Prognózy počasíTýdenní výhledy

Počasí na 48. týden 2023

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí na 48. týden 2023 a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně odchylek od dlouhodobého normálu na území ČR jako celku.

Stručně:

V týdnu převáží zimní charakter počasí včetně nejnižších poloh, kde též napadne sníh. Srážky se objeví zejména na počátku a ke konci týdne, často půjde o sněžení. V závěru týdne by se mělo mírně oteplit, takže nížiny mohou očekávat oblevu. Často se zde bude tvořit náledí nebo zmrazky jako velmi časté zimní nebezpečné jevy.

Počasí na 48. týden 2023. Hodně srážek a výkyvy teploty. Zasněžený les.

Týden: 27.11. až 3.12.2023

Předpověď

Většinou hodně oblačnosti čekejme v první polovině týdne, kdy se vyskytne i trvalejší sněžení. Teplota vzduchu se očekává v nižších nadmořských výškách v blízkosti nuly, takže časté bude náledí nebo zmrazky z částečně roztáté sněhové pokrývky. Vyšší sněhová pokrývka napadne od vyšších poloh, tam půjde tedy o zvýšení současné pokrývky. Více srážek by celkově mělo z hlediska republiky spadnout na západě a severozápadě. Po krátké přestávce můžeme čekat ke konci týdne další srážkovou činnost. Zatímco zpočátku týdne půjde v nížinách zpočátku i o smíšené či kapalné srážky a postupně pouze o sněžení, tak v závěru týdne tomu bud naopak. Zpočátku bude sněžit ve všech nadmořských výškách, v nížinách následně přejdou srážky v déšť. Podle současných modelových prognóz počasí půjde o krátkodobý výkyv v podobě oteplení a následovat bude opětovné zesílení přílivu studeného vzduchu.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 2 až -4°C a ojediněle -7°C, uprostřed týdne při častějším vyjasnění -3 až -8°C, na sněhu -11°C
  • Nejvyšší teplota: 0 až -5°C ojediněle více (v závěru), uprostřed týdne -4 až 1°C
  • Průměrná teplota: -3 až 0°C, odchylka období: podprůměrné.
  • Celkové srážky: 520mm/cm, hory a Z/SZ území až 40mm/cm, odchylka období: průměrné.

Synoptická situace

Střední Evropu a zdejší počasí ovlivní v první půlce týdne cyklona a s ní spojená okluzní fronta přecházející k východu. Po přechodu cyklony k nám zesílí příliv studeného až mrazivého vzduchu od severu za krátkodobého vlivu výběžku vysokého tlaku vzduchu. V závěru týdne ovlivní počasí našem území další frontální systém od západu.

Závěr: Počasí na 48. týden 2023

TIP: Vývoj teploty vzduchu v dalších dnech můžete sledovat dle různých modelů na naší stránce Předpověď teploty, na více dnů dopředu až týden na stránce Výhled teploty. Mapy numerických modelů najdete například na weatheronline.cz.

Včetně nížin lze čekat zimní počasí, kdy se utvoří sněhová pokrývka. Tato setrvá v teplých nížinných oblastech spíše v řádu několika málo dnů a během týdne se očekává její tání. Srážkově se očekává počasí odpovídající normálu, více srážek spadne spíše lokálně a to v západní části země.