Zajímavosti

Musí být v červnu horko?

Hodnocení článku

Musí být v červnu horko nebo naopak má naše klima nárok být jiné? Na současné počasí a předpoklady jeho vývoje reagujete na naší Facebook stránce často komentáři, které by bylo možné přirovnat ke známému pořekadlo “tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným”. Pod příspěvky s předpovědí noční teploty až na 5°C, o čemž píšeme v článku V noci klesne teplota k pěti stupňům, se podivujete nad tím proč je letos stále tak chladno. Píšete, zda začne letos vůbec nějaké léto. Že by už měla být maximální teplota mezi 25 až 30°C a ono je jen chvíli tepleji a jinak je 20°C nebo méně.

Asi vám utkvělo v paměti, že byly roky, kdy maxima teploty vystupovala už po polovině května nad 30°C. Nebo vás počasí zmátlo či navnadilo letos v dubnu, kdy bylo u nás poprvé dosaženo a i přesaženo 30°C a bylo více dnů, kdy se teplota dostávala na hodnoty kolem 28°C. To bylo léto v první polovině jara a zcela nestandardní vývoj teploty. Častý výskyt teploty nad 25°C nebo dokonce kolem 30°C již v květnu je stále nestandardní a tedy nadprůměrný, jak moc, to záleží na extrému teploty a délce trvání vysoké teploty. Pojďme trochu více objasnit jaké počasí je v červnu u nás normální a kdy si můžeme říci, že by mělo být touto dobou jiné. Je na místě požadovat “léto” a co vlastně znamená pojem “léto”?

Musí být v červnu nutně horko? Medardovské počasí hovoří jasně

Oblaky nimbostratus (Ns). Musí být v červnu horko?

V květnu i v červnu mohou přijít vytrvalé srážky, v takových případech počasí nepřipomíná léto ani trochu, vzpomeňme na rok 2013.

Léto je trochu širší pojem, který má tři základní definice. Je to roční období v našem mírném klimatu, které trvá klimatologicky od června do srpna (období těchto tří měsíců). Kalendářně jde o období od letního slunovratu (kolem 20.6,) do podzimní rovnodennosti (kolem 21.9.). A vegetačně se definice řídí klimatickými podmínkami, za léto považuje období s denní průměrnou teplotou 15°C a vyšší. Za letní den pak den s dosažením maxima teploty 25.0°C a vyšší až do 29.9°C, dále jde už o tropické či dle nové terminologie tzv. horký den. Období léta a to tří výše uvedených měsíců či dokonce období cca 20.6. až 21.9. rozhodně nepřináší neustále letní počasí (dle definice průměrné či maximální prahové hodnoty teploty uvedené zde). A naše mírné klima v poloze střední Evropy to ani neumožňuje, rozhodně ne trvale a zpravidla ani trvaleji.

Počátek a konec léta spíše nepřináší žádné horko, naše klima stabilní situace počasí příliš nezná

Počátek a konec období léta se vyznačuje větší proměnlivostí toho, zda máme dosaženu v průměru letní teplotou a tedy podmínku pro léto dle vegetačního pohledu. Či případně letní den dle též uvedené definice prahové hodnoty teploty. Počátek období léto dle prvních definic zpravidla přináší letní počasí krátce, stále je toto počasí střídání přílivem chladnějšího vzduchu. Obzvláště v Medardovském období po cca 8. červnu nastává dlouhodobější uplatnění se západní až severozápadní (chladnější a také vlhčí) cirkulace. V tomto období se mohou opět vyskytnout i o něco studenější noci než bychom mohli očekávat od června. Totéž na konci období léta dle uvedených dvou definic, tam už máme tzv. sklonek léta a začíná se prosazovat občas již zmíněná chladnější cirkulace. Takže vegetačně či dle definice letního dne je léto opět spíše přechodně s tím, že teplota může být za určitých cirkulačních podmínek ještě dosti vysoká (tropická). Ale vpády studenějšího vzduchu máme už častěji a ty noci, opět nejsou na to, abychom šli venku i bez oblečení.

Takové počasí s opravdu vysokou teplotou nejen přes den, ale i v noci, přichází uprostřed léta. Zpravidla v červenci či v první polovině srpna, kdy už se ale “překlápí” pomalu do období minimálně chladnějších nocí. Uprostřed léta vykazuje teplota také variabilitu až na výskyt několika stabilnějších synopticích situací, kdy vydrží spíše 7-10 dní teplota vzduchu vysoko bez větších změn. Například přes den od 24 do 32°C a v nočních minimech od 19 do 13°C. Takové situace ale trvají jen zřídka týdny a nejsou pro naše klima typické.

Je to skutečně tak. To pravé léto, kdy je opravdu horko ve dne v noci trvá u nás hodně krátce. I když může být v květnu přes 30°C a v noci kolem 20°C, stabilněji se takové počasí v tuto dobu ještě zdaleka neuplatňuje.

Nejtepleji má být v červenci a srpnu

V červnu je z hlediska průměru teploty ČR třetí nejvyšší teplota (16.5°C) a to po červenci (průměr 18.3°C) a srpnu (průměr 17.9°C). Srovnatelné jsou květen (průměr 13.1°C) a září (průměr 13.0°C). Z toho plyne, že teplota vzduchu nebývá v červnu ještě tak vysoká. Ten průměr je snížen patrně také chladnějšími nocemi a často se uplatňujícím chladnějším období ve spojitosti s převahou západní cirkulace. To je podstatné, nikoli to, že se v některých letech vyskytne hojné množství tropických dnů i horkými nocemi již v červnu a teplota vzduchu může být v průměru za měsíc vyšší než ta v červenci. Dlouhodobě tomu tak ovšem není a nejteplejším měsícem roku u nás je červenec.

Počasí na 22. týden 2023. Západní a jižní anticyklonální situace. Slunečné počasí uprostřed léta.

I takto může vypadat první polovina června nebo období předcházející právě následně červnovému ochlazení, které na léto doslova navnadí.

 

Medardovské počasí není jen čtyřicet dní kapání, ale také chladné počasí

Dosti významná singularita se projevuje stabilnějším uplatněním západní až severozápadní cirkulace. Ta přináší nejen časté srážky, ale také studenější vzduch. Proto oteplení nastává pouze krátkodobě při zeslabení přenosu vzduchu ze západních směrů. Takové situace ale v tomto období obvykle po 8. červnu nastávají jen krátkodobě. Většinou je aktivní západní přenos vzduchových hmot. Toto období s tímto převažujícím počasím se projevuje v chodu teploty zpomalením jejího vzestupu, který je pro toto období běžný, neboť směřujeme k nejteplejšímu období roku, červenci. Případně může v tomto období průměrná teplota i přechodně poklesnout. Též se této singularitě říká ovčí chladna. Severozápadní proudění zesiluje v tomto období v důsledku vzestupu tlaku vzduchu nad Azorskými ostrovy. Avšak pronikat k nám nemusí zcela studený vzduch, ale uplatní se vlhké proudění. Za vyšší teploty mohou vznikat časté a významné bouřky.

Pokud se tedy i oproti předchozím dnům či týdnům během první poloviny června či i později ochladí, je to zcela běžné. Byť čekáme už netrpělivě na stabilní opravdu letní počasí se vším všudy, ještě je na takové počasí vždy dost času. Medardovské počasí nemusí přinést horentní úhrny srážek, ale prosadit se může zejména častějším přílivem studeného vzduchu.

TIP: Přečtěte si článek Charakteristiky Medardovy kápě přímo o této meteorologické singularitě ve střední Evropě.