Prognózy počasíTýdenní výhledy

Převážně průměrné počasí

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Čeká nás převážně průměrné počasí. Oteplit by se mělo jen krátce na přelomu pracovní části týdne a víkendu. Maxima teploty by měla dosáhnout nebo lehce přesáhnout 20°C. Zpočátku a na konci týdne bude více oblačné počasí, na frontách postupujících od západu se srážkami.

Týden 5. až 11.10.2020

Předpověď

Aktuální počasí. Charakteristiky mlh, přízemní mlha.

V prvních dnech týdne bude oblačné počasí místy se srážkami. Počasí bude chladnější, od západu bude pokračovat ochlazování. Bude se k nám dostávat chladný a vlhčí vzduch. Ke konci pracovního týdne se krátce oteplí a ubude oblačnosti i srážek. Ale změna přijde poměrně brzy, opět jako v uplynulém týdnu během víkendu. Prosadí se zpět chladné a vlhčí západní proudění. Takže přibude oblačnosti, hlavně na frontě i srážek. A dojde k typického podzimnímu ochlazení. V oblasti frontálních systémů bude větrnější počasí.

Přesto bude počasí krátce i teplotně nadnormální. Maxima teploty mohou lehce překročit 20°C. V nočních minimech bude teplota převážně pod 10°C, při zmenšené oblačnosti klesne k 5°C.

Hodnoty prvků

Nejnižší teplota: 11 až 6°C, při vyjasnění až 4°C. Nejvyšší teplota: 10 až 17°C, krátce až 20°C. Průměrná teplota: 11 až 14°C. Shrnutí období: Průměrné až slabě nadprůměrné.

Celkové srážky: 520mm, na Z až 35mm. Shrnutí období: Průměrné.

Synoptická situace a závěr: Převážně průměrné počasí

Počasí u nás budou ovlivňovat frontální systémy v západním proudění. Ty se budou střídat s přechodnými vlivy výběžků vysokého tlaku vzduchu. Během druhé poloviny týdne bude krátce zásadněji ovlivňovat středoevropské počasí vysoký tlak vzduchu. Krátce k nám pronikne teplejší vzduch z jižních směrů. Tento příliv ukončí během víkendu opět v západním proudění studená fronta.

Počasí by mělo teplotně více méně odpovídat normálu pro období začátku října u nás. Krátce bude teplota slabě nad normálem. Celkově lze říci, že bude průměrně ohledně týdne v horní hranici normálu. Srážkově by měl týden zcela vyhovovat normálu. V týdnu lze tedy čekat převážně průměrné počasí. Modelové mapy numerických modelů je možné sledovat například ve zpracování na stránce pivotalweather.com s širokou nabídkou předpovídaných parametrů.  Pro každodenní předpověď sledujte stránku Předpověď na den.