Předpověď teplotyPrognózy počasí

Léto o víkendu a poté tropy

Hodnocení článku

Léto nás čeká opět od víkendu a příští týden to vypadá, že přijde první typicky tropické období. Jak dlouho potrvá, tím si numerické modely jisté nejsou. Teplota vzduchu vak vystoupí v některých dnech příštího týdne nad 30°C. Zejména kolem poloviny týdne by měla maxima teploty dosáhnou i 32°C a překročit tak dosavadní maximum teploty dosažené letos u nás již na začátku dubna. Půjde o typické první horké období, teplota vzduchu se zvýší samozřejmě i v noci. Počasí jakoby vyslyšelo žádosti některých, kteří si myslí, že už dávno má být horké počasí a letos mu to nějak trvá. Jaká varianta proudění se uplatní ke konci dalšího týdne, to je samozřejmě velkým otazníkem. Modely ukazují pokračování horkého počasí, ale i znatelnější ochlazení. Tento týden máme v ČR a okolí teplotně podprůměrný, další bude kompenzačním a čekejme ho nadprůměrný.

Léto o víkendu a poté tropy, blíží se první horké období

Léto o víkendu a poté tropy. Teplota vzduchu v 850hPa na 15.6.2024.

Obr. 1 Léto o víkendu. Teplota vzduchu v hladině 850hPa na 15.6.2024 (sobotu) a teplejší vzduch nad naším územím, zdroj: meteociel.fr

 

Po několika týdnech spíše s nižší teplotou se vyskytne u nás první horké období. Krátkodobé zakolísání teploty vzduchu i nad 30°C na některých místech z dubna nemůžeme jako horké období samozřejmě počítat. Příští týden by měl kompenzovat tento chladnější týden, v dalších týdnech s očekává dle dlouhodobého odhadu opět pokles teploty. Nutno zmínit, že teplota vzduchu která se očekává příští týden bude až významněji nadprůměrná. Teplota přesahující 30°C není v tuto dobu příliš obvyklá, zároveň však není zcela jistě za určitých podmínek vyloučena. O víkendu se čeká vesměs průměrná teplota, jen místy slabě nadprůměrná.

Očekávaná maxima teploty vzduchu od pátku:

Pá 14.6.: 20 až 24°C

So 15.6.: 24 až 28°C

Ne 16.6.: 20 až 24°C

Po 17.6.: 24 až 28°C

Út 18.6.: 26 až 30°C

St 19.6.: 29 až 33°C

Vyjdou-li současné předpoklady čeká nás vysoká teplota, léto o víkendu a poté tropy. Před touto teplotou (červeně) se vydává upozornění. Platí typické zásady jako zvýšit konzumaci nealkoholických nápojů, omezit fyzickou aktivitu či nepobývat déle na přímém slunečním svitu bez ochranných prostředků. To bude však na místě dodržet již v předchozích dnech.