Studenější východ území

Hodnocení článku

V nejbližších dnech lze čekat studenější východ území ČR. Tam očekáváme průnik až mrazivého vzduchu od severovýchodu. Do Čech pronikne o něco teplejší vzduch. Toto počasí potrvá do úterý, kdy se teplotní rozdíl srovná. A jaký nás čeká vývoj počasí, zejména teploty? Spíše stále stejný. Nedojde k žádném významnému oteplení ani nepřijde pravá zima do všech poloh. Stále se i v posledních lednových dnech teplota udrží kolem bodu mrazu. Tedy v noci slabě až krátce mírně pod ním a přes den slabě až mírně nad ním. spíše než vpád zimy modely značí prosazování se západní a obecně teplejší cirkulace v tuto roční dobu. Takže musíme čekat spíše teplejší počasí mimo vyšší poloh spíše bez sněhu nebo většinou bez sněhu. A také vlhčí počasí, které se uplatňuje právě při tomto směru cirkulace.

Ikona informaceVíce si o počasí v různých prouděních u nás můžete přečíst v našem nedávném článku Cirkulace ve střední Evropě.

Na východě i silný noční mráz

Ve východní části území musíme počítat v nejbližších dnech se silnějším nočním mrazem. Teplota tam při vyjasnění a případně na sněhu zamíří i pod -10°C mimo horské polohy. Takový mráz tam čekejte už zítra, minima klesnou nejčastěji na -7 až -11°C. Kromě východu Čech očekávejme na území Čech teplotu kolem nuly, v nejnižších polohách se udrží i slabě nad nulou. Příčinou vzniku teplotního rozdílu bude jak jinak než frontální rozhraní nad naším územím. To odděluje nastupující teplý vzduch od západu od studeného na východě. Toto se velmi zvolna přesune přes ČR k východu a to do pondělí. Proto se v úterý oteplí již i na východě území. Do té doby tam přes den teplota spíše nevystoupí nad bod mrazu. Zatímco v Čechách očekávejme místy i 6-7°C. To platí o zítřku i o pondělí.

Vývoj minimální teploty

  • Ne 23.1.: 1 až -5°C, na SV/V -5 až -11°C
  • Po 24.1.: 3 až -2°C, na SV/V Čech a Moravě/Slezsku -2 až -8°C, místy na SV/V -12°C
  • Út 25.1.: 3 až -2°C, na SV/V -2 až -9°C
  • St 26.1.: 1 až -4°C

Zejména první dva dny půjde v určitých oblastech SV/V ČR i o silný mráz a to vždy v průběhu noci. Roli hraje vždy zmenšení oblačnosti nebo také výskyt sněhové pokrývky. Přes den čekejme na SV/V země studenější počasí též. Teplota v neděli a v pondělí v těchto oblastech většinou bod mrazu nepřekročí. Řeč je zejména o Moravě a Slezsku. Nad územím ČR se totiž nachází frontální rozhraní, které se jen zvolna přesouvá dále k východu. Zcela se přesune přes naše území právě v úterý, kdy se začne zmírňovat teplotní rozdíl. Na východě se začne též oteplovat.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1099 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality