Předpověď srážekPředpověď teplotyPrognózy počasí

Napadne v nížinách sníh?

Hodnocení článku

Během druhé poloviny týdne slibovala předpověď ochlazení a zimní počasí. Napadne v nížinách sníh? Stručná odpověď na tuto otázku zní ano, ale pouze někde a přechodně. Další dva týdny by měly přinést spíše chladnější ráz počasí do všech poloh. Ale podle prognóz nikoli dostačující pro nižší výšky. Takže pravděpodobnost, že další sníh v nížinách napadne nebo připadne i v následujícím týdnu a nějakou dobu se udrží není moc vysoká. Modely se zatím shodují na teplotě kolem normálu, pod dlouhodobým normálem se tato očekává krátce. Další vývoj počasí (nad týden) samozřejmě zatím podle současné prognózy odhadnout nelze. Připravit se na zimu i v nižších výškách se pro další dny ale vyplatí. Zatím se v těchto oblastech vyskytují jiné zimní jevy, jako například nedávné náledí.

V nížinách čekejte pokrývku spíše velmi slabou

Zatím nemůžeme čekat, že by v nížinách napadlo více sněhu. Srážková činnost, která se očekává při přechodu studené fronty ve čtvrtek, za kterou se ochladí citelněji, spadne v nížinách za kladných hodnot teploty. Zde se nestačí utvořit sněhová pokrývka buďto vůbec, zejména v Polabí a na jihu Moravy (obr. 2). Případně napadne zanedbatelné množství sněhu. Během víkendu srážková činnost ustane, počasí u nás určí opět vysoký tlak vzduchu. Zesílí zejména noční mráz, kdy při vyjasnění a zároveň na sněhové pokrývky může klesnout teplota hodně nízko. Opět ovšem přechodně, neboť se odehraje opětovně změna počasí a prosadí se opět frontální počasí v západní cirkulaci. A teplota začne opět stoupat slabě až mírně nad nulu, velmi podobně jako v těchto dnech.

Napadne v nížinách sníh? Nový sníh do 22.1.2022.

Obr. 1 Úhrn nového sněhu do 22.1.2022 podle modelu GFS, zdroj: wetter3.de

Napadne v nížinách sníh? Celková sněhová pokrývka k 22.1.2022.

Obr. 2 Celková sněhová pokrývka k 22.1.2022 podle modelu GFS, zdroj: wetter3.de

Vývoj teploty

Očekávaná maxima teploty vzduchu v dalších dnech:

St 19.1.: 1 až 5°C

Čt 20.1.: 0 až 4°C – od Z ochlazování

Pá 21.1.: -4 až 1°C

So 22.1.: -4 až 1°C

Ne 23.1.: -3 až 1°C, místy 3°C

Po 24.1.: -1 až 3°C

TIP: Sledujte modelové mapy na naší stránce Předpověď teploty.Ikona informace

Zatím tedy nenastane období s intenzivnějším přílivem mrazivého vzduchu ze severních oblastí. Vlivem tohoto by došlo k mrazivé epizodě trvající alespoň několik málo dnů v podobě teploty celé dny pod nulou včetně nížin. A v noci by šlo o silný mráz. Zatím modely příliš na tento trend neukazují, podle dlouhodobého odhadu by měl být další měsíc teplotně v normálu. Výchylky s kratším trváním takto předpovědět samozřejmě nelze. Avšak teplota by po celé období měla určitě vystupovat mimo hory přes den slabě až mírně nad bod mrazu. Ani klimatické modely zatím nevidí výskyt pravé zimy v centrální Evropě. Stále se mrazivý vzduch udrží na severovýchodě a severu. Máme ovšem krátce po polovině hlavní zimní sezóny a do jejího konce zbývá mnoho týdnů. Vzpomenut lze na vývoj počasí v loňské sezóně.