Předpověď teplotyPrognózy počasí

Neutuchající teplé počasí

Hodnocení článku

Neutuchající teplé počasí, tak lze nazvat počasí letošní zimy v posledních několika týdnech. A ani vyhlídka na dalších několik dnů není jiná, čeká nás stále teplé počasí. Klimaticky už přešlo současné období ze zimy do tzv. před jarního období. Vidíme to i na přírodě a rozvoji první vegetace. Nejde jen o drobné rostliny běžně kvetoucí takto na konci zimy. Ale jde i o rozvoj listů některých keřů. Počasí bude podporovat vegetaci k rozvoji i v dalších dnech, nejen posledních únorových. V příštím týdnu, kdy začne již březen, se očekává opět v pásu severní, střední až jižní Evropa až rekordně teplé počasí. Odchylka teploty bude až výrazná přesahující 10°C oproti dlouhodobému normálu. Zpočátku nového týdne bude tepleji na východě území, kde se čeká až 15°C. Během týdne se teplé počasí vyskytne i na zbytku území. Tato teplota se považuje za tzv. jarní.

Neutuchající teplé počasí přinese předčasné jaro

Neutuchající teplé počasí. Maxima teploty na 27.2.2024.

Obr. 1 Maxima teploty na úterý 27.2.2024 a o něco teplejší východ území ČR, zdroj: wetterzentrale.de

Jarní teplota dosahující až 15°C nás čeká po mírně chladnějším víkendu příští týden. Víkend však není nijak chladnější, kromě nočních minim vlivem vyjasnění, než předchozí dny. Ale je chladnější než budou dny týdne následujícího. To maxima teploty dosáhnou 15°C a vyloučeno není ani přesažení této hodnoty, zejména ve východní a jihovýchodní části naší republiky. Teplo se čeká i na severu Evropy. A podobné odchylky teploty ve střední Evropě předpokládají modely předběžně i na další, již březnový, týden. Nelze tak čekat žádnou zásadní a dlouhodobější změnu v cirkulaci. Jen můžeme čekat poslední únorové a první březnové dny ve znamení méně častého výskytu srážek a přechodně se objeví i zmenšená oblačnost.

Jak vidíme na obrázku 1, příští týden může být někde i více než 15°C. Zejména se takto teplé počasí předpokládá v severním výběžku Moravy a případně na jihu Moravy. Po polovině týdne se ovšem opět ochladí a až 15°C se předpokládá místy zejména ve čtvrtek. Závěr týdne bude o něco chladnější, ale skutečně nikoli o mnoho. Teplota se udrží dlouhodobě nad normálem, krátce významněji, jinak většinou mírně.