Na návětří hor spadne i přes 50mm srážek

()

Co se týče srážek, uplatní se na našem území v nejbližších hodinách a dnech návětrný efekt. Srážky budou zesíleny v horských oblastech, na návětří hor spadne i přes 50mm srážek za dva dny. Dnes během dne a zítra se tam budou vyskytovat trvalejší a vydatnější srážky. Naopak jinde budou srážky slabé, v nižších nadmořských výškách spíše zanedbatelné. To je typický efekt, ke kterému dochází na našem území při specifickém proudění. Zejména při čerstvém nebo silném proudění se návětrný efekt uplatňuje významně.

Nejvíce zaprší v Krkonoších, Orlických horách a na Šumavě

Dnes během dne i po celý zítřek bude trvaleji a na návětří hor i vydatně pršet. Srážkové úhrny tak budou v těchto oblastech vysoké a budou se významněji lišit od níže položených míst. Globální předpovědní modely spíše nevidí tento rozdíl, neboť nejsou schopny popsat počasí v malých regionech určitého území. Neberou totiž často v potaz onu orografii a její významný vliv na srážkovou činnost. Regionální model Aladin zejména po zlepšení jeho předpovědí tento jev dobře ukazuje. A jinak tomu není ani při současné situaci, kdy bude převládat v ČR čerstvější jihozápadní proudění. Frontální vlny postupující přes naše území přinesou srážky, jejich úhrny se budou zvyšovat s rostoucí nadmořskou výškou. A to hlavně na návětrných stranách svahů (viz dále).

Model Aladin předpokládá, že dnes může spadnout na návětří jihozápadních a severních hor i kolem 30mm za den (obr. 1).  Zítra budou srážky zpočátku dne pokračovat, během dne slábnout až postupně ustávat. I tak v těchto oblastech spadne i kolem 15-20mm srážek. Jinde budou srážky slabší či spíše zanedbatelné. Na návětří hor tak spadne i přes 50mm srážek do zítřejšího večera. Zejména na Šumavě a v Krkonoších.

Obr. 1 Předpokládaná akumulace srážek pro ČR a okolí za 24 hodin do 7.10.2020 8 SELČ dle regionálního modelu ALADIN, zdroj: chmi.cz

Podobná situace nastala již včera. Pršelo na četných místech, ale spíše slabě. Na horách pak vydatněji, nejvíce srážek spadlo v Orlických horách a okolí a to kolem 15-20mm.

Pro aktuální informace sledujte výstupy numerických modelů na nejbližší hodiny a dny na naší stránce Předpověď srážek.

Frontální systémy západního až jihozápadního proudění

Obr. 2 Analýza synoptické situace nad Evropou k 6.10.2020 8 SELČ, zdroj: chmi.cz

Příčinou jsou jednotlivé frontální systémy, které přinášejí vlhkost do centra Evropy práv z Atlantiku. To je typická situace, která během podzimu ve střední Evropě nastává. Systémy jsou vázány na tlakové níže, ty putuje zpravidla severněji. A i to je důvod, proč je na podzim většinou větrnější počasí než v jinou dobu. Podobné je to i v zimě při výskytu „silného Atlantiku“, resp. atlantické oscilace s převahou tohoto proudění. V současné doby systémy před příchodem na naše území okludují a jedná se tedy o postupující okluzní fronty. Tyto postupují v čerstvějším proudění poměrně rychle, proto je proměnlivost počasí vyšší. Další „okluze“ přichází od západu právě nyní (obr. 2).

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Shrnutí článku
N návětří hor spadne i přes 50mm srážek
Název
N návětří hor spadne i přes 50mm srážek
Popis
Na návětří hor spadne i přes 50mm srážek. Předpověď srážek na nejbližší hodiny a dny dle aktuálních výstupů modelů. Synoptické příčiny.
Autor