Předpověď teplotyPrognózy počasí

Studenější východ území

Hodnocení článku

V nejbližších dnech lze čekat studenější východ území ČR. Tam očekáváme průnik až mrazivého vzduchu od severovýchodu. Do Čech pronikne o něco teplejší vzduch. Toto počasí potrvá do úterý, kdy se teplotní rozdíl srovná. A jaký nás čeká vývoj počasí, zejména teploty? Spíše stále stejný. Nedojde k žádném významnému oteplení ani nepřijde pravá zima do všech poloh. Stále se i v posledních lednových dnech teplota udrží kolem bodu mrazu. Tedy v noci slabě až krátce mírně pod ním a přes den slabě až mírně nad ním. spíše než vpád zimy modely značí prosazování se západní a obecně teplejší cirkulace v tuto roční dobu. Takže musíme čekat spíše teplejší počasí mimo vyšší poloh spíše bez sněhu nebo většinou bez sněhu. A také vlhčí počasí, které se uplatňuje právě při tomto směru cirkulace.

Ikona informaceVíce si o počasí v různých prouděních u nás můžete přečíst v našem nedávném článku Cirkulace ve střední Evropě.

Studenější východ území, tam i silný noční mráz

Ve východní části území musíme počítat v nejbližších dnech se silnějším nočním mrazem. Teplota tam při vyjasnění a případně na sněhu zamíří i pod -10°C mimo horské polohy. Takový mráz tam čekejte už zítra, minima klesnou nejčastěji na -7 až -11°C. Kromě východu Čech očekávejme na území Čech teplotu kolem nuly, v nejnižších polohách se udrží i slabě nad nulou. Příčinou vzniku teplotního rozdílu bude jak jinak než frontální rozhraní nad naším územím. To odděluje nastupující teplý vzduch od západu od studeného na východě. Toto se velmi zvolna přesune přes ČR k východu a to do pondělí. Proto se v úterý oteplí již i na východě území. Do té doby tam přes den teplota spíše nevystoupí nad bod mrazu. Zatímco v Čechách očekávejme místy i 6-7°C. To platí o zítřku i o pondělí.

Studenější východ území. Velmi teplé počasí, po většinu týdne inverzní.

Vývoj minimální teploty

  • Ne 23.1.: 1 až -5°C, na SV/V -5 až -11°C
  • Po 24.1.: 3 až -2°C, na SV/V Čech a Moravě/Slezsku -2 až -8°C, místy na SV/V -12°C
  • Út 25.1.: 3 až -2°C, na SV/V -2 až -9°C
  • St 26.1.: 1 až -4°C

Zejména první dva dny půjde v určitých oblastech SV/V ČR i o silný mráz a to vždy v průběhu noci. Studenější bude východ území ČR. Roli hraje vždy zmenšení oblačnosti nebo také výskyt sněhové pokrývky. Přes den čekejme na SV/V země studenější počasí též. Teplota v neděli a v pondělí v těchto oblastech většinou bod mrazu nepřekročí. Řeč je zejména o Moravě a Slezsku. Nad územím ČR se totiž nachází frontální rozhraní, které se jen zvolna přesouvá dále k východu. Zcela se přesune přes naše území právě v úterý, kdy se začne zmírňovat teplotní rozdíl. Na východě se začne též oteplovat.