Na jihu obleva a na severu sněžení

Hodnocení článku

Frontální rozhraní v nejbližších dnech rozdělí počasí u nás. Čeká nás na jihu obleva a na severu sněžení. Srážky se v dalších dvou až třech dnech objeví na celém území a to každý den. Občas půjde tedy o trvalejší srážky. Teplotně bude počasí u nás také rozdílné, pravá zima nastane na severu a severovýchodě země. Naopak obleva a hodně vody lze čekat na jihozápadě a to krátce i v horách. I proto tam budou stoupat hladiny vodních toků, zejména horských i na nižší povodňové stupně. Sněhové jazyky a na horách i závěje lze oproti tomu čekat postupně v severní a severovýchodní části republiky. Kolik srážek spadne, kolik napadne sněhu? Bude foukat silný vítr? Proč bude takové počasí?

Na jihu obleva, na severu sněžení: Vytrvalé srážky různých skupenství a náledí

Počasí bude na konci tohoto týdne opět význačné až extrémní. Čeká nás velký srážkový příděl a skupenství srážek bude v ČR vlivem rozdílné a proměnlivé teploty různé. Často se bude teplota pohybovat kolem bodu mrazu, proto lze čekat opět četně vznik náledí či zmrazků. Kromě jihozápadu půjde o vznik zejména v nižších polohách. A na četných místech bude také vydatně sněžit s tvorbou sněhové pokrývky. Během víkendu začne sněžit postupně i na jihozápadě. Oteplení, které bylo v úplně původních prognózách slibováno pro celé území a mělo být i významnější, se dotkne ve větší míře pouze jihozápadu a jihu země. Tam lze čekat oblevu a tání sněhu zaplní koryta vodních toků. Kvalita sněhu na horách se sníží, nějaký odtaje, ale ne příliš. Navíc tam poté připadne nový.

Na jihu obleva a na severu sněžení. Nový sníh za 72h do 31.1.2021.

Obr. 1 Očekávané úhrny nového sněhu (akumulace) na 72 hodin do 31.1.2021, zdroj: wetter3.de

Vlivem výskytu srážek za kladných hodnot teploty, což bude zejména v sobotu záležitost většiny území, lze čekat po ochlazení vznik četného náledí. V případě částečně roztátého sněhu to budou i v některých horských oblastech zmrazky.

TIP: Sledujte aktuální srážky a také spadlé srážky v posledních hodinách nejen v ČR.

Na severu a východě až 30cm nového sněhu za dva dny

Nejvíce sněhu napadne na horách na severu a východě, kde bude sněžit po celou dobu výskytu srážek. Alespoň v polohách nad 800m n.m. Napadnout tak může i kolem 30cm nového sněhu do sobotního rána. Sníh bude patrně působit komplikace zejména v dopravě a to krátce i ve středních nadmořských výškách. K němu se také přidají náledí a zmrazky a objevit se mohou i mrznoucí srážky. V nižších výškách sníh v dohledné době spíše nenapadne nebo napadne jen velmi krátce. Více srážek spadne na jihozápadě území, tedy na Šumavě. Tam budou srážky ale často kapalné a budou mít jiné důsledky.

Na jihozápadě se rozvodní horské toky

Každý den kolem 20-30mm srážek v maximech spadne na Šumavě či v okolí. Proto tam do soboty může spadnout 30 až 60mm srážek. V kombinaci s přechodným táním sněhové pokrývky ve vyšších i středních polohách zároveň budou stoupat hladiny tamních toků. Horské toky se krátce rozvodní i na povodňové stupně. Je nutné poznamenat, že vlivem tajícího sněhu a srážek může dojít k zatápění níže položených míst. Též není doporučeno přibližovat se k případně rozvodněným tokům. A do třetice pozor na sníh v pohybu, ten bude při oblevě padat ze střech a dalších objektů, ale mže dojít i ke zvýšenému riziku vzniku lavin. I zde platí postupně upozornění na náledí či zmrazky, neboť se během soboty začne citelněji ochlazovat.

Tlaková níže a okludovaný frontální systém

Na jihu obleva a na severu sněžení. Synoptická situace na 29.1.2021.

Obr. 2 Předpovědní synoptická situace v Evropě na 29.1.2021, zdroj: chmi.cz

Příčiny výskytu této srážkově bohaté situace, která byla v předpovědích numerických modelů patrná již před týdnem zmiňme krátce v této kapitole. Před ČR bude postupovat frontální systém, který bude okludovat. Na naše území půjde tedy již o okluzní frontu (obr. 2). Na této frontě vznikne tlaková níže, která se bude během pátku v sobotu přesouvat zvolna přes naše území k východu. Rozsáhlá oblačnost s tímto systémem spojená se začíná přesouvat přes ČR již dnes. Rozhraní bude mít vliv na naše počasí podle všeho i v sobotu. Až teprve v neděli bude tento vliv ztrácet a více se bude prosazovat nevýrazná oblast vyššího tlaku vzduchu s přílivem studeného vzduchu.

TIP: Sledujte také předpověď srážek včetně spadu nového sněhu.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1072 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality