Prognózy počasíTýdenní výhledy

Na ranní mráz ještě dojde

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Na ranní mráz ještě dojde. Spíše studenější počasí očekáváme i v týdnu po polovině měsíce. Teplota vzduchu se bude pohybovat v maximech spíše slabě nad 10°C a v noci při zmenšené oblačnosti nejen na začátku týdne klesne i v nížinách slabě pod bod mrazu. Odpolední maxima ovlivní během týdne také srážková činnost. Při déletrvajících srážkách nutno čekat chladnější počasí s teplotou pod 10°C. V noci ovlivní oblačnost naopak teplotu opačným směrem, tzn. významněji zmírní její pokles. Na ranní mráz ale ještě dojde.

Na ranní mráz ještě dojde. Střední oblaky a mírně prosvítající Slunce.

Týden 18. až 24.4.2022

Předpověď

Méně oblačnosti s ranní mrazem nás čeká zpočátku týdne. Během týdne přibude oblaků a místy se objeví srážky. Nejvíce oblačnosti i srážek můžeme čekat v závěru týdne, teplota vzduchu se očekává poměrně rozdílná. A numerické předpovědi v důsledku tohoto vývoje situace vykazují zatím malou jistotu. Více oblačnosti způsobí vyšší teplotu vzduchu ke konci týdne a zejména v jeho závěru. Přes den by teplota ale také příliš vysoko při srážkové činnosti nevystoupila. Předpověď na závěr týdne nutno brát zatím jako předběžnou s tím, že dojde k její úpravě.

Teplotně rozdělí frontální rozhraní naše území už v úterý, kdy lze čekat ve východní části území hodně srážek a to přes den trvalejších. I kolem poloviny týdne musíme počítat místy s chladnějším počasím a se srážkovou činností. Až v závěru týdne se mírně oteplí, stále půjde ale o teplotně podprůměrné počasí ve vztahu k aktuální roční době.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 3 až -3°C, v závěru týdne 8 až 3°C
  • Nejvyšší teplota: 7 až 13°C, při trvalých srážkách do 7°C, v závěru týdne 12 až 17°C
  • Průměrná teplota: 5 až 8°C, shrnutí období: podprůměrné
  • Celkové srážky: 310mm, místy 20mm, shrnutí období: průměrné až podprůměrné

Synoptická situace a závěr: Na ranní mráz ještě dojde

Vysoký tlak vzduchu zeslábne, středoevropské počasí ovlivní frontální rozhraní. Pronikat k nám bude studený vzduch většinou ze severních směrů. Ke konci týdne k nám začne pronikat teplejší a vlhčí vzduch.

Modelové mapy najdete například na stránce wxcharts.com. Sledujte také náš během týdne aktualizovaný Výhled na týden. Vývoj počasí na konci týdne zatím není zcela jistý, modely ukazují více variant vývoje. Zatím to vypadá, že se prosadí o něco teplejší varianta v závěru týdne.