážně studený vzduch ze severních až severozápadních směrů.

Před polovinou prosince můžeme očekávat chladnější počasí, zejména na východě země se utvoří sněhová pokrývky. Jinde můžeme čekat počasí bez sněhu nebo jen s popraškem. V takových oblastech se vyskytne holomráz, v noci teplota klesne každý den pod bod mrazu na většině území. Vývoj meteorologických prvků den po dni zobrazuje Výhled na týden. Sledujte očekávané průměry teploty i srážek a jejich odchylky od průměru na stránce wxmaps.org.