Předpověď srážekPrognózy počasí

Na horách připadnou desítky centimetrů sněhu

Hodnocení článku

Bohatší počasí na srážky pokračuje a teplota vzduchu od vyšších poloh a v nejbližších dnech již od středních poloh přeje sněžení s tvorbou pokrývky. V nižších výškách se sníh udrží pouze přechodně. Nenapadne tam tedy příliš sněhu, neboť tam teplota vzduchu vystoupí přes den nad bod mrazu a srážky byť třeba sněhové budou zároveň po dopadu na povrch roztávat. Od středních poloh můžeme ale čekat akumulaci sněhu. Hodně srážek spadne od dnešního dne do noci na středu. Na našem území napadnou jednotky centimetrů sněhu, v nížinách to bude zanedbatelné množství. Od střeních poloh pak nižší desítky, na horách většinou do 30cm sněhu. Na vrcholech hor pak i přes 40cm sněhu za 2 dny. Uprostřed týdne začne více mrznout, napadlý sníh v poslední době se tedy udrží i v nížinách.

Po silnějším nočním mrazu se očekává jeho zmírnění během čtvrtka. A při příchodu frontálního systému se vyskytne vlivem průniku teplého vzduchu do výšky avšak stálém výskytu mrazu v přízemní vrstvě déšť, které namrzne. Vznikne tak nebezpečná ledovka. Do té doby nutno v nižších výškách čekat vlivem srážek a teploty kolem bodu mrazu vznik náledí nebo zmrazků. Na horách pak napadne vyšší vrstva nového sněhu, během týdne s tam mohou za doprovodu rychlejšího větru tvořit sněhové jazyky.

Na horách připadnou desítky centimetrů sněhu, někde i kolem 40cm za dva dny

Nový sníh v ČR a okolí za 26. až 29.11.2023. Na horách připadnou desítky centimetrů sněhu.

Obr. 1 Předpokládaný nový sníh v ČR a okolí za 3 dny do 29.11.2023, zdroj: snow-forecast.com

V Krušných horách a na Šumavě by to mohlo být nejpravděpodobněji avizované maximum za 48 hodin. Tam se očekává nejvíce srážek, sněžení bude trvalé a intenzivnější. Vyšší vrstva nového sněhu se očekává také v Krkonoších. Určitě nutno zdůraznit, vzhledem k tomu že na horách připadnou desítky centimetrů sněhu za poměrně krátký čas, není doporučeno vyjíždět a vycházet tam bez zimní výbavy. Vzhledem k větru a tvorbě jazyků či zhoršené viditelnosti lze doporučit odložit výlety do hor. V nižších polohách však bude za potřebí také opatrnost. Náledí se může vyskytnout kdekoli zejména během noci a ráno od dnešního dne až do středy, kdy se budou často vyskytovat srážky. Zpočátku různé formy, postupně pouze sněhové. A po polovině týdne můžeme předběžně avizovat riziko vzniku ledovky při mrznoucím dešti. Nejvíce tato hrozí v západní části republiky, odkud přijdou večer srážky z výše popsaných důvodů kapalné a na povrchu namrzající.

Konkrétní úhrny jsou zejména v nižších výškách otázkou závislosti vydatnosti srážek a průběhu teploty vzduchu. Spíše nižší jednotky centimetrů čekejme vzhledem k teplotě během dne byť jen slabě nad nulou v nejteplejších oblastech země. Pravděpodobnost, že nenapadne žádný sníh je nejvyšší na jihu Moravy. Tam se zkombinuje faktor nižšího množství srážek a nejvyšší teploty. Tam se očekává nejdéle teplejší počasí, přesněji řečeno téměř po celé období s výskytem hlavní srážkové činnosti.