Na jihu obleva a na severu sněžení

()

Frontální rozhraní v nejbližších dnech rozdělí počasí u nás. Čeká nás na jihu obleva a na severu sněžení. Srážky se v dalších dvou až třech dnech objeví na celém území a to každý den. Občas půjde tedy o trvalejší srážky. Teplotně bude počasí u nás také rozdílné, pravá zima nastane na severu a severovýchodě země. Naopak obleva a hodně vody lze čekat na jihozápadě a to krátce i v horách. I proto tam budou stoupat hladiny vodních toků, zejména horských i na nižší povodňové stupně. Sněhové jazyky a na horách i závěje lze oproti tomu čekat postupně v severní a severovýchodní části republiky. Kolik srážek spadne, kolik napadne sněhu? Bude foukat silný vítr? Proč bude takové počasí?

Na jihu obleva, na severu sněžení: Vytrvalé srážky různých skupenství a náledí

Počasí bude na konci tohoto týdne opět význačné až extrémní. Čeká nás velký srážkový příděl a skupenství srážek bude v ČR vlivem rozdílné a proměnlivé teploty různé. Často se bude teplota pohybovat kolem bodu mrazu, proto lze čekat opět četně vznik náledí či zmrazků. Kromě jihozápadu půjde o vznik zejména v nižších polohách. A na četných místech bude také vydatně sněžit s tvorbou sněhové pokrývky. Během víkendu začne sněžit postupně i na jihozápadě. Oteplení, které bylo v úplně původních prognózách slibováno pro celé území a mělo být i významnější, se dotkne ve větší míře pouze jihozápadu a jihu země. Tam lze čekat oblevu a tání sněhu zaplní koryta vodních toků. Kvalita sněhu na horách se sníží, nějaký odtaje, ale ne příliš. Navíc tam poté připadne nový.

Na jihu obleva a na severu sněžení. Nový sníh za 72h do 31.1.2021.

Obr. 1 Očekávané úhrny nového sněhu (akumulace) na 72 hodin do 31.1.2021, zdroj: wetter3.de

Vlivem výskytu srážek za kladných hodnot teploty, což bude zejména v sobotu záležitost většiny území, lze čekat po ochlazení vznik četného náledí. V případě částečně roztátého sněhu to budou i v některých horských oblastech zmrazky.

TIP: Sledujte aktuální srážky a také spadlé srážky v posledních hodinách nejen v ČR.

Na severu a východě až 30cm nového sněhu za dva dny

Nejvíce sněhu napadne na horách na severu a východě, kde bude sněžit po celou dobu výskytu srážek. Alespoň v polohách nad 800m n.m. Napadnout tak může i kolem 30cm nového sněhu do sobotního rána. Sníh bude patrně působit komplikace zejména v dopravě a to krátce i ve středních nadmořských výškách. K němu se také přidají náledí a zmrazky a objevit se mohou i mrznoucí srážky. V nižších výškách sníh v dohledné době spíše nenapadne nebo napadne jen velmi krátce. Více srážek spadne na jihozápadě území, tedy na Šumavě. Tam budou srážky ale často kapalné a budou mít jiné důsledky.

Na jihozápadě se rozvodní horské toky

Každý den kolem 20-30mm srážek v maximech spadne na Šumavě či v okolí. Proto tam do soboty může spadnout 30 až 60mm srážek. V kombinaci s přechodným táním sněhové pokrývky ve vyšších i středních polohách zároveň budou stoupat hladiny tamních toků. Horské toky se krátce rozvodní i na povodňové stupně. Je nutné poznamenat, že vlivem tajícího sněhu a srážek může dojít k zatápění níže položených míst. Též není doporučeno přibližovat se k případně rozvodněným tokům. A do třetice pozor na sníh v pohybu, ten bude při oblevě padat ze střech a dalších objektů, ale mže dojít i ke zvýšenému riziku vzniku lavin. I zde platí postupně upozornění na náledí či zmrazky, neboť se během soboty začne citelněji ochlazovat.

Tlaková níže a okludovaný frontální systém

Na jihu obleva a na severu sněžení. Synoptická situace na 29.1.2021.

Obr. 2 Předpovědní synoptická situace v Evropě na 29.1.2021, zdroj: chmi.cz

Příčiny výskytu této srážkově bohaté situace, která byla v předpovědích numerických modelů patrná již před týdnem zmiňme krátce v této kapitole. Před ČR bude postupovat frontální systém, který bude okludovat. Na naše území půjde tedy již o okluzní frontu (obr. 2). Na této frontě vznikne tlaková níže, která se bude během pátku v sobotu přesouvat zvolna přes naše území k východu. Rozsáhlá oblačnost s tímto systémem spojená se začíná přesouvat přes ČR již dnes. Rozhraní bude mít vliv na naše počasí podle všeho i v sobotu. Až teprve v neděli bude tento vliv ztrácet a více se bude prosazovat nevýrazná oblast vyššího tlaku vzduchu s přílivem studeného vzduchu.

TIP: Sledujte také předpověď srážek včetně spadu nového sněhu.

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Shrnutí článku
Na jihu obleva a na severu sněžení
Název
Na jihu obleva a na severu sněžení
Popis
Na jihu obleva a na severu sněžení. Předpověď teploty a srážek v období význačné synoptické situace. Očekávané důsledky rozdílů počasí.
Autor

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt pro informace o počasí a souvisejících oborech. S cílem poskytovat vlastní informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Vzhledem k velkému množství nepodložených a nepřesných až bulvárních informací ve vztahu k počasí v českých médiích, směřuji tento projekt od počátku k serióznímu podávání informací. To zda se mi daří plnit tyto cíle musíte posoudit vy, milí čtenáři.