Předpověď srážekPrognózy počasí

Na horách napadne i 30cm sněhu

Hodnocení článku

Na horách napadne i 30cm sněhu a to při sněžení na frontálních vlnách v nejbližších dnech. Zítra a hlavně v sobotu se vyskytnou významnější srážky. Tyto očekáváme ve všech polohách sněhové. Sníh samozřejmě napadne i jinde, nicméně půjde o zanedbatelné množství. V Čechách se začne hranice sněžení ke konci týdne zvyšovat a objevit se mohou pro změnu mrznoucí srážky. Zejména přes den přejdou srážky ve smíšené v polohách pod 400m, na západě i pod 600-700m. Do neděle můžeme očekávat v nížinách spíše nízké jednotky centimetrů sněhu nebo jen poprašek sněhu. Ten maximálně stačí napadnout zejména na jihu Moravy (obr. 1). Na horách napadne samozřejmě podstatně více sněhu, teplota tam setrvává již nějaký čas pod nulou. A nezmění se to ani v dalších dnech. To platí i o oblastech podhorských.

Na Šumavě i v Krušných horách napadne 30cm sněhu

Na horách napadne i 30cm sněhu. Očekávaný úhrn nového sněhu na 20. - 23.1.2022.

Obr. 1 Úhrn nového sněhu do 23.1.2022 podle modelu GFS, zdroj: wetter3.de

Ve středních polohách se srážkové úhrny nového sněhu zastaví spíše do 15cm, od vyšších poloh napadne více. Nejvíce sněhu připadne na Šumavě a to i přes 30cm podle dnešních modelů. Kolem 30cm nového sněhu napadne v horkách Krušných. Současně platí, že od vyšších poloh se čekají při čerstvém větru sněhové jazyky. Nějaký sníh napadl od vyšších poloh již v minulých dnech a dnes, kdy v těchto převažuje již mrazivé počasí. Hranice sněžení se na počátku nového týdne zvýší, zejména v Čechách. Tam pronikne o něco teplejší vzduch již po přechodu okraje teplé fronty, který očekávejme v noci na sobotu a v sobotu. Tento proměnlivý trend zachovávají modely i nadále. Po dalším snižování hranice sněžení se očekává opět zvýšení, jinými slovy tedy oteplování.

V posledních modelových výstupech se prosazuje během příštího týdne opět teplejší varianta proudění v podobě západní cirkulace. Takže nelze čekat mimo vyšší polohy žádné delší trvání zimního počasí. Tam to vypadá, že se krátce dotkne oteplení i vyšších poloh a nějaký sníh tam odtaje. Původně avizovaná studená varianta proudění se opět nepotvrzuje a počasí bude i nadále pokračovat v tomto trendu mírnější zimy s určitými výchylkami teploty. Jakmile se potvrdí prosazení západní cirkulace, očekávejme spíše její několikadenní trvání. Naznačují to aktuální výpočty hlavních numerických modelů předpovídajících na delší dobu dopředu.